banner613
banner590

17 Haziran 2021

Ceza İnfaz Kanununda değişiklik içeren teklif TBMM'de kabul edildi

Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu,  4681 Sayılı Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri İzleme Kurulları Kanunu ve 5235 sayılı Adlî Yargı İlk Derece Mahkemeleri ile Bölge Adliye Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yetkileri Hakkında Kanun olmak üzere 4 farklı kanunda değişiklik içeren kanun 12 maddeden oluşuyor.

Kanunla, hükümlülerin ziyaret süresi 1 saatten 1,5 saate çıkarılıyor; tutuklu ve hükümlüler bakımından hasta ziyareti amacıyla verilen mazeret izinleri arasında beklenmesi gereken asgari bir aylık süre şartı kaldırılıyor.

İZLEME KURULLARI YERİNDE İNCELEME YAPABİLECEK

TBMM’de kabul edilerek yasalaşan kanuna göre, izleme kurulları, hükümlü ve tutukluların naklinde kullanılan araçlar ile adliye binalarında bekletildikleri veya sağlık kuruluşlarında tedavi gördükleri bölümleri yerinde görebilecek, inceleyebilecek, yönetici ve görevlilerden bilgi alabilecek, hükümlü ve tutukluları dinleyebilecek.

KURUL RAPORLARI KDK VE TİHEK’E GÖNDERİLECEK

Ceza infaz kurumları ve tutukevleri izleme kurulları tarafından mevzuat ve Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelerle belirlenen ilkeler çerçevesinde, ceza infaz kurumları ve tutukevlerinin yönetim, işleyiş ve uygulamalarına yönelik düzenlenen raporların bir örneği Kamu Denetçiliği Kurumu ile Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumuna da gönderilecek.

CUMHURİYET BAŞSAVCISINA KANUNA UYGUNLUK DENETLEME YETKİSİ VERİLDİ

Cumhuriyet başsavcısı, Cumhuriyet savcılarının soruşturmayı sonlandıran kararları arasında oluşabilecek farklılıkların giderilmesi ile bu kararların kanuna uygunluğunun denetlenmesi hususunda görevli ve yetkili olacak.

YABANCI HÜKÜMLÜLERİNİNİN CEZALARININ İNFAZI

Yabancı hükümlüler hakkında denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak cezalarının infazına karar verildiği takdirde, sınır dışı edilme işlemleriyle ilgili olarak, bu hükümlülerin durumları İçişleri Bakanlığınca değerlendirilecek. Böylece, yabancı hükümlünün koşullu salıverilmesi veya cezasının infazının tamamlanması halleri bakımından uygulanan bu tedbir, denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak cezanın infazına karar verilmesi hali bakımından da uygulanacak.

MADDİ DURUMU İYİ OLMAYAN HÜKÜMLÜLERDEN NAKİL GİDERLERİ ALINMAYACAK

Bulundukları ceza infaz kurumundan başka bir kuruma nakil talebinde bulunan hükümlülerin maddi durumlarının yetersiz olduğunu belgelendirmeleri durumunda, bu hükümlülerden nakil giderleri alınmayacak.

HÜKÜMLÜLER İÇİN ELEKTRONİK MEKTUP

Hükümlüler, gerekli teknik altyapının bulunduğu kurumlarda Adalet Bakanlığınca belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde elektronik yöntemlerle de mektup alıp gönderebilecek.

Hükümlü tarafından resmi makamlara veya savunması için avukatına gönderilen mektup, faks ve telgrafların, alıcısı dışındaki kişilerin erişimini engelleyici tüm tedbirler alınarak, hükümlünün talebine göre posta yoluyla veya elektronik ortamda alıcısına ulaştırabilecek.

