banner696

30 Mayıs 2021

Uzlaştırmacı sayısı 32 bini aştı!

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de konuyla ilgili katıldığı birçok etkinlikte alternatif çözüm yollarının önemini vurgulayarak, uzlaştırmada, en başta suç mağdurunun haklarının korunduğunu ve suçtan kaynaklanan bir zarar varsa bunun hızlıca telafi edildiğini vurguladı.

Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin temel vizyonu olan güven veren ve erişilebilir adalet sisteminin önemli bir parçası olan uzlaştırma, ülke genelinde her geçen gün yaygınlaşıyor. 

MAĞDURLARIN ZARARI HIZLI ŞEKİLDE TELAFİ EDİLİYOR

Uzlaştırma müessesesi hukukumuza ilk kez 1 Haziran 2005’te girdi ve 2016’da gözden geçirilerek yeniden revize edildi. 2017 yılından bu yana büyük bir başarıyla yürütülüyor. Uygulamada dosyalar genellikle toplumsal dayanışma örneği olan edimlerle sonuçlandırılıyor.. Uzlaşmanın gerçekleşmesi halinde mağdurlar suç nedeniyle uğramış oldukları zararları maddi ya da manevi olarak  hızlı bir şekilde telafi ediyor.

UZLAŞTIRMAYA TABİ DOSYALARDAN YÜZDE 83’Ü UZLAŞIYLA SONUÇLANDI

Dosyaların daha az masrafla ve daha kısa sürede çözümünü sağlayan uzlaştırma, tarafların memnuniyeti ve uzlaşması temelinde uygulanıyor. Suç faillerinin topluma kazandırılmasını, mağdurların da haklarının korunmasını amaçlayan uygulamayla 1 Ocak 2017’den bugüne kadar 987 bin 647 dosyada uzlaşma sağlandı. Müzakeresi tamamlanan dosyalarda başarı oranı yüzde 83 oldu.

40 BİN UZLAŞTIRMACI ADAYI SINAVA GİRDİ

Adalet Bakanlığı Alternatif Çözümler Daire Başkanlığına bağlı olarak 27 bin 367 uzlaştırmacı sicile kayıtlı olarak sistemde aktif rol alıyor. Bakanlık, ihtiyaç doğrultusunda bugün yapılan sınav sonucuna göre 5 bin uzlaştırmacıyı daha sisteme dahil edecek. Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, İstanbul (Anadolu-Avrupa), İzmir, Kayseri, Samsun ve Van’da yapılan sınavlarda zorunlu eğitimleri tamamlayan yaklaşık 40 bin aday uzlaştırmacı olabilmek için ter döktü.

KAMUSAL BARIŞA KATKI SAĞLIYOR

Ceza anlaşmazlıklarını dostane yöntemlerle çözen uzlaştırma, kişiler arasındaki ilişkileri düzenlemek suretiyle, kamusal barışın yeniden tesisine hizmet ediyor. Toplumun adalet tecrübesinin artmasına ve sorunların adli birimlere yansımadan toplum içerisinde sulh ile çözülmesini sağlayarak taraflar arasında sürekli olarak yinelenebilecek uyuşmazlıkları çözerek, yeni suçların önüne geçiyor. Onarıcı adalet kurumu olan uzlaştırma mahkemelerin iş yükünü azaltırken, söz konusu birimlerde yapılan giderlerden de tasarruf edilmesini sağlıyor.

UZLAŞMA, TARAFSIZ VE BAĞIMSIZ UZLAŞTIRMACILARCA YAPILIYOR

Soruşturma evresinde soruşturmayı yürüten savcı, mahkeme aşamasında da hakim tarafından suçun uzlaştırma kapsamında olduğu kanaatine erişilmesi üzerine dosya, uzlaştırma bürosuna gönderiliyor. Uzlaştırma, Cumhuriyet başsavcılığı tarafından görevlendirilen tarafsız ve bağımsız bir uzlaştırmacı kontrolünde gerçekleştiriliyor.

TARAFLARIN KABULÜYLE BAŞLAYIP, ÖZGÜR İRADEYLE DEVAM EDİYOR

Uzlaştırma süreci, mağdur ve şüphelinin kabulüyle başlayıp, tarafların özgür iradesiyle devam ediyor. Taraflar uzlaşma teklifini kabul ederlerse müzakere aşamasına geçiliyor. Anlaşma konusu edimi de yine taraflar belirliyor. Süreçte, mağdur ve fail görüşmeleri uzlaştırmacılar eşliğinde yapılıyor. Taraflar uzlaşma edimi olarak, mağdurdan veya suçtan zarar görenden özür dileme, maddi veya manevi zararın karşılanması, bir kamu kurumu veya kamu yararına hizmet veren özel bir kuruluş ile yardıma muhtaç kişi ya da kişilere bağışta bulunma, kamu yararına hizmet veren kuruluşlarda çalışma, şüphelinin topluma faydalı birey olmasını sağlayacak programa katılması gibi edimleri, anlaşma konusu olarak belirleyebiliyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
. 1 yıl önce

Uzlaştırmacılar çoğu zaman uzlaşma sağlansın fazla para alıyım diye mağdurları yanlış yönlendiriyorlar. Uzlaşma senin lehine diyerek kandırıp, mağdurları zarara uğratıyorlar.

Avatar
çelişki 1 yıl önce

dolandırıcılıkta miktar önemli değil uzlaşma olabiliyor ama nitelikli dolandırıcılıkta kapsam dışı. YANLIŞ.

Avatar
Acil 1 yıl önce

Nitelikli suçlarında uzlasma kapsamına alınması ceza evlerini rahatlatır.Taraflarda mutlu olur

Misafir Avatar
Dünya İnsanı 1 yıl önce @Acil

O zaman bizimki gibi ayrıştırıcı ve tarikat vari mafyatik örgütlerin devlet eli ile zenginleştirildiği ülkelerde kanunlara güven ve kanunların caydırıcılığı yok olur, kanun önünde eşitlik diye bir şey kalmaz.

Beğenmedim! (4)
Avatar
işin doğrusu 1 yıl önce

kapsam dışı bırakılan uzlaşmaya tabi olabilecek suçlar için verilecek UZLAŞMA, hem sanık hem mağdur LEHİNEDİR.‼️
Bu sebeple kapsamın mala karşı işlenen suçların nitelikli halleri lehine genişletilmesi yerinde olacaktır

Avatar
, 1 yıl önce

uzlaşma kapsamında olan suçlar genişletilmelidir.

Avatar
Mehmet 1 yıl önce

Nitelikli suçlara uzlaşma gelsin

Avatar
.. 1 yıl önce

TCK 158 UZLAŞMA KAPSAMINA ALINMALIDIR