banner590

21 Temmuz 2021

“Mater Semper Carta Es” (Anne Her Zaman Bellidir) Prensibi Nedir?

Türk Hukukunda, Roma Hukukundaki  “mater semper carta es”  “anne her zaman bellidir” prensibi benimsenmiştir.

Doğum sonrası çocuk tarafından soy bağının reddi, Türkiye'de hukuken mümkün değildir.

Reşit olduktan sonra bile biyolojik ailesini tespit eden bir kişi, kendini doğuran kişiyi annelikten reddedemez.

Taşıyıcı Annelik Kavramı İstisna Mıdır? Bu Kesin Karine Değişebilir Mi?

Doğumu yapan kadın ile çocuğun arasında genetik bir bağın olmaması ve taşıyıcı annelik konusu Medeni Kanun’da düzenlenmemiştir. Bu düzenlemelerden ortaya çıkan sonuç; çocuğu 9 ay karnında taşıyan kadının genetik bağı olmasa da göbek bağı vasıtası ile karnında taşıdığı çocukla bütünleşeceği, doğum ile de soy bağının kurulmasını sağlayacağıdır.

4721 Sayılı Türk Medeni Kanunu

Madde 282- Çocuk ile ana arasında soy bağı doğumla kurulur.

KAYNAKÇA

https://www.hurriyet.com.tr/aile/yazarlar/ilker-turkguler/turkiyede-tasiyici-annelik-yasal-mi-422826


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Bakış açısı 2 hafta önce

Taşıyıcı annelik kavramı ile bu kesin karine değişebilir.