Feyzioğlu: Allah aşkına artık şu yeşil pasaportu verin

"Yeterlilik sınavı istiyoruz" 

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu toplantının geniş bir katılımla yapılıyor olmasından son derece memnun olduklarını vurgulayarak, "Biz, artık hukuk fakültesi mezunlarının yeterliliğini ölçecek bir hukuk devlet yeterlilik sınavı istiyoruz. Tüm çağdaş ülkelerde olduğu gibi. Orta Doğu'daki ülkelerde olduğu gibi, Balkanlardaki tüm ülkelerde olduğu gibi. Bunu bir avukatlık sınavı olarak da düşünebiliriz. Ancak Bakanımızla ve YÖK Başkanımızla uzun istişarelerden sonra avukatlık stajına, hakim savcı adaylığına yada noterliğe müracaat edecek olanlarla sınırlı tutulmak kaydıyla bir kalite belirleyen ve eşik ortaya koyan bir yeterlilik sınavının çok daha faydalı olacağı noktasında biz Türkiye Barolar Birliği olarak ikna olduk. Yalnız bu sınavın herhangi bir şaibeye yol açmamasına teminen ÖSYM gibi bir kurumla yapılması ve organizasyonda da Türkiye Barolar Birliğinin de asli bir temsilciliğinin orada bulundurulması faydalı ve gerekli olacaktır. Çoktan seçmeli sınavın sonunda bir sözlü mülakat düşünülmemelidir" diye konuştu. 

"Avukat sayısı 120 bin" 

Türkiye'deki avukat sayısının 120 bin civarında olduğunu bildiren Feyzioğlu, "5 sene önce 70 bindik. Hiçbir meslek grubu 5 senede 70 binden 120 bine çıkıp kalitesini, disiplinini, kamu hizmeti için aranan özellikleri koruyamaz. Hukuk fakültesini bitirip sınavı geçmemiş veya girmemiş olanlar için de yine ülkemizin menfaatine ve hukuk fakültesi mezunu olup gizli veya açık işsizliği önleyecek şekilde, örneğin yazı işleri müdürlerinin hukuk fakültesi mezunu olması gibi faydalı çözümler düşünülebilir. Hakim yardımcılığını destekliyoruz. Çok tartışma olduğunu biliyorum ama biz Türkiye Barolar Birliği olarak hakim yardımcılığını diğer çağdaş ülkelerdeki uygulamalara benzer bir uygulama getireceği düşüncesiyle destekliyoruz" dedi. 

İdare mahkemelerine atanacak hakimlerin hukuk fakültesi mezunu değil de herhangi bir 4 yıllık fakülte mezunu olmasını yeterli kılan düzenlemeyi eleştiren Feyzioğlu, "Amacı, kastı aşan düzenlemeyle karşı karşıyayız. Bunun düzeltilmesi gerekir. Düzenlemeyle bir heyetin 3 üyesinin de kanatlı çiftlik hayvanları mezunu olması mümkün. Elbette böyle olmaz ama düzenlemeye göre mümkün. Türkiye bir hukuk devletidir, bunun düzenlenmesi lazım. Bunun amacı aşan bir düzenleme olduğunu düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu. 

CMK avukatlığı ücretinin arttırılması talebi 

CMK avukatlığı ücretlerinin trajik düzeyde olduğunu söyleyen Feyzioğlu, "Birkaç yüz liraya 5 yıl boyunca bir davaya bir avukatın bakmaya zorunlu tutulması bir insafsızlıktır. Bu konuda da Maliye Bakanlığının desteğine ihtiyaç vardır. Çünkü avukatların şu anda çok önemli bir yüzdesi bu imkandan yararlanmaktadır ve açlık sınırının tam kıyısında yaşamaya mahkumdur" ifadelerini kullandı. 

Feyzioğlu, FETÖ'nün devlete yönelik operasyonlarında dimdik devletin yanında yer aldıklarını dile getirerek, "Her türlü iç ve dış odağın bize saldırmasına rağmen yer aldık. Bizim için Türkiye devleti kutsaldır. Bölücü örgüt saldırdı, hendekler açtı, orada da karşısına çıktık. Bunu masum göstermek isteyenlere herkesten önce biz karşı çıktık. ABD'de, Almanya'da 15 Temmuz darbesine senaryo diyenlerin karşısına çıktık. Nerede FETÖ'nün odağı varsa oraya gittik, canlı yayınlara çıktık, gazetelere ilan verdik. 15 Temmuz günü de biz karşı bildiri yayınladık" şeklinde konuştu. 

"Belli kıdemin üstüne yeşil pasaport istiyoruz" 

Feyzioğlu, "Biz, artık avukatlar, belli kıdemin üstüne yeşil pasaport istiyoruz. Allah aşkına şu yeşil pasaportu verin de her baro seçiminde baro başkanı adaylarımız yeşil pasaport vaadi vermekten de kurtulsunlar, hepimiz rahatlayalım" dedi. (İHA)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
umutsuz vaka 3 ay önce

Hukuk fakülteleri o kadar ele ayağa düştü ki insanlar ikinci üniversite olarak okuyor, derdimiz keşke yeşil pasaport olsaydı, genç avukatların çoğunun eline asgari ücret bile geçmiyor

Avatar
Nejat Hamdi 3 ay önce

Yeşil pasaport istemiyen varmı deseler, bir kişi çıkmaz..
Sayın başkan her konuya değinmiş. Konuşmasının sonunda güncel olan yeşil pasaport konusunda fikir beyan etmiş.
Cımbızlama yapmayın..!

Avatar
Komik 3 ay önce

Meslektaş enflasyonu yaşanırken sizin derdiniz yeşil pasaport mu

Avatar
Hukukçu 3 ay önce

Önce özel üniversitelilerin hukuk fakültelerini kapattırın.

Avatar
Nuh 3 ay önce

Her yerde mantar gibi hukuk fakültesi açılıyor.
Buna bir çözüm bulun

Avatar
4o vakit nemazdan sonraaa... 3 ay önce

Satın başgan, 40 vakti Hacı Bayram!da kılra ve son cumayı Beştepe Xammi kebirin de kılarsanız ve çıkışta, devletlü başganımızın eteğini öpüp emen dilerseniz yeşil pasaport size helelü hoş olur.

Avatar
. 3 ay önce

Meslek tekelimiz kademe kademe düzenlemelerle elimizden alınıyor, buna rağmen derdi avukatların yeşil pasaport alması olan kişiler avukatlar adına konuşmasınlar artık mümkünse, hele TBB başkanı olarak konuşmasınlar!

Avatar
enderhan 3 ay önce

mevcut avukat sayısı dikkate alındığın da en az 20 yıllık kıdeme sahip avukatların bu haktan yararlanması bence yerinde olur .