banner691

29 Mayıs 2021

Apartmanda 'Gürültü Yapmanın' Cezası Nedir?

Apartman Gürültü Yönetmeliğine göre uyulması gereken kurallar şu şekildedir;

-Her türlü gereksiz gürültüden kaçınılmalıdır.

-Mesai günlerinde öğleyin saat 13:00 ila 15:00 arasında (öğle istirahatı) ve geceleri saat 19:00 ila 07:00 arasında gürültülü hareketler yasaktır.

-Pazar günü ve resmi tatil günleri tüm gün boyunca istirahat vakti olarak kabul edilir.

-Mekanik ve elektronik müzik aletlerinin ve ses aygıtlarının sesi genel olarak sadece odanın içinde duyulacak kadar açılır.

Apartmanda “Gürültü Yapmanın” Cezası Nedir?

Apartmanda gürültü yapmanın cezası, Kabahatler Kanunu ve Türk Ceza Kanunu kapsamında düzenlenmiştir. Bu kanunlara göre, suçun niteliğine göre yaptırım para cezası olabileceği gibi, hapis cezası da olabilir.

5326 Sayılı Kabahatler Kanunu

Gürültü

Madde 36 - (1) Başkalarının huzur ve sükûnunu bozacak şekilde gürültüye neden olan kişiye, elli Türk Lirası idarî para cezası verilir.

(2) Bu fiilin bir ticarî işletmenin faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde işletme sahibi gerçek veya tüzel kişiye bin Türk Lirasından beşbin Türk Lirasına kadar idarî para cezası verilir.

(3) Bu kabahat dolayısıyla idarî para cezasına kolluk veya belediye zabıta görevlileri karar verir.

5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu

Kişilerin huzur ve sükûnunu bozma

Madde 123 - Sırf huzur ve sükûnunu bozmak maksadıyla bir kimseye ısrarla; telefon edilmesi, gürültü yapılması ya da aynı maksatla hukuka aykırı başka bir davranışta bulunulması halinde, mağdurun şikâyeti üzerine faile üç aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir.
 

KAYNAKÇA

https://www.alemdarbinayonetimi.com.tr/apartman-gurultu-yonetmeligi#:~:text=Her%20t%C3%BCrl%C3%BC%20gereksiz%20g%C3%BCr%C3%BClt%C3%BCden%20ka%C3%A7%C4%B1n%C4%B1lmal%C4%B1d%C4%B1r,istirahat%20vakti%20olarak%20kabul%20edilir.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.