banner648

07 Mayıs 2019

Tam kanunsuzluk nedir? Tam kanunsuzluk başvurusu neden yapılır?

Yüksek Seçim Kurulu (YSK),AK Parti ve MHP’nin İstanbul’da seçimlerