banner514

Danıştay, arabulucuların 'reklam yapması'na dur dedi

Danıştay 10. Daire, Adalet Bakanlığı tarafından yayımlanan ‘Türkiye Arabulucular Etik Kuralları yönetmeliğinin kanunen yasak olmasına karşın arabuculara reklam yapma imkânı veren hükümlerinin yürütmesini durdurdu.

Adalet Bakanlığı, 20 Aralık 2017’de, internet sitesi üzerinden “Türkiye Arabulucular Etik Kuralları” yayımladı. Yönetmeliğin, “Unvan kullanımı, reklam ve tanıtım” başlıkla 8. maddesiyle, arabulucuların reklam yapabilmesine bazı sınırlamalar koyularak, izin verildi. Maddenin ilgili fıkralarında arabulucunın, reklam ve tanıtım yaparken dürüstlük kuralına uygun bir tutum ve davranış sergilemesi gerektiği belirtilirken, arabulucunun, hiçbir şekilde etik kurallarla çelişecek nitelikte reklam yapamayacağı savunuldu. Bunun üzerine İstanbul Barosu, Hukuk Müşaviri avukat Atilla Özen aracılığıyla söz konusu 8. maddenin ilgili fıkralarının iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle dava açtı.

Karar oybirliğiyle

Danıştay 10. Daire, oybirliğiyle ‘Türkiye Arabulucular Etik Kuralları’nın 8. maddesinin 3. 4. ve 5. fıkralarının yürütmesininin durdurulmasına karar verdi. Kararın gerekçesinde, 6325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Yasası’nın 10. maddesinde arabulucuların iş elde etmek için reklam sayılabilecek her türlü teşebbüs ve harekette bulunmalarının yasak olduğuna işaret edilerek “Kanun ve yönetmelikte yer alan mutlak reklam yasağının düzenlemeleri karşısında meslek kurallarının reklamına ilişkin 8. maddesinin 3., 4. ve 5. fıkraları mevzuata uygun bulunmamıştır” dendi.

İstanbul Barosu tarafından yapılan açıklamada "Adalet Bakanlığınca yayınlanan “Türkiye Arabulucular Etik Kuralları”nın kimi hükümlerinin iptali ile yürütmesinin durdurulmasına yönelik açılan davada, Danıştay 10. Dairesinin 16.07.2018 gün ve 2018/62 E. no’lu kararı ile, 6325 sayılı Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu’nun 10. maddesi ile arabulucuların reklam yapmalarının mutlak olarak yasaklanmasına rağmen, sanki reklam izni varmışçasına reklam ve tanıtıma ilişkin sınırlama ve düzenleme yapan “Unvan Kullanımı, Reklam ve Tanıtım” başlıklı 8/3. fıkrasında yer alan: “Arabulucu, reklam ve tanıtım yaparken dürüstlük kuralına uygun bir tutum ve davranış sergilemelidir. Arabulucunun, kendi nitelikleri, tecrübesi, hizmetleri ve ücreti konusunda vereceği bilgiler doğru olmalıdır.”, 4. fıkrasında yer alan: “Arabulucu, tabela ve basılı kâğıtlarında veya elektronik ortamdaki reklam ve tanıtıma yönelik iletişimlerinde, arabuluculuk sürecinin sonucu ve başarısı hakkında kısmen de olsa söz vermemelidir.”, 5. fıkrasında yer alan: “Arabulucu, hiçbir şekilde etik kurallarla çelişecek nitelikte reklam yapamaz.” hükümlerinin yürütmesinin durdurulmasına karar verilmiştir." ifadeleri kullanıldı.

İŞTE KARAR

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.