Barodan 'komisyoncu' uyarısı: Avukatınıza gidin!

Konuyla ilgili Denizli Barosu’ndan yapılan yazılı açıklanmada, trafik kazalarının bazı kişiler tarafından rant haline dönüştürüldüğü, insanı duygular ve kuralların hiçe sayıldığı belirtildi.

Denizli Barosu’ndan yapılan açıklama şöyle;

Aracılar, komisyoncular, hasar danışmanlık,sigorta,müşavirlik, danışmanlık, şirketleri gibi adlarla faaliyet gösteren ve avukatlık yetkilerini gasbederek vatandaşlara büyük mağduriyetler yaşatan kişi veya kurumların varlığı her geçen gün artmaktadır.

Malum olduğu üzere trafik kazaları nedeniyle meydana gelen maddi zararların (maluliyet zararı ya da destekten yoksun kalma zararı) tazmini için ya sigorta şirketine başvuru yapılmakta ya da dava açılmaktadır. Ancak son birkaç yıl içerisinde özellikle zararın ödenmesi için sigorta şirketlerine yapılan başvuru işlemleri bir kısım kimseler tarafından büyük bir rant olarak görülmüş ve bu alanda insani duygular ve kurallar hiçe sayılarak, avukatlık yetkileri kullanılarak büyük bir sektör oluşturulmuştur.

Meydana gelen bir trafik kazasından sonra henüz kazanın şokunda olan kazazede veya yakınlarının tanınmayan kişilerce herhangi bir talep olmamasına rağmen hastanede veya evde ziyaret edildikleri, farklı kişilerce defalarca telefonla aranıldıkları, vekaletname verilmesi yönünde ısrarla talepte bulunulduğu hepimizin özellikle son zamanlarda sıkça gördüğü, duyduğu bir vakadır.

Denizli Barosu, trafik kazalarının ardından mağdurlar adına vekaleten hak arayan aracılara, kurumlara karşı uyarı yaptı. Trafik kazası mağdurlarının doğrudan bir avukata ya da bir hukuk bürosuna başvurması gerektiği ile ilgili şehrimizin 50 noktasına billboardlardaki yayını ile vatandaşlarımızı bilgilendirdi. Sadece baro üyesi avukatların faaliyet gösterdiği ve hizmet sunduğu bir alanda; aracılar, komisyoncular, hasar danışmanlık, sigorta danışmanlık şirketleri, kazazede veya ölen yakınının haklarının savunulması konusunda Avukatlık Kanunu'nun 35. ve 63/3. maddeleri gereği danışmanlık hizmetinde bulunamazlar.

Afaki ücretler alarak hukuk eğitimi almamış, bilgisiz kişiler tarafından yönetilen, haksız kazanç sağlayan kişi veya şirketler hakkında, Denizli Barosu olarak Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmaktayız. Suç duyurularımız sonrasında açılan davalarda bu tür hizmet ürettiğini iddia edenler yargı kararıyla da cezalandırılmaktadır. Denizli Barosu, Avukatlık Kanunu'na aykırı şekilde hukuki danışmanlık hizmeti veren internet siteleri ile gerçek ve tüzel kişiler aleyhine yürüttüğü çalışmalara hızla devam etmektedir ve devam edecektir.

Trafik kazası mağduru olduysanız ya da yakınınızı trafik kazasında kaybettiyseniz doğrudan bir avukata danışmanızı, tüm konuları detaylı bir şekilde görüşüp, dosyanızla ilgili bir kez hak kaybına uğrayıp, manevi kaybınızın yanında maddi kayıplara da uğramamanız için, mutlaka hukuk bürolarından hizmet almanızı öneriyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

DENİZLİ BAROSU BAŞKANLIĞI

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ömer 1 ay önce

Aynı zamanda komisyoncu biz oluyorsak kendileri de yüzdelikçi mi oluyor. Avukatlık ne zamandır hukuku ciğneyen,savunmasını da darbe diyen kişiler oldu? Sigorta tahkim komisyonuna danışmanlık firmaları sizden daha az ücrete girip mağdurların gerek ev giderlerini gerek ev kiraların vererek mi insani duygularını yitirmiş oluyor. Bizler bunu yaparak insafsız oluyoruz bazıları yüzdelikleri dolgun haksız kazan zimmet para geçirerek insansı avukat oluyor.

Avatar
Ömer 1 ay önce

Baroda görevli avukatların hepsi dolandırıcıdır denilse güzel olur mu. Bu konuda yazılanlar için dava edileceğini bilin. Konuya şöyle açıklık getirelim yüzde 40 sözleşme yapan insani duygusundan yoksun avukatlara vermeyin. Para çekme yetkisini vermeyin. Çünkü bazı şerefsiz avukatlar paranızı çalıyor. Hasar danışmanlık yasadır. Bazı avukatlar gibi uzun yola gitmezler.

Avatar
Ugur 1 ay önce

yukarda arkadasima katiliyorum. biz komisyoncu degiliz en.uygun.sekilde en kisa sur3de islerini halledip 4 5 sene dava suresi bkletmedimiz icinmi bide. isi bilmememleri cabasi bunlar butum.ekmegi tek yemek.icin seferberlik yapiyor.