banner648

02 Ekim 2020

İstanbul 2 No'lu Baro Başkanı: Gönül Yıldız

KAPIYA UYARI YAZISI

İstanbul Barosu Başkanı avukat Mehmet Durakoğlu'nun Başkan Yardımcısı olduğu dönemde, İstanbul Barosu Staj Eğitim Merkezi'ndeki dersliklerin kapısına uyarı yazısı asılmıştı. Durakoğlu, 15 Aralık 2011 tarihinde yaptığı açıklamada; "Bizim türbana ilişkin bakış açımızı belirleyen tek unsur, cübbeyle türbanın bir arada olmayacağıdır" demişti.

"İSTANBUL BAROSU'NA STAJ BAŞVURUM BAŞÖRTÜLÜ FOTOĞRAF VERDİĞİM GEREKÇESİYLE KABUL EDİLMEDİ"

Avukat Gönül Yıldız şunları söyledi:

"1998 Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunuyum. Üniversiteyi bitirir bitirmez İstanbul Barosu'na staj başvurusunda bulundum. İlk karşımıza çıkan problem başörtülü resim kabul etmedikleri yönündeydi. Stajın bitme aşamasında başörtülü ruhsat törenine almayacaklarını ve yemin ettirmeyeceklerini beyan ettiler. 2000 yılı ocak ayında ruhsatlarımızı Konya Barosundan B aldık ancak bu defada duruşmalara giremeyeceğimizi söyleyip duruşmalara başörtülü girenler hakkında disiplin cezası uygulamaya başlamışlardı."

"İNANCINIZ İLE EMEK VERDİĞİNİZ MESLEK ARASINDA TERCİH YAPMAK ZORUNDA BIRAKILIYORSUNUZ"

"Düşünün Hukuk Fakültesi gibi kazanılması oldukça zor bir bölümü 4 yıl içerisinde başarı ile bitiriyorsunuz, stajınızı tamamlıyorsunuz, ruhsatınızı alıyorsunuz ancak inancınız ile emek verdiğiniz meslek arasında tercih yapmak zorunda bırakılıyorsunuz. Tabi biz tercihimizi inancımızı yaşamak yönünde yaptık ancak duruşmalara giremesek de çalışmaya devam ettik. O kadar zor bir süreç ki davanızı alıyorsunuz dilekçenizi yazıyorsunuz delillerinizi topluyorsunuz ancak duruşmaya giremediğiniz için bunları ifade edemiyorsunuz. Sürekli arka planda çalışmak zorunda kalıyorsunuz."

"İSTANBUL BAROSU YETKİLİLERİ; BAŞÖRTÜYLE DERSE GİRDİĞİM GEREKÇESİYLE HER GÜN HAKKIMDA TUTANAK TUTTU"

"Bir yandan da mesleki yönden körelmiyelim diye eğitimler almak istesek te aynı yasakçı uygulama orada da karşımıza çıkıyor. İki binli yılların başında İstanbul Barosu'nun düzenlediği CMK seminerine katıldım. Seminer Taksim'de bir otelde yapılıyordu. Derse girdiği ortamda herkesin içerisinde başörtü ile derse girdim diye İstanbul barosu yetkilileri meslekten ihraç tehdidi ile her gün hakkımda tutanak tuttu ve seminer sonunda "bir daha seminerlere başörtülü katılmamam" yönünde karar alıp bana tebliğ ettiler."

"BİR AVUKATIN KILIK KIYAFETİ OLUR, BURADA BU ŞEKİLDE ÇALIŞAMAZSIN"

"Yine duruşmalara giremediğimizde çoğunlukla İcra müdürlüklerinde çalışmak zorunda kalıyorduk. 2006-2007 yılları arasında yine İstanbul Barosu'nun yönetim kurulu üyelerinden biri 'Bir avukatın kılık kıyafeti olur, burada bu şekilde çalışamazsın' diyerek mesleğin hiçbir alanında bize tahammülleri olmadığını ortaya koymuş oldular. Bu olayla ilgilide İcra Müdürünü hakkında icra dairesinde başörtülü avukatın dosya incelemesi yapmasına müsaade ediyor diye savcılığa suç duyurusunda bulunmuşlardı."

"İNSAN HAKLARI ALANINDA GÖNÜLLÜ ÇALIŞARAK MÜCADELE ETTİM"

"Bu anlattıkların benim başıma gelenlerin bir kısmı, diğer meslektaşlarımın başına benzeri birçok olaya yaşadığını her birimizin malumu. Bir yandan bu mağduriyetleri yaşarken bir yandan da sivil toplum örgütlerinde insan hakları alanında gönüllü çalışarak mücadele vermeye devam ettik."

