Törenin açılışında konuşan İzmir Barosu Başkanı Av. Özkan Yücel şunlar söyledi: 

“Yoğun ve yorgun bir dönem geçirdik. Pandemi süreci geçti. Deprem yaşadı İzmir. Çok sayıda meslektaşımızın ofisi, evi zarar gördü. Ama yaralarımızı sardık; devam ediyoruz. Bugün meslekte 25, 40, 50, 60. yılını dolduran meslektaşlarımıza plaket vereceğiz. Bazılarına gereksiz gelebilir. Bana göre o kadar yerinde ve doğru bir karar ki…Bu kararı alanlara ve hayata geçirenlere teşekkür ediyorum.

Gencecik bir yönetim kurulumuz var. 25 yılını dolduran arkadaşımız yok denecek kadar az yönetim kurulunda. Ama bir aradayız. Tarihinden gelen duyguları, mücadeleci anlayışı hayata geçirebilmek için deneyimle gençliğin enerjisini birleştiriyoruz.

O yüzden İzmir Barosu; o enerjiyi hayata geçirebildiği için, o enerjiyi var edebildiği için bugün Türkiye’nin öncü barolarından biri. O yüzden İzmir Barosu’nun sesi duyuluyor. O yüzden İzmir Barosu Türkiye’nin demokratik kamuoyunu da peşine takıp sürükleyip götürüyor. Geldiğimiz gün dedik ki size İzmir Barosu üyesi avukatlara, İzmir Barosu’nun onurlu tarihine yakışmak istiyoruz ve bütün çabamız, bütün mücadelemiz bu. İzmir’e yakışmak istiyoruz.

Demokrasiye insan haklarına hukuk devletine ve cumhuriyet değerlerine sonuna kadar sahip çıkan, asla vazgeçmeyen asla teslim olmayan, asla biat etmeyen İzmir Barosu’nun bir ferdi olmaktan, onun başkanlığını yapıyor olmaktan onur duyuyorum. Sizlerle burada olmak o kadar güzel ki…Sloganlarla yürüyorsunuz diyenler çıkabilir. Çıkacaktır da. Yalnız sloganlarla yürümüyoruz, sloganları mücadelemizin bir parçası olarak taşıyoruz yanımızda, aynı zamanda duruşma salonlarındayız, aynı zamanda Cumhuriyet savcılıklarındayız, aynı zamanda karakollardayız.

Hiçbir meslektaşımızı mesleki faaliyetleri nedeniyle yalnız bırakmamak gibi bir ders aldık büyüklerimizden, İzmir Barosu’nun tarihinden, bunu hayata geçirmeye çalışıyoruz; bunu hayata geçirmeye devam edeceğiz. Bunun yanına birkaç slogan da eklesek hiç fena olmaz sanırım. Çünkü o sloganlar duymayanlara da bazı şeyleri duyuruyor. Evet, 25 yıl. Azımsanmayacak bir süre. 40 yıl… Bir insan hayatı, 50 yıl ha keza. Ya 60 yıla ne demeli? Avukatlık mesleği gibi zor bir işte, avukatlık mesleği gibi meşakkatli bir işte, altmış yılı tamamlayabilmek hepimize nasip olmayacak bir şey. Umuyorum ki bu heyecanı hiç kaybetmeden, bu mücadele gücünü hiç kaybetmeden altmışıncı yıllara biz de erişebiliriz.

Onlara saygıyla, şükranla ama aynı zamanda biraz da kıskançlıkla bakıyorum. Bu meslekte 60 yılı tamamlamak muhtemel ki bize nasip olmayacak bir şey.” 

Plaket töreninin ardından ise geleneksel ‘Avukatlar Günü Balosu’ yapıldı.