banner628

14 Ocak 2017

'Yargıtay'da adeta seferberlik ilan ederek çalışmalıyız'

Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, "İstinaf mahkemelerinin hayata geçirilmesi Türk yargısı için büyük bir fırsat ve sınavdır. Bu sınavdan hem Türk yargısının hem Türk yargıçlarının başarıyla geçeceğinden hiçbir şüphem bulunmamaktadır." dedi.

Cirit, Balıkesir'in Edremit ilçesindeki özel bir termal otelde düzenlenen "Yargıtay Başkanlar Kurulu Toplantısı"nın açılışında bir konuşma yaptı.

Hukuki öngörülebilirliğin, tarihin ilk medeniyetlerinde dahi önem verilen bir konu olduğunu hatırlatan Cirit, "Gustav Radbruch'un belirttiği üzere, 'Adalet, hukukun ikinci büyük ödevidir, fakat birincisi hukuk güvenliğidir, barıştır.' Bu nedenle bir içtihat mahkemesi olmak konusunda ideallerimizi gerçekleştirmek için hukuk güvenliğine ve hukuki istikrara en üst düzeyde öncelik vermemiz gerekir." diye konuştu.

"İş bölümü bakımından 'etkili stratejiler'in geliştirilmesi gerekir"

Cirit, daireler arasındaki iş bölümünün önemine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"İş bölümü, daireler arasında basit bir görev dağılımı niteliğinde olmayıp, Yargıtayın topluma karşı hesap verebilmesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ile Anayasa Mahkemesi'nin bireysel başvuru üzerine verdikleri ihlal kararlarının en aza indirilmesi, içtihat aykırılıklarından kaynaklanan ve zaman zaman TBMM ile medyada yer bulan haklı eleştirilerin karşılanması bakımından da yaşamsal önem taşımaktadır. 6723 Sayılı Kanun ile yeniden yapılanma sürecine giren Yargıtay açısından iş bölümü bakımından 'etkili stratejiler'in geliştirilmesi gerekir. Yargıtayın anayasal bir kurum olarak hukukun ülkede yeknesak şekilde uygulanmasını sağlama görevini layıkıyla yerine getirebilmesi bakımından dairelerin kapatılması sürecinin sonucunda, içtihat aykırılıklarından kaynaklanan riskleri en aza indirecek şekilde bir iş bölümü yapmış olmalıyız. Bu nedenle, tüm başkan ve üyelerimizin bu konuda duyarlı olmasını ve kapatılan dairelerin işleri diğer dairelere dağıtılırken bu hususu dikkate almalarını diliyorum."

"Arşivde 630 bin 895 dosya beklemektedir"

Yargıtaydaki dosya sayılarına da değinen Cirit, şu bilgileri verdi:

"2016 yılı sonu itibarıyla hukuk dairelerinde 424 bin 376, ceza dairelerinde 379 bin 968 olmak üzere toplam 804 bin 344 derdest dosya bulunmaktadır. Aynı yıl içinde karar verilen dosya sayısı hukuk dairelerinde 354 bin 644, ceza dairelerinde 294 bin 551 olmak üzere toplam 649 bin 195 olmuştur. Hukuk Genel Kurulundaki derdest dosya sayısı 2 bin 727, Ceza Genel Kurulu'ndaki derdest dosya sayısı 893'ür. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı arşivinde 630 bin 895 dosya beklemektedir."

"Yargıtay'da adeta seferberlik ilan ederek çalışmalıyız"

Cirit, Yargıtaydaki iş yükünün hala önemli bir sorun olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Açıkladığım bu rakamlara göre, daire başkanları, üyeler, tetkik hakimleri ve cumhuriyet savcılarının büyük fedakarlıklarla çalışmalarına rağmen, iş yükü hala önemli sorunumuz olarak karşımızda durmaktadır. İstinafların kurulması ile Yargıtaya temyiz incelemesine gelecek dosya sayısında umulan azalmanın, hukuk uyuşmazlıklarına ilişkin dosyalar bakımından beklenen oranda (yüzde 11) gerçekleşmeyeceği, aksine bu oranın daha yüksek olacağı göz önünde tutularak, 2017 yılında Yargıtayda adeta seferberlik ilan ederek her zamankinden daha çok çalışmamız, tetkik hakimlerinin yetiştirilmesine özel önem vererek, daha verimli çalışmanın yollarını bulmamız gerekmektedir. Aksi halde, topluma verdiğimiz sözleri yerine getirememiş oluruz."

