Barolara 'işçi avukat' önerisi
Genç avukatın isyanı: 'Benim artık mesleğimden umudum kalmadı' başlıklı haberimiz hukuk camiasında büyük yankı uyandırdı. Genç avukatlara katkısı olması dileğiyle hukukihaber.net'e gelen hukukçu önerilerini yayınlıyoruz.

BARO AVUKAT ÇALIŞTIRSIN!

Personeller için belki bir iş kapısı ancak barolar bir meslek örgütü olarak ilk önce kendi avukatı için var olmalıdır. Bu sebeple barolar, avukatlık onurunu ihlal etmeyecek işlerini aynen CMK gibi bir liste yapıp gönüllü avukatlara ücreti mukabilinde yaptırabilir. Çünkü baro personelininki kadar aylık kazancı olmayan avukatlar var. Mesela adli yardım için görev yapan personelin yerine gönüllü avukatların oluşturduğu listeden günlük görevlendirme yapılabilir. Zaten aylık maaş + SSK ile bir personelin gideri 2.500-3.000 TL'yi buluyor. Adli Yardım için kimi illerde bu uygulamanın yapıldığı biliniyor.

AİDATLAR PERSONELE

Barolar avukatların meslek örgütüdür. Bazı genç avukatlar, baroya ödedikleri aidatlarla orada çalışan personellerin kendilerinden daha fazla aylık kazancı olduğunu belirtiyor.

Adli Yardım ve CMK merkezindeki işler bir avukatın yapabileceği işlerdir. Zaten işçi avukatların SGK ile çalıştığı bürolarda yaptıkları işler bazen bir katibin bazen bir çaycı-temzilikçinin işleri oluyor. Eğer baro birilerine ücreti mukabilinde bir iş yaptıracaksa, bu işi ilk olarak kendi mensubu gönüllü avukatlara yaptırmalıdır.

Barolar bu yönde bir liste oluştursa, görülecek ki söz konusu liste en az CMK listeleri kadar uzun olacaktır. Artan hukuk fakültelerinin neden olduğu avukat enflasyonu mesleği uçuruma doğru itmektedir. Sigortalı olarak iş bulamayan genç avukatlar, zar zor kendi bürolarını açıp Adli yardım, CMK gelirleriyle yaşamaya çalışmaktadır. Ancak söz konusu gelirler de günden güne azaldığından giderleri karşılamamaktadır. Bu sebeple her geçen gün, yitirilen umutlarla birlikte genç meslektaşlarımız avukatlık dışında başka işlere yöneliyor.

SOYLU ARİSTOKRAT AVUKAT

Bu sıkıntıyı aşacak küçük çözüm önerilerimiz ise, mesleğe yeni başlamış avukatların içinde bulunduğu durumdan bihaber kimi avukatlar tarafından, "avukatlık etiğine aykırı" denerek reddedilmektedir. Bu cevap, Fransa Kraliçesi Marie Antoinette'nin "ekmek yoksa pasta yesinler" tepkisinden farklı değildir. Aileden gelen zenginliği olmayan genç avukatlar mesleğe tutunamadığından avukatlıktan başka işler yapmaktadırlar. Bunun sonucu olarak; mesleğe tutunabilen zengin, soylu Aristokrat Avukat sınıfı ortaya çıkmaktadır. (hukukihaber.net)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
avukat 1 yıl önce

sizi tebrik ederim,o kadar doğru yazmışsınız ki,herkes bu durumu nedense görmezden geliyor

Avatar
İşçi avukat 1 yıl önce

Bu öneriyi her baro başkanının dikkate alması gerekiyor. Sayın admin, bu haber tüm baro başkanlarını tek tek ulaştırılmalıdır.

Avatar
Meslek etiği 1 yıl önce

Bu öneriyi de meslek etiğine aykırı diye reddedecekler. İş bulamadığın için pazarcılık yapsan o meslek etiğine aykırı görülmüyor

Avatar
av. 1 yıl önce

büro açacak sermaye bulamayan ve işsiz onlarca avukat var ki

Avatar
Faydalı haber 1 yıl önce

"işçi avukat" isim sahibinin yorumuna aynen katılıyorum. Evet admin, bu haber bence de tüm baro başkanlarına ulaşmalıdır. "Baro başkanlarına çağrı" başlığıyla bir haber yapılabilir

Avatar
Lawyer 1 yıl önce

Bu haberdeki gibi düşünen ama çekindiği için ifade edemeyen birçok avukat var

Avatar
tekel düşmanı 1 yıl önce

bütün kamu kurumlarının avukatlığı ankaradaki söz konusu kurumların inisiyatifiyle verilmektedir. Bu inisiyatif söz konusu kurumların anadoludaki şubelerindeki yönetim vasıtasıyla genç avukatlara verilirse torpilli cebi şişkin avukatlardan genç avukatlara kazanç yaratılabilir.