banner698

22 Haziran 2021

Yargıtay'da yeni iş bölümü yapıldı... 4 daire kapatıldı, 3 dairenin adı değiştirildi

Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu, 6723 sayılı Danıştay Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile Yargıtay Kanunu'na eklenen geçici 15. madde uyarınca, kapanacak dairelerin saptanması ve daireler arasındaki iş bölümünün yeniden belirlenmesi amacıyla toplandı.

Toplantıda, 1 Temmuz'dan itibaren geçerli olmak üzere 16. Hukuk Dairesinin kapatılmasına, dairenin işlerinin 1. ve 8. Hukuk Dairelerine devrine karar verildi.

Kararda ayrıca, Yargıtay 14, 15 ve 19. Ceza Dairelerinin de kapatılması ve görevlerinin de diğer dairelere devri kararlaştırıldı.

Kurul tarafından, yüksek yargıçları ilk derece mahkemesi sıfatıyla yargılayan Yargıtay 9. Ceza Dairesinin bu görevinin, Yargıtay 16. Ceza Dairesine verilmesine hükmedildi. Söz konusu dairenin tefecilik ve görevi kötüye kullanma suçlarına ilişkin işlerini inceleme görevi ise 5. Ceza Dairesine devredildi.

Yargıtay 9. Ceza Dairesine de kapatılan 14. Ceza Dairesinin baktığı davalar verildi.

Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulunca, kapatılan daireler nedeniyle bazı dairelerin isimlerinde de değişikliğe gidildi.

16. Ceza Dairesinin adı, 3. Ceza Dairesi olarak, 15. Hukuk Dairesinin adı 6. Hukuk Dairesi olarak, 14. Hukuk Dairesinin adı da 7. Hukuk Dairesi olarak değiştirildi.

Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu tarafından ayrıca, diğer bazı daireler arasındaki iş bölümü ve görevlere ilişkin de değişiklikler yapıldı.

2. Hukuk Dairesinin mevcut işlerine ek olarak; Mal Rejimleri Hukuku, Nişanlılık Hukuku, Hısıklık Hukuku (Soybağı, Tanıma, Babalık, Evlat Edinme), Vesayet Hukuku, 3501 Sk. Kayyımlık Davaları, Gerçek Kişi Davaları (TMK m. 8-46) 2. Hukuk Dairesinin görev alanına dahil edildi.

Sözü edilen dosyalar UYAP ortamında 2. Hukuk Dairesine devredilecek.

Yapılan değişikliklerle, Yargıtay'ın 12 hukuk ve 12 ceza dairesi olmak üzere 24 daireden oluşturulması kapsamındaki çalışmalar tamamlandı.

Yargıtay'ın bazı hukuk ve ceza dairelerinin kapatılmasına, iş bölümünün yeniden düzenlenmesine ilişkin Yargıtay 1. Başkanlık Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Tayyar 1 yıl önce

15. Hukuk dairesi nin kapatılması ni çok yerinde buluyorum.Diger daireler de muhtemelen benzer gerekçelerle kapatılmıştır.Mevcut ve geçmiş hâkim lerin de atılması ve verdikleri kararlarında da iptal edilmesini yeniden yargılama yapılması ni beklerim keşke mümkün olsa

Avatar
uzlaşma 1 yıl önce

NİTELİKLİ SUÇLARA NEDEN UZLAŞMA GELMİYOR???
Perişanız duyun artık sesimizi adı nitelikli olup kendi niteliksiz suçlara uzlaşma verilmemesinin gerekçesi nedir müşteki sanık #UZLAŞMA istiyorsa devletimizde #uzlaşmadan memnunsa onlarca insan bunu bekliyor