"Hem avukatlık mesleğini ifa ederken yasaklara ve baskılara rağmen yılmadan, yorulmadan çalışmaya devam etmemiz hem de sivil toplum kuruluşlarında insan hakları alanında yaptığımız çalışmalar sebebiyle, mesleğimizin ve meslektaşlarımızın hangi sorunlarla karşı karşıya bizatihi yaşayarak tanıklık ettik. Problemleri çok iyi bildiğimizden sorunların çözümünde de en güzel sonuca ulaşacağımızı düşünüyoruz."

"YÖNETİM KURULU ÜYELERİMİZ KENDİSİNİ ALANINDA İSPAT ETMİŞ MESLEKTAŞLARIMIZ…"

"İstanbul 2 No'lu Barosu Yönetim Kurulu, disiplin kurulu, denetim kurulu ve diğer komisyonlarımızda çalışan tüm arkadaşlarımız kendisini alanında ispat etmiş oldukça donanımlı meslektaşlarımızdan oluşmakta olup güzel bir çalışma ekibi kurduk. Genç avukatlara, stajyer avukatlara, kamu avukatlarına, adliyede meslektaşların yaşadığı birçok probleme ilişkin güzel projelerle yola çıkıyoruz. Niyetimiz salih sonuçlarının da güzel olacağını düşünüyorum."

İSTANBUL 2 NO'LU BARO TÜZEL KİŞİLİK KAZANDI

Türkiye Barolar Birliğinin verdiği yetkinin ardından Haliç Kongre Merkezi'nde kuruluş genel kurulunu yapan İstanbul 2 No'lu Baro, başkan ile yönetim, disiplin ve denetim kurulu üyelerini belirledi. Avukat Gönül Yıldız'ın başkan seçildiği İstanbul 2 No'lu Baro, Türkiye Barolar Birliğine bildirimde bulunulmasının ardından tüzel kişilik kazandı.

Baronun yönetim kurulunda ise Necati Ceylan, Niyazi Paksoy, Cavit Tatlı, Şengül Karslı, Mustafa Ağca, Özcan Dolapçıoğlu, Yasin Şamlı, Perihan Özdemir, Gökhan Taran ve Hatice Akkaya yer alıyor.

AVUKAT GÖNÜL YILDIZ KİMDİR?

1975 Erzincan doğumlu. İlk, orta öğretim ve lise eğitimini İstanbul'da , Üniversite eğitimimi 1998 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde tamamladı. Öğrencilik yıllarından bu yana sivil toplum kuruluşlarında gönüllü olarak görev yaptı. 28 Şubat sürecinde İnsan Hakları ve Mazlumlar İçin Dayanışma Derneğinde uzun yıllar Yönetim Kurulu üyesi olarak birçok hak ihlaline ve başörtüsü yasağına karşı gönüllü olarak mücadele verdi. Aralarında Hukukçular Derneği, Hukukçu Hanımlar Derneği ve birçok sivil toplum kuruluşuna destek verdi. 2000 yılında başladığı Avukatlık mesleğini 20 yılı aşkın süredir devam etmektedir. Yine 2018 yılından bu yana avukatlık mesleği ile birlikte uzman arabulucu olarak Kartal'da bulunan ofisinde sürdürüyor. (Barış Savaş / Sabah)

banner626
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Dünya İnsanı 2 yıl önce

Hala başörtüsünü gündem yapmıyorlarmı birde... inanılmaz. 18 senedir mağdur edebiyatıyla zalimlik yapmaktan sıkılmadılar.

Avatar
doğal hukuk 2 yıl önce

geçmişte yaşadıkları mağduriyetleri şimdi kendileri dışında gördükleri herkese yaşatmakla meşguller.

Avatar
Maşallah 2 yıl önce

İslami usüllere göre baromuz kurulmuş inşAllah. Taciz, faiz, içki, uyuşturucu dosyalarına bakmaz bu baro, amin.

Avatar
İbrahim 2 yıl önce

Hayırlı olsun. Pkk ve Dhkp destekçisi baroların da bir an önce kapatılması gerekir. İnşAllah bu daha başlangıç, bu ülkenin asıl sahiplerinin, laikçi, vesayetçi ve darbeci zihniyetin yaptığı zulümleri tamamen bitirmesine kadar bu mücadelemiz devam edecek. Allah'ım yardımcımız ol !

Avatar
Adalet 2 yıl önce

Dünyanın en masum insanları bunlar ???

Avatar
Günay Çelik 12 ay önce

Kadın cinayetleri, İstanbul sözleşmesi, kadınları eve kapatma, mesleklerini özgürce ei baskısı olmadan yapma gibi dağ kadar, sorunlarımız varken hala türbana takılıp kalmayı anlamak mümkün değil. Diğer sorunları çözümsüz kılmak için, türban diye bir sorun varmış gibi davranıyorlar