Kayıp ve Buluntu Eşyaların Satışı

4721 SAYILI TÜRK MEDENİ KANUNU
 
III. Bulunmuş eşya
 
1. Arama ve ilân

 
Madde 769-
Kaybedilmiş bir şeyi bulan kimse, malın sahibine, sahibini bilmiyorsa kolluk kuvvetlerine, köylerde muhtara bildirmek veya araştırma yapmak ve gerektiğinde ilân etmek zorundadır. Bulunan şey önemli ölçüde değerli ise, her hâlde kolluk kuvvetlerine veya muhtara bildirmek gerekir.
 
Oturulan bir evde veya işyerinde ya da kamu hizmeti görülen yerde bir şey bulan kimse, bunu o yer sahibine veya kiracıya ya da kamu hizmeti görülen yerde denetim ve gözetim ile görevli olanlara teslim etmek zorundadır.
 
 
2. Koruma ve satma
 
Madde 770-
Bulunan şeyin özenle korunması gerekir.
Korunması aşırı gideri gerektirir veya çabuk bozulabilir bir nitelik taşır ya da kolluk kuvvetleri veya kamu kurumu tarafından bir yıldan fazla saklanmış olursa, bulunan şey satılabilir. Satış, gerektiğinde önceden ilân edilerek açık artırma yoluyla yapılır.
 
Satış bedeli, bulunan şeyin yerine geçer.
 
 
3. Mülkiyetin kazanılması, geri verme
 
Madde 771-
Bulunan şeyin maliki, ilân veya kolluk kuvvetlerine ya da muhtara bildirme tarihinden başlayarak beş yıl içinde ortaya çıkmazsa; bulan kimse, yükümlülüklerini yerine getirmiş olmak koşuluyla o şeyin mülkiyetini kazanır.
 
Bulunan şey malikine geri verilirse, bulan kimse yaptığı giderlerin ödenmesini ve uygun bir ödül verilmesini isteyebilir.
Kaybedilmiş şey oturulan bir evde veya işyerinde ya da kamu hizmeti görülen yerde bulunmuşsa; o yerin sahibi, kiracı veya kurum, o şeyi bulan sayılır. Ancak bunlar ödül isteyemezler.

5237 SAYILI TÜRK CEZA KANUNU

Kaybolmuş veya hata sonucu ele geçmiş eşya üzerinde tasarruf

Madde 160- (1) Kaybedilmiş olması nedeniyle malikinin zilyedliğinden çıkmış olan ya da hata sonucu ele geçirilen eşya üzerinde, iade etmeksizin veya yetkili mercileri durumdan haberdar etmeksizin, malik gibi tasarrufta bulunan kişi, şikâyet üzerine, bir yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.


 
ANKARA’DAN BİR ÖRNEK :
 
ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
EGO GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
RAYLI SİSTEM YOLCU TAŞIMA YÖNERGESİ
 

 
KAYIP EŞYA SAKLAMA
 
MADDE 8

(1) İstasyon ve araçlarda unutulan eşyalar, eşyayı bulan görevli tarafından tutanak düzenlenmek suretiyle teslim alınır ve bir yıl süreyle saklanır. Sahibi çıkmayan eşyalar, bir yıllık bekleme süresi sonunda, EGO Genel Müdürlüğü’nce oluşturulan komisyonca değerleri belirlenerek açık artırma ile satışa çıkarılır.
 
 

Yasal Dayanaklar

- 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu

- 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu

- 5393 sayılı Belediye Kanunu

- Belediye Zabıta Yönetmeliği

- İlgili kurum yönetmelik ve yönergeleri


 
 
Avukat Ersen UYAR

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ord.Prof.Dr. 7 ay önce

Wauw! Very Very Fantastik