banner613
banner590

08 Ağustos 2021

“Kardeşimiz Vefat Etti”, “Yaptığı Vasiyetle”, Mallarını Başkalarına Bırakmış, Bizim, “Kalan Mirasta Hakkımız” Var Mı? Dava Açabilir Miyiz?

5650 Sayılı Türk Medenî Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla birlikte, miras bırakanın, ölüme bağlı bir tasarrufta bulunması halinde kardeşlerinin, saklı pay için dava açma hakkının ortadan kaldırılması öngörülerek, Türk Medeni Kanunu 506/3 maddesi yürürlükten kaldırılmıştır.

Sonuç

Miras bırakanın, “ölüme bağlı bir tasarrufta bulunması halinde” “kardeşlerinin”, “saklı pay için” dava açma hakkı yoktur.

4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu

Saklı pay

Madde 506- Saklı pay aşağıdaki oranlardan ibarettir.

3. Kardeşlerden her biri için yasal miras payının sekizde biri,

(Mülga: 4/5/2007-5650/2 md.)

5650 Sayılı Türk Medenî Kanununda Değişiklik Yapılmasına

Dair Kanun

Madde 2- Türk Medenî Kanununun 506 ncı maddesinin birinci fıkrasının (3) numaralı bendi madde metninden çıkarılmıştır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.