banner613
banner590

16 Temmuz 2021

'14 Yaşında' Bulunan Bir Kişi, Yasal Temsilcilerinin Rızası Aranmadan 'Doğrudan Doğruya Manevi Tazminat Davası' Açabilir Mi?

Sınırlı ehliyetsizler, ayırt etme gücüne sahip küçük ve kısıtlılardır. Sınırlı ehliyetsizler kendilerini borç altına sokan hukuki işlemleri ancak yasal temsilcilerinin rızasıyla yapabilirler.

Ancak bazı durumlarda sınırlı ehliyetsizler kendilerini borç altına sokan hukuki işlemleri tek başına yapabilmektedir.

Sınırlı ehliyetsizler, kendilerini borç altına sokmayan işlemler ile kişiye sıkı sıkıya bağlı işlemleri tek başlarına yapabilirler. Bunun için yasal temsilcilerinin iznine gerek yoktur.

Temyiz kudretine sahip olan ve 14 yaşında bulunan kişinin ırz ve namusuna tasaddide bulunulması halinde, bu fiili işleyen kişi aleyhine, doğrudan doğruya mağdur tarafından manevi tazminat davası açılabilir. (Yargıtay 4. H.D. - 29.12.1960 T. - E : 8613 - K : 6973)

4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu

Ayırt etme gücüne sahip küçükler ve kısıtlılar

Madde 16- Ayırt etme gücüne sahip küçükler ve kısıtlılar, yasal temsilcilerinin rızası olmadıkça, kendi işlemleriyle borç altına giremezler.

Karşılıksız kazanmada ve kişiye sıkı sıkıya bağlı hakları kullanmada bu rıza gerekli değildir.

6100 Sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu

Taraf ehliyeti

Madde 50- (1) Medenî haklardan yararlanma ehliyetine sahip olan, davada taraf ehliyetine de sahiptir.

Dava ehliyeti

Madde 51- (1) Dava ehliyeti, medenî hakları kullanma ehliyetine göre belirlenir.

Yargıtay 4. H.D.

29.12.1960 T.

E : 8613

K : 6973

Temyiz kudretine sahip olan ve 14 yaşında bulunan kişinin ırz ve namusuna tasaddide bulunulması halinde, bu fiili işleyen kişi aleyhine, doğrudan doğruya mağdur tarafından manevi tazminat davası açılabilir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.