KAMU DÜZENİNİN KORUNMASI, TOPLUM GÜVENLİĞİNİN SAĞLANMASI VE SUÇ İŞLENMESİNİN ÖNLENMESİ İÇİN YAPILAN DÜZENLEMELER

Kamu düzeninin korunması ile kişi, toplum ve kurum güvenliğinin sağlanması veya suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla; terör suçları, örgüt kurmak, yönetmek veya örgüte üye olmak suçları ile örgüt faaliyeti kapsamında işlenen suçlardan mahkum olan veya tehlikeli halde bulunan ya da dışarı ile iletişiminin kurum güvenliği açısından tehlikeli olabileceği değerlendirilen hükümlülere gelen veya bu hükümlüler tarafından gönderilen mektup, faks ve telgraflar dijital olarak kaydedilebilecek veya fiziki olarak saklanabilecek.

Bu iletilere ilişkin kayıt veya belgeler, amacı dışında kullanılamayacak, kanunda açıkça belirtilen haller dışında hiçbir kişi veya kurumla paylaşılamayacak ve herhangi bir soruşturma ve kovuşturmaya konu edilmemiş ise en geç 1 yıl sonunda silinecek ya da imha edilecek. Silme ve imha işlemleri Cumhuriyet savcısı tarafından denetlenecek.

KAYITLARIN AMAÇ DIŞI KULLANIMI VE PAYLAŞIMI YASAK

Önceden bilgilendirilmek suretiyle, kapalı ceza infaz kurumlarında bulunan ve terör suçları, örgüt kurmak, yönetmek veya örgüte üye olmak suçları ile örgüt faaliyeti kapsamında işlenen suçlardan mahkum olan veya tehlikeli halde bulunan ya da dışarı ile iletişiminin kurum güvenliği açısından tehlikeli olabileceği değerlendirilen hükümlülerin yapacakları görüşmeler, kamu düzeninin korunması ile kişi, toplum ve kurum güvenliğinin sağlanması veya suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla kurum yönetimi tarafından dinlenebilecek ve elektronik cihazlar da dahil olmak üzere kaydedilebilecek. Kayıtlar, amacı dışında kullanılamayacak ve kanunda açıkça belirtilen haller dışında hiçbir kişi veya kurumla paylaşılamayacak. Bu kayıtlar herhangi bir soruşturma ve kovuşturmaya konu edilmemiş ise en geç 1 yıl sonunda silinecek. Silme işlemi Cumhuriyet savcısı tarafından denetlenecek.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
UZLAŞMA 4 ay önce

VATANDAŞLAR, NİTELİKLİ SUÇLARINDA UZLAŞMA KAPSAMNINA ALINMASINI BEKLİYOR. TARAFLARI MEMNUN EDEN BİR UYGULAMA UZLAŞMA.

Avatar
verilen sözler ? 4 ay önce

yatar cezadan 5 yıl indirim sözü veren mhp in sözleri ne oldu ?

Avatar
142 nitelikli 4 ay önce

Kısaca Fas’a fiso büyük şehir hariç elektronik mektup yok görüntülü arama yok uzlaşma verin çocuklar babalarına kavuşsun yeter

Avatar
158 nitelikli 4 ay önce

taraflar uzlaşmak istiyor

Avatar
MAĞGURLAR 4 ay önce

SUÇSUZ YERE CEZAEVLERİNDE YATAN ÇOK İNSAN VAR. FETÖ YARGISINDAN MAĞDUR OLMUŞ ÇOK İNSAN VAR. BİR ÇÖZÜM BULUNMALIDIR. CEZA İNDİRİMİ YADA AF GİBİ.

Avatar
. 4 ay önce

Her suçta uzlaşma olmaz. Bunun suç olduğunu bile bile işliyorsan cezasını çekeceksin.

Avatar
Hakkı 4 ay önce

Uzlaşma kurumuna dikkat edin! Uzlaşmaya giren dosyalarda suçu işleyenin ailesi mağduru tehdit ederek uzlaşmaya yönlendirmektedir. Türkiye şartlarına uygun bir çalışma değildir bu!