banner590

09 Haziran 2019

'Zabıt katipleri de avukatlık yapsın!'
banner580

Yargı Reformu Stratejisinde zabıt katiplerinin yükselebildiği tek kadro olan yazı işleri müdürlüğüne hukuk mezunlarının atanacağının duyurulması üzerine zabıt katiplerinin bağlı olduğu sendikalardan tepki geldi.

Adalet Büro Sen konuya ilişkin yapmış olduğu açıklama:

Sayın Cumhurbaşkanımızca sunumu yapılan Yargı Reformu Strateji Belgesi Taslağında, hukuk eğitimi alanların adliyelerde yazı işleri müdürlüğü yapabileceği hususunda açıklama yapılması üzerine, Adalet Sen Genel Başkan Vekili Hasan Hüseyin TAŞCI tarafından, Kamu Yönetimi lisans belgesi ile Mersin Baro Başkanlığı'na avukatlık yapmak üzere müracaatla bulunulmuştur.

Hukukun içinden gelen, içinde yaşayan ve aynı zamanda her gün hukuki eğitimler alan zabit katipleri de avukat olmalıdır.

Sendika yönetimince yapılan açıklamada; "Yargı Reformu Strateji Belgesi Taslağında, hukuk eğitimi alanların yazı işleri müdürlüğüne atanacağını öğrendikten sonra, kamu yönetimi mezunu zabıt katibi olarak Mersin Barosu'na avukatlık için müracaatımızı yaptık. Şayet hukuk eğitimi alanlar, hiçbir liyakat sistemine tabi olmaksızın atama yoluyla hemen yazı işleri müdürü olabiliyorlarsa, bizlerin de çalışmış olduğu süre, deneyim ve almış olduğu eğitim göz önünde bulundurulduğunda avukatlık yapmamızda bir sakınca yoktur. Hukukun içinden gelen, içinde yaşayan ve aynı zamanda her gün hukuki eğitimler alan zabit katipleri de avukat olmalıdır. Bu nedenle bütün meslektaşlarımızı ellerindeki mezuniyet belgesi ile barolara müracaata davet ediyoruz" denilmiştir.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
avukat 2 yıl önce

Hukuk fakültesini bitirip staj yaparsanız zaten olabilirsiniz sayın zabıt katipleri buna bir engel yok ... Ama boşverin, direk hakimlik derecesine yükselsin zabıt katipleri bence. Mahkemede dura dura hakimler kadar tecrübeleniyorlardır.

Avatar
Avukat 2 yıl önce

Siz önce kendi işinizi doğru dürüst yapın da avukatlık eksik kalsın. Bu zabıt katiplerinin avukatlarla olan kompleksini anlamak mümkün değil. Ülkem insanının aynası işte hiç bir şey yapmadan bir yerlere geleyim....

Avatar
Komik 2 yıl önce

Bu kadar çok fakülte bu kadar çok mezun olunca herkes kendine avukat olmayı hak sayıyor.

Avatar
Bence 2 yıl önce

Doğrudan hakim savcılık imkanı verilsin. Fırsat eşitliği sağlamalıyız dimi ama?

Avatar
Av. Cihangir Çıkmaz 2 yıl önce

Üstadlarım Merhaba, aslında herkes bütün meslekleri yapabilmeli. Mesela ben avukatım ama eğer yeterince tıp biliyorsam ameliyat dahi yapabilmem gerekiyor. Aynı şekilde fakültesinden mezun olmaya gerek kalmaksızın yeterince eğitim verebilen kişiler öğretmenlik yapabilmeli. Ama yetkinliklerin objektif olarak ölçülmesi gerekmekte. Aksi taktirde istenmeyen sonuçlar doğar.
Serbest piyasadan korkmamak lazım!! Katiplerin Avukatlık hakkını engellememek lazım! Katiplerin ekserisi hukuk devleti ilkeleri hakkında saatlerce nutuk verebilecek düzeydeler!
Sorarım sizlere üstadlarım, bu potansiyel neden boşa harcansın ki? Neden ülkemizin güzide değerlerinden olan, henüz işlenmemiş ve bakir olan, barındırdıkları potansiyellerinin değerlendirilmesini bekleyen katip arkadaşlar avukat yapılmasın?!
Katip arkadaşlar şimdi de size sesleniyorum. Yeterince çalışırsanız bence astronot bile olabilmelisiniz. Ne de olsa katipsiniz ve bu işleri yaşımız kadar yaptınız.

Dünyanın Katipleri, AYAKLANIN!!!!!!!!!!!!!!

Avatar
Emre 2 yıl önce

Çoğu avukatı dörde katlayacak zabıt katibi tanıdım. Aleyhe olan hususları kabul etmiyoruz, lehe olan hususlar uygulansın ya da beyanlara katılıyoruz deyip ağzı başka laf yapmayan, kronikleşmiş cümleleri haricinde kelime ve cümle dağarcığı olmayan, kariyerinde devrim yaratan (!) avukatlarımız var bizim. Yukarıda birisi kompleksten bahsetmiş. Sizler önce kendinize çeki düzen verin, kompleks sahibi olan kim bunu cümle alem biliyor.

Avatar
avukatiye 2 yıl önce

Memleketimin bütün taşının toprağının altında karınca gibi avukat maşAllah. Bence ülkede herkes avukat olsun, bence herkes hukuk okusun harika olur. Çünkü en büyük eksiğimiz hukuk mezunları . Bu ülkede hukuk çok önemli. Herkes avukat olmalı. Yakında bekçilerin bekçiliği de elinden alınır, hukuk mezunu bekçiler yerleştirirler her yere...

Avatar
Kubilay 2 yıl önce

Ben avukatı hakim olsunlar savcı olsunlar zaten bu ülkede herkes herşey olabilir bir gecede