banner691

22 Eylül 2021

“Mürekkep Suç” Nedir?

Örneğin; Bina içinde hırsızlık suçunda hem hırsızlık vardır, hem de konut dokunulmazlığı ihlal edilmiştir, ancak izinsiz konuta girilmiş olması (yani suçun binada işlenmesi) hırsızlık suçunun şiddet sebebidir, bu durumda faile şiddet sebepli hırsızlık suçundan dolayı ceza verilir, konut dokunulmazlığını ihlalden dolayı ayrıca ceza verilmez.

5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu

Bileşik suç

Madde 42- (1) Biri diğerinin unsurunu veya ağırlaştırıcı nedenini oluşturması dolayısıyla tek fiil sayılan suça bileşik suç denir.

Bu tür suçlarda içtima hükümleri uygulanmaz.

Madde Gerekçesi

Madde 42- Maddede biri diğerinin unsurunu veya ağırlaştırıcı ne­denini oluşturması nedeniyle tek fiil sayılan ve doktrinde bileşik suç (mü­rekkep suç) olarak adlandırılan fiilin tanımı yapılmakta ve bu tür suçlarda, suçu oluşturan araç suçtan dolayı ayrıca ceza verilmeyeceği, dolayısıyla cezaların içtimaı hükümlerinin uygulanmayacağı açıkça belirtilerek bu ko­nuda meydana gelen bir kısım yanlış uygulamaların bundan böyle gideril­mesi amacı güdülmektedir.

Esasen bu husus Yargıtay’ın son kararıyla da belirlenmiştir. Ancak, içtihadın her zaman değişmesi olanaklı bulunduğun­dan durumun bu maddeyle açıklığa kavuşturulması gerekli görülmüştür.

KAYNAKÇA

Prof. Ejder YILMAZ Hukuk Sözlüğü Genişletilmiş 5. Baskı Yetkin Hukuk Yayınları Ankara 1996

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Canım ne kadar aptalsın 1 yıl önce

Canım ne kadar aptalsın