Stajını sigortalı tamamlayan avukat tartışma konusu oldu.

Avukatlık stajını babasının yanında sigortalı olarak tamamlayan stajyerin, Niğde Barosu levhasına kaydedilmesini onaylayan Türkiye Barolar Birliğini uyaran Adalet Bakanlığı, Birliğin yapılan işlemde ısrarı üzerine Ankara 16. İdare Mahkemesine dava açmış ve mahkeme Adalet Bakanlığının isteğini reddetmişti.

Adalet Bakanlığı bunun üzerine Danıştay’a temyiz talebinde bulunmuş ve Danıştay 8. Dairesi Ankara 16. İdare Mahkemesinin kararını bozmuş, TBB’nin karar düzeltme istemini ise reddetmişti.

Bu aşamada Ankara 16. İdare Mahkemesi kendisine geri gönderilen dava dosyasını yeniden ele alması bekleniyor. Türkiye Barolar Birliğince yayınlanan 5 Mart 2010 tarih ve 2010/15 sayılı duyuruda Birlik tarafından direnme kararı verilmesi için Ankara 16. İdare Mahkemesine dilekçe verildiği bildirildi.

Duyuru şöyle:

Avukatlık stajının tamamını kapsayan dönemde nezdinde staj yaptığı ve çalıştığı avukat tarafından sigortalı yapıldığı gerekçesiyle Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulunun avukat stajyeri hakkında tesis ettiği levhaya yazılma ısrar kararının iptali istemiyle Adalet Bakanlığı tarafından Ankara 16. İdare Mahkemesinin E.2007/63 sayılı dosyasında açılan davada verilen davanın reddi kararı Barolarımıza duyurulmuştu.

Sözü edilen mahkeme kararı ile ilgili olarak davacı Adalet Bakanlığı\'nın temyiz talebi Danıştay 8. Dairesinin 9.7.2008 gün ve E.2008/1164, K.2008/4989 sayılı kararıyla kabul görmüş ve Ankara 16.İdare Mahkemesinin kararı BOZULMUŞ olup bu Bozma kararma karşı karar düzeltme istemimiz de Danıştay 8. Dairesinin 9.12.2009 gün ve E.2008/10594, K.2009/7259 sayılı kararıyla reddedilmiştir.

Bu aşamada dosya yerel mahkemeye gidecek olup Ankara 16. İdare Mahkemesince yeni karar tesis edilecektir. Birliğimizce, kararda ısrar edilerek direnme kararı verilmesi için Ankara 16. İdare Mahkemesi\'ne dilekçe verilmiştir.


Bilgilerinize sunarım.
Saygılarımla
Avukat Berra BESLER
Türkiye Barolar Birliği
Başkan Yardımcısı

 

Mahkeme Kararları İçin TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.