"Türk yargısı için büyük bir fırsat ve sınav"

Yargıtayın, ideal anlamda bir içtihat mahkemesi olma yolunda belirlemiş olduğu vizyona uygun yapısal tedbirlerini aldığını ve pek çoğunu da hayata geçirdiğini anlatan Cirit, açıklamaya çalıştığı yenilik ve değişikliklerin, birbirinden kopuk çalışmalar değil, bütünsel bir bakış açısıyla hazırlanan bir yüksek içtihat mahkemesi tasarımının uygulanması olduğunu ifade etti.

Cirit, "İstinaf mahkemelerinin hayata geçirilmesi Türk yargısı için büyük bir fırsat ve sınavdır. Bu sınavdan hem Türk yargısının hem Türk yargıçlarının başarıyla geçeceğinden hiçbir şüphem bulunmamaktadır." ifadelerini kullandı.

Sadece fotoğraf çekilmesine izin verilen toplantı, daha sonra basına kapalı devam etti.
 

banner626
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
bence 5 yıl önce

fetöcü hakim ve savcıların baktıkları dosyalardan dolayı birde yeniden yargılama olursa ülkede sistem çöker. ülkenin acil olarak bir genel af ilanına ihtiyacı vardır.

Avatar
mehmet 5 yıl önce

genel af çıkmalıdır fetöcü hakimlerin ve savcıların ismi geçen her dosya acaba şüphesi taşıyor devlet ülkede yargının ve vatandaşın içinde bulunduğu sorunu genel afla aşmalıdır

Avatar
Ozkan 5 yıl önce

Bu zamana kadar dosyalara karar veren o fetocu hakim ve savcıların dosyalarına saygı duyulmamasi gerekir.bunlar halkımıza bizlere zulüm eden pisliklere karşı bir Türk vatandaşı olarak af istiyorum devlet buyuklerimden

Avatar
vatandaş 5 yıl önce

adli tıp kurumunda bilirkişilik yapanların, hakimlerin, savcıların (fetö cü olanların) dağıttığı yuvalar, söndürdüğü ocaklar, babasız bıraktığı çocukların mağduriyetine ülkenin önde gelen hukukçuları ve Devlet olarak acil bir çözüm bulunması gerekir sayın başkan.

Avatar
Recep. 5 yıl önce

yorumları okudum haklı olan çok...3 binden fazla hakim ve savcı fetöcü olduğu için işine son verildi...peki bunların senelerdir baktığı davalar verdikleri kararlar hep doğrumuydu..kesinlikle hakkı yenen insanlarımız olmuştur..bu konu hakkaniyetle değerlendirilmelidir...terör çocuk istismarı vatan hainliği için olmaz ama diğer hususlarda af düşünülmelidir...

Avatar
orhan 5 yıl önce

Yargının iş yükünü artırsa bile, bu iş yılları alsa bile FETÖ/PDY üyesi olduğu iddia edilen Hakimlerin verdikleri kararlar istisnasız tek tek elden geçirilmelidir. Ahmet Zeki Üçok sesini duyurdu ve yeniden yargılama hakkını elde etti ve peki ya sesini duyuramayanlar ne yapacak ? Yada Genel Af çıksın

Avatar
oğuz 5 yıl önce

GENEL AFFIN ACİL ÇIKARILMASI GEREKLİDİR. FETÖCÜ SAVCI VE HAKİMLERİN BAKTIKLARI DOSYALARDAN CEZA ALANLAR SUÇLUMU ? SUÇSUZMU? KUMPASMI KURULDU ? BELLİ DEĞİLDİR

Avatar
Kahya ayar 5 yıl önce

İhtiyac varsa neden hakim almiyorsunuz. Serbest avukatlar var kamu avukatlari var hukuk fakultesi memurlar var yeni mezunlar var. Bence insan kaynagi skintisi yok.