banner613
banner590

23 Mayıs 2021

Ceza Mahkemelerinde “Yaş Düzeltme” Yapılabilir Mi?

Ceza mahkemelerince, derdest olan bir davaya ilişkin olarak, mağdurun ya da sanığın nüfus kayıtlarında yer alan yaşı ile fiziksel görünüm itibariyle yaşı arasında bir farklılık tespit edildiği takdirde, mahkemece kendiliğinden araştırma yapılabilecektir.

Kişinin yaşının tespiti, kişinin talebi ya da Cumhuriyet Savcısının davanamesi ile Asliye Hukuk Mahkemesinden istenecektir.

Nüfus müdürü ya da nüfus temsilcisinin mahkemeye çağırılması yoluyla, yaş düzeltme yapılabilecektir.

5271 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu

Ceza mahkemelerinin ek yetkisi

Madde 218- (1) Yüklenen suçun ispatı, ceza mahkemelerinden başka bir mahkemenin görev alanına giren bir sorunun çözümüne bağlı ise; ceza mahkemesi bu sorunla ilgili olarak da bu Kanun hükümlerine göre karar verebilir. Ancak, bu sorunla ilgili olarak görevli mahkemede dava açılması veya açılmış davanın sonuçlanması ile ilgili olarak bekletici sorun kararı verebilir.

(2) Kovuşturma evresinde mağdur veya sanığın yaşının ceza hükümleri bakımından tespitiyle ilgili bir sorunla karşılaşılması halinde; mahkeme, ilgili kanunda belirlenen usule göre bu sorunu çözerek hükmünü verir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.