banner664

14 Mart 2022

TBB düğmeye bastı! Avukatlık Reklam Yasağı Yönetmeliği güncelleniyor...

Türkiye Barolar Birliği'nden yapılan duyuruda, "Reklam Yasağı Yönetmeliği’nin mesleğin güncel ihtiyaçları doğrultusunda yeniden belirlenmesi kararı alınmıştır." denildi.

TBB'den yapılan duyuru şöyle;

Konu: Avukatlık Reklam Yasağı Yönetmeliği Çalışmaları Hakkında.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Yönetim Kurulumuzun 04-05/03/2022 günlü toplantısında, 1136 sayılı Kanunun 55. maddesi uyarınca Birliğimize verilen görevleri arasında bulunan “Yukarıdaki yasaklara ilişkin esaslar Türkiye Barolar Birliğince düzenlenecek yönetmelikle belirlenir.” görevi çerçevesinde Reklam Yasağı Yönetmeliği’nin mesleğin güncel ihtiyaçları doğrultusunda yeniden belirlenmesi kararı alınmıştır.

Mevcut Reklam Yasağı Yönetmeliği, 21/11/2003 tarih ve 25296 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Yönetmelikte 07/09/2010 tarih ve 27695 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan esaslı değişiklikler yapılmıştır.

Mesleğimizin bugün geldiği aşama ve avukatlık mesleğinin icrası süreçlerinde yaşanan büyük değişimler itibariyle Reklam Yasağı Yönetmeliği’nin yenilenmesi ve günün koşullarına uyarlanması ihtiyacı açıktır.

TBB Yönetimi olarak, Reklam Yasağı Yönetmeliği’nin belirlenmesi sürecinde Barolarımızın ortak aklına ve aktif katılımına verdiğimiz önem gereği, bu konuyla ilgili olarak, levhanızda kayıtlı mümkün olan en geniş meslektaş çevresine ulaşmak suretiyle oluşturacağınız Baro Başkanlığı görüşünüze de büyük bir hassasiyetle değer verilmektedir. Yeni dönem Reklam Yasağı Yönetmeliği’nin oluşturulabilmesi adına 04/04/2022 tarihine kadar, aşağıda yer alan sorulara verilecek cevapları da içerecek şekilde -ve bunlarla sınırlı kalmamak kaydıyla- görüşlerinizi Birliğimize iletmenizi rica ederim.

Saygılarımla,

Avukat R. Erinç SAĞKAN
Türkiye Barolar Birliği
Başkanı

Sorular:

1-) Avukatların uymaları gereken genel reklam yasakları neler olmalıdır?

2-) Avukatların ifade özgürlüğü hakları ile kanundan kaynaklanan reklam yasağı yükümlülüğü arasındaki denge nasıl sağlanmalıdır?

3-) Avukatlık tabelalarına ilişkin hangi düzenlemeler getirilmelidir?

4-) Avukatların basılı evraklarına ilişkin hangi düzenlemeler getirilmelidir?

5-) Avukatların basılı veya görsel medya organlarında avukatlık reklam yasaklarını ihlal edecek şekilde yer almalarının önüne hangi düzenlemelerle geçilmelidir?

6-) Avukatların internet ve sosyal medya ortamında avukatlık reklam yasaklarını ihlal edecek şekilde yer almalarının önüne hangi düzenlemelerle geçilmelidir?

7-) Reklam yasağı ile ilgili olarak avukatlık ortaklıklarına ilişkin ne gibi düzenlemeler getirilmelidir?

---

---

Konu: Avukatlık Meslek Kurallarının Belirlenmesi Çalışmaları Hakkında.

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Yönetim Kurulumuzun 04-05 Mart 2022 günlü toplantısında, 1136 sayılı Kanunun 117/7. maddesi uyarınca Birliğimize verilen görevleri arasında bulunan “uyulması gereken meslek kurallarını tespit etmek” görevi çerçevesinde Avukatlık Meslek Kurallarının mesleğin güncel ihtiyaçları doğrultusunda yeniden belirlenmesi kararı alınmıştır.

