KASPİYSK (AA) - Rusya Federasyonu'na bağlı Dağıstan Özerk Cumhuriyeti'nde düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası sona erdi.

Kaspiysk kentinde 7 gün süren şampiyonada Türkiye, 5'i altın, 8'i bronz olmak üzere toplam 13 madalya kazandı.

Avrupa şampiyonalarında en fazla madalya sayısına ulaşan milliler, Dağıstan'da büyük bir başarıya imza attı.

Sıklet sayısının 8'den 10'a çıkarıldığı şampiyonada erkekler serbest stilde Taha Akgül ve Soner Demirtaş, grekoromende Rıza Kayaalp, kadınlar kategorisinde de Yasemin Adar ve Elif Jale Yeşilırmak altın madalya elde etti.

Ali Aliyev Spor Salonu'ndaki organizasyonda serbest stilde Selahattin Kılıçsallayan, Recep Topal ve Serdar Böke, grekoromende Ekrem Öztürk ve Enes Başar, kadınlarda da Evin Demirhan, Buse Tosun ve Bediha Gün üçüncülük kürsüsüne çıktı.

Türkiye, takım halinde serbest stil ve kadınlarda 3. olurken, grekoromen stilde 6. sırada yer aldı.

Şampiyonada 2 altın ve 3 bronz madalya kazanan Kadın Güreş Milli Takımı, tarihinin en iyi derecesini elde etti. Türkiye, kadınlarda ilk kez iki şampiyon birden çıkardı.

Grekoromen stil 130 kiloda zirveyi yine rakiplerine kaptırmayan Rıza Kayaalp, üst üste 7, toplamda ise 8. kez Avrupa şampiyonu olarak "Asrın Güreşçisi" unvanına sahip Hamza Yerlikaya'nın rekorunu egale etti.

Serbest stil 125 kiloda altın madalya kazanan olimpiyat şampiyona milli güreşçi Taha Akgül, finalde Gürcü Geno Petriashvili'yi yendi.

Geçen yıl Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen Dünya Şampiyonası'nda finalde yenildiği Petriashvili'den rövanşı alan Taha, 6. kez Avrupa şampiyonu olarak, Türk sporcular arasında serbest stilde kendisine ait rekoru geliştirdi.

Kadınlarda Yasemin Adar, erkekler serbest stilde de Soner Demirtaş, üst üste üçüncü kez altın madalyayı boynuna taktı. Elif Jale Yeşilırmak da ilk kez Avrupa şampiyonluğu sevinci yaşadı.

Türkiye, geçen yıl Sırbistan'ın Novi Sad kentinde düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası'nda 5 altın, 1 gümüş ve 3 bronz madalya kazanmıştı.

Öte yandan, Dağıstan'da yoğun güvenlik önlemi altında gerçekleştirilen şampiyonada Rusya, ev sahibi avantajını iyi kullandı.

Dağıstanlı güreşseverler, serbest stil müsabakalarında 5 bin kişilik Aliyev Spor Salonu'nu doldururken, Rus sporculara büyük destek verdi.

12 altın madalya kazanan Rusya, takım halinde serbest stil, grekoromen ve kadınlarda birinci oldu.

Serbest stilde Azerbaycan, kadınlarda ise Belarus ikinci oldu. Grekoromende ikinciliği Gürcistan, üçüncülüğü ise Azerbaycan elde etti.


- TGF Başkanı Aydın: "Hedef, 2020 Tokyo'da tarih yazmak."


Türkiye Güreş Federasyonu (TGF) Başkanı Musa Aydın, milli güreşçilerin zor şartlarda Dağıstan'da tarih yazdığını ifade etti.

Şampiyonanın güreşin yoğun ilgi gördüğü Dağıstan'da yapıldığına dikkati çeken Aydın, "Hakemler, gerçekten Rahman Bilici'nin tuşunu iptal etti. Bir sporcumuz daha büyük bir haksızlığa uğradı. Burası Dağıstan. Avrupa ülkeleri adına güreşen en az 40 Dağıstanlı sporcu var. Seyirciler onları da kendi sporcuları gibi sahipleniyor. Gerçekten zorluklar yaşadık. Her türlü olumsuzluklara rağmen güreşçilerimiz tarih yazdı." diye konuştu.

Sporcuları ve teknik ekibi tebrik eden Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kadınlarda 4 altın da alabilirdik. Dediğimiz gibi zor şartlarda yarıştık. Taha'nın, Gürcü sporcudan rövanşı alması bizleri mutlu etti. Grekoromen, serbest stil ve kadınlarda ağır sıkletlerde altın madalya kazandık. Ağır sıklet bizde başpehlivanlık oluyor. Üçünde de şampiyon olmamız, İstiklal Marşımızı 5 kez okutmamız… Gerçekten sporcularımız tarih yazdı. İnşallah bu başarılarımız devam decek. Hedef, 2020 Tokyo Olimpiyatları'nda tarih yazmak."

Aydın, başarıya ulaşmak içine sıkletlerde rekabet ortamı oluşturduklarına işaret ederek, "Spor zaten rekabettir. Sporcular arasında rekabet olursa başarıya ulaşırız. Şu anda belli kriterleri koyduk. O kriterlere ulaşan kim olursa takıma koyuyoruz. Takımımız gençleşti. İnşallah, Dünya Şampiyonası'nda daha büyük başarı elde ederiz. Avrupa Şampiyonası'nda geçen yıl 9 madalya almıştık. Burada 13 madalya kazandık. Sırbistan'da geçen yıl 5 şampiyon çıkarmıştık. Bunu koruduk. Allah'a şükürler olsun sonuç itibarıyla memnunuz, başarılıyız." ifadelerini kullandı.