banner649

30 Mayıs 2016

Boşanma davası ne kadar sürer?
a) Anlaşmalı Boşanma Davalarında Süre

Anlaşmalı boşanma davaları, eşlerin birlikte başvurdukları yahut bir eşin açtığı davadaki taleplerin diğer eş tarafından da kabul edildiği davalardır.

Anlaşmalı boşanma davaları bu nedenle uygulamada diğer boşanma davalarından farklı usule tabi tutulmaktadır.

Diğer (çekişmeli) boşanma davalarında hakimin bir karara varabilmesi için yargılama yapması, yani tarafların iddialarını değerlendirebilmek için delillerini toplaması ve bunları hukuki olarak değerlendirmesi gerekmektedir.

Anlaşmalı boşanma davalarında ise böyle bir yargılama sürecinin işlemesi gerekmez, çünkü taraflar yaptıkları anlaşma ile hakimin yargılama süreci ile varacağı sonucu kendi aralarında anlaşmaya bağlamıştır.

Bu nedenle hakim, tarafların kendi aralarındaki anlaşmanın kamu düzenine aykırı koşullar içerip içermediğini inceler ve bir aykırılık görmez ise anlaşmayı onaylayarak davayı sonuçlandırır.

Hakimin süreçleri işletmek (davaya cevap, cevaba cevap, cevaba cevaba cevap ve delillerin toplanması gibi) zorunda olmaması nedeniyle anlaşmalı boşanma davaları, davanın açılmasından sonra genellikle ilk bir hafta içerisinde sonuçlandırılmakta, tarafların temyiz isteminden vazgeçmeleri ile de kesinleşmektedir.

b) Çekişmeli Boşanma Davalarında Süre

Anlaşmalı boşanma dışında diğer sebeplerle açılmış bulunan çekişmeli boşanma davaları kendi kişisel tecrübeme göre yerel mahkemede 8 ile 12 ay arasında sürmektedir.

Davanın açılmasından sonra, dava dilekçesi davalıya tebliğ edilmekte, davalının buna cevap vermesi, davacının davalının cevabına cevap vermesi, davalının bu cevaba cevaba ikinci cevap (düplik – cevaba cevaba cevap) vermesi safhalarından sonra ilk duruşma (ön inceleme duruşması) günü verilmektedir, bu süre davanın açılmasından yaklaşık 5 ay sonrasıdır.

c) Yargıtay İncelemesi (Temyiz) Süresi

Kimi zaman, davaya bakan mahkemenin verdiği kararlar taraflarca beğenilmez vedosyanın bir üst mahkeme tarafından yeniden incelenmesi istenebilir. Buna “kararın temyizi” adı verilir.
Yerel Mahkemeler’in verdiği dosya hakkındaki kararlar Yargıtay’ın 2. Hukuk Dairesi tarafından temyizen incelenmektedir.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, dosya sayısı bakımından Yargıtay’ın iş yükü en ağır dairelerinden biridir. Bu dairede ortalama olarak temyiz incelemesi süresi 2010 yılı için 259 gündür.

2014 Yılı İstatistikleri ile Boşanma Dava Süreleri


Aşağıda, 2014 yılı için Türkiye genelinde görülen davalar ile Ankaraİstanbul ve İzmir’de görülen boşanma davalarının süreleri hakkındaki istatistiki bilgiler tablo ile gösterilmiştir:
 
Süre       Ankara     İstanbul       İzmir    
2 aydan az    4.189 4.318 4.513
2-4 2.679 9.061 2.734
5-8 1.525 5.424 1.442
9-12 995 3.133 887
13-18 904 2.803 672
19-24 509 1.552 391
25-35 358 1.488 264
36+ 176 1.080 140
Bilinmeyen 24 48 26
*Kaynak TÜİK

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ahmet 4 yıl önce

ben ahmet, esime bosanma davası actm. aldatmadan dolayi davayi ben actm.cekismeliden anlasmali bosanmaya döndü.11ay sonra mahkede bosandik.anlasmali son imza kalmis. ulasamiyorum nufustan dusmesi icinmis,bu imza bildgm kadariyla,gelmesse uzarmi? ne kadar uzar teşekkür ederim.

Avatar
Hüseyin 3 yıl önce

Slm cekişmeli boşanma davası sonrası istifa gittim 3 yıl oldu cevap gelmedi bu süre ne zaman biter tşkler

Avatar
Can 3 yıl önce

Cimere yazarsaniz en geç bir ay içinde dosya ele alınıyor bir hafta sonra edevlete karar düşüyor

Avatar
Havva geze 3 yıl önce

Yargıtayda olan bir davam var 6 senedir kapamayan bir dosya lütfen bana yardımcı olun hakim boşadı bizi fakat tazminat davasıyla boşanma davası aynı dosyada olduğundan bi türlü bitmedi bana yardımcı olurmusunuz lütfen

Avatar
Gülistan 1 yıl önce

Anlaşmalı boşanma davası ne kadar sürer bilgi istiyorum