Bilindiği üzere Avukatlık Kanunu’nun 34. maddesine göre “Avukatlar, yüklendikleri görevleri bu görevin kutsallığına yakışır bir şekilde özen, doğruluk ve onur içinde yerine getirmek ve avukatlık unvanının gerektirdiği saygı ve güvene uygun biçimde davranmak ve Türkiye Barolar Birliğince belirlenen meslek kurallarına uymakla yükümlüdürler”. Ayrıca mesleğe başlarken edilen yemin metni içerisinde de “mesleğin onuruna ve kurallarına uygun davranacağıma” ifadesi yer almaktadır.

Mevcut Meslek Kuralları, TBB Yönetim Kurulu tarafından düzenlendikten sonra TBB’nin 8-9 Ocak 1971 günlerinde yapılan IV. Genel Kurul Toplantısında kabul edilerek 26 Ocak 1971 günlü ve 5 sayılı TBB Bülteninde yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Avukatlık Meslek Kuralları 1978, 1980 ve 1989'da yapılan değişiklikler ve Danıştay kararları sonucunda iptal edilen düzenlemelerle birlikte bugünkü şeklini almıştır.

Mesleğimizin bugün geldiği aşama ve avukatlık mesleğinin icrası süreçlerinde yaşanan büyük değişimler itibariyle meslek kurallarımızın yenilenmesi ve günün koşullarına uyarlanması ihtiyacı açıktır.

Meslek kurallarının hem demokratik katılımcı bir şekilde hem de mesleki, bilimsel, hukuki çerçeveye uygun olarak belirlenmesi amacıyla bir çalışma takvimi oluşturulmuştur. Buna göre,

- 04/04/2022 tarihine kadar Baro Başkanlıklarından konuyla ilgili görüşlerin alınması,

- Görüşlerin değerlendirilerek somutlaştırılabilmesi adına avukatlık mesleği temsilcileri, hukuk fakülteleri temsilcileri ve akademisyenlerin katılımıyla, geniş çaplı bir çalıştay gerçekleştirilmesi,

- Çalıştay sonuçlarının yeniden Baro Başkanlıklarıyla paylaşılarak nihai görüşlerinin alınması,

- Birliğimiz Yönetim Kurulu tarafından Meslek Kurallarının belirlenmesi ve

- TBB Genel Kuruluna sunulması

TBB Yönetimi olarak, meslek kurallarının belirlenmesi sürecinde Barolarımızın ortak aklına ve aktif katılımına verdiğimiz önem gereği, bu konuyla ilgili olarak, levhanızda kayıtlı mümkün olan en geniş meslektaş çevresine ulaşmak suretiyle oluşturacağınız Baro Başkanlığı görüşünüze de büyük bir hassasiyetle değer verilmektedir. Mesleğimizin gelecek dönemine yön verecek meslek kurallarının oluşturulabilmesi adına 04/04/2022 tarihine kadar, aşağıda yer alan sorulara verilecek cevapları da içerecek şekilde -ve bunlarla sınırlı kalmamak kaydıyla- görüşlerinizi Birliğimize iletmenizi rica ederim.

Saygılarımla,

Avukat R. Erinç SAĞKAN
Türkiye Barolar Birliği
Başkanı

Sorular:

1-) Avukatlık mesleğine ilişkin genel kurallar neler olmalıdır?

2-) Avukatların yargı organları ve adli merciilerle ilişkileri ne şekilde düzenlenmelidir?

3-) Avukatların meslektaşlar arası dayanışma ve ilişkileri ne şekilde düzenlenmelidir?

4-) Avukatlık ortaklıklarının meslek kurallarına uymaları için ne gibi düzenlemeler getirilmelidir?

5-) Toplumsal cinsiyet perspektifi, meslek kurallarımıza ne şekilde aktarılmalıdır?

6-) Meslek kurallarının; stajyer meslektaşlarımızın, mesleğe yeni başlamış meslektaşlarımızın, genç meslektaşlarımızın ve bağlı çalışan meslektaşlarımızın karşı karşıya kaldıkları sorunlar karşısında kendileri için güvence oluşturması için ne tür düzenlemeler söz konusu olabilir?

7-) Avukatlar ile müvekkilleri arasındaki ilişkilerde uyulması gereken kurallar neler olmalıdır?

8-) Avukatlar ile barolar ve Türkiye Barolar Birliği arasındaki ilişki hangi kurallar çerçevesinde tesis edilmelidir?

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
M&M 5 ay önce

Yasağın çağ dışı olduğunu düşünüyorum. Avukat belli çizgilerde kendi tanıtımını yapabilmeli, bu aynı zamanda doğru avukatı seçme noktasında da avantaj sağlar. Rekabet iyidir.

Avatar
av. 5 ay önce

Barocu arkadaşlar başkanlıkları süresince mesleki faaliyet yürütmezlerse o zaman reklam yasağı konusundan istedikleri kadar ahkam kesebilirler. Yoksa söyledikleri şeyler baya bir komik oluyor o bakımdan :)

Avatar
Avuk 5 ay önce

İsteyen reklamını yapsın. Hangi devirdeyiz

Avatar
vitrin güzeli avukatlar 5 ay önce

Evet vitrin avukatları yeniden toplanmış... Rekabet iyiymiş... Hangi devirdeymişiz... Söyleyeyim: Avukatlık mesleğinin avukatlar yüzünden itibarının kalmadığı devirde ve çağdayız. Reklamların serbest olması gerektiğini düşünen kişilerin Amerika'daki birçok vitrin avukatının acınası vaziyetinden bîhaber oldukları aşikâr. Mesleğin onuru ve itibarını değil para kazanma ve gelir elde etme hırsını önceleyenler hukukçu olarak değil, çantalı tacir olarak anılmaya devam edecektir. Üstelik ekonomik açıdan bakıldığında da büyük hukuk bürolarınca reklam için ayrılan milyonluk bütçeler zaten sıkıntıda olan on binlerce stajyer ve işçi avukatın maaşını geçecek ve yeni avukatların da reklamcı tacirler karşısında geri düşmesine sebep olacaktır. Reklamlar vitrin avukatlarına fayda sağlar, hukukçu avukatlara fayda sağlamaz, üstelik mesleğin itibarına da aksine zarar verir. Ne teknik bilgisi, ne de muhakeme yeteneği olan, sadece sermayesi olduğu için patron olan avukatlar artacaktır. Zavallı bir savunu.

Avatar
Denge 5 ay önce

Ne tam olarak kalması ne de bu kadar sıkı olmasına gerek var. Avukat belli şartlarda kendini tanıtabilmeli ihtiyaç duyduğu tüm araçları kullanabilmeli. Yoksa aracı kurumlarla iş yapan çantacılar reklam yasağını savunur hale geliyorlar. Bu yasak yüzünden avukat çalışan pozisyonuna itildi ve bazı çantacıların çalışanı olmak zorunda kaldılar. Malum onlara yasak falan yok, engel de yok. Emlak, göçmenlik, vergi hep onların tekelinde. Aklımızla dalga geçmeyin. Almaya da, Fransa'da diğer batı ülkelerinde yok bizde neden var?

Avatar
Prometheus 5 ay önce

Reklam yasağı genç avukatların ayağındaki prangadır, mesleğe yeni başlayan avukatların büyümesini engellemekten başka bir işe yaramıyor. Kimse ben en iyi avukatım tarzı reklam yapalım demiyor ama en azından ben avukatım bu alanda çalışıyorum diyebilmeli düşüncesindeyim. Meslek etik ve kurallarından bahsedenler her gün tv kanallarında boy gösteren meslektaşlar için ne diyor çok merak ediyorum?

Avatar
Parfümcünün laneti 5 ay önce

Twitterda avukatın sırf çok beğeni için çekilişle "parfüm" evet evet parfüm dağıttığını görünce tüm umudumu kestim. Reklam yasağı kalkarsa bundan en büyük zararı avukatlar görür. Aksine avukatlık etik ilkelerinin daha da sıkı tutulması lazım.

Avatar
d 5 ay önce

Zaten uygulamada isteyen öyle ya da böyle reklamını yapıyor, serbest bırakılsın ki daha da utanç verici işler görelim mesleğimiz adına, daha fazla düşsün ayaklar altına mesleğimizin itibarı. Rica ediyorum kaldırın ki mesleğin tahammül edilecek hiçbir tarafı kalmasın.