Yargıtay'da 70 yıldır gelenek bozulmadı!


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da gündeme getirdiği Yargıtay'ın iş yükü ve istinaf mahkemeleri, 1943 yılından buyana yüksek yargıda çözüm bekleyen sorunların başında geliyor. Yaklaşık 70 yıldır, hemen hemen bütün Yargıtay Başkanları, özellikle Adli Yıl Açılış konuşmalarında iş yükü sıkıntısına değinmelerine rağmen, hükümetlerce ciddi hiçbir adım atılmadı.

Son günlerde, yargı mensuplarınca sıkça tekrarlanan ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in 2011 yılı Nisan ayında istinaf mahkemelerinin kurulmasıyla çözüme kovuşturulacağını ifade ettiği iş yükü, Yargıtay'ın bazı dairelerini çalışamaz duruma getirdi. Yargıtay 9. Hukuk Dairesi'nin temyiz incelemesini yapacağı bir tazminat davası için en erken 2012 yılına gün veriliyor.

Öte yandan, 1943 yılından bu yana Yargıtay 1. Başkanları yaptıkları konuşmalarda sık sık Yargıtay'ın iş yüküne vurgu yaptılar. Fakat, mevcut hükümetlerin, 1991 yılında Hukuk dairelerinin sayısının artırılmasının dışında ciddi herhangi bir adım atmaması yargı kulislerince eleştiriliyor.

1943 yılında Yargıtay Başkanlığı yapan Halil İbrahin Özyörük, Adli Yıl Açılış Töreninde yaptığı konuşmada, o dönemdeki Yargıtay'daki iş yükünü şu sözlerle dile getirdi:

"Temyiz Mahkememize 1943 senesi içerisinde (86843) dava dosyası gelmişti. Bunlardan (78591) tanesi aynı yıl içerisinde karara bağlanabilmiş; (8252)'si 1944 yılına devredilmişti. 1944 yılının ilk altı ayında Temyiz Mahkemesi kalemlerinde numara alan dava dosyası sayısı (49114)'ü bulmuştur. Bu tempoya göre bütün seneye ait toplamın yüzbine varacağı şüphe götürmez. İlk altı aya ait (49114) davanın (40794)'ü karara vardırılmış ve ne yazık ki (8320) tanesi "devir' adı verilen muameleye tabi kılınmak gibi ağır bir mecburiyet hasıl olmuştur."

Ayrıca, 1954-1956 yıllarında Yargıtay Başkanlığı yapan Mehmet Bedrettin Koker, iş yükünü "İş hacmi seneden seneye artıyor" sözleriyle dile getirmişti.

"Yargıtay bir yıl içinde, 250 bine yakın davayı sonuçlandırmak için insan üstü bir gayretle çalışmaktadır" sözleriyle Yargıtay'ın iş yükünü eleştiren, 1984-1987 yılları arasında Yargıtay 1. Başkanı olan Nihat Renda, bu durumun toplumu da olumsuz etkilediğini anlatıyordu.

2005-2008 yılları arasında Yargıtay Başkanı olan Osman Arslan ise "...Bu kadar yoğun iş yükü altında çalışan Yargıtay'ın hata yapmaması kaçınılmazdır" sözleriyle yargıdaki iş yüküne dikkat çekmişti.(ANKA)
(EÖ/ÖMR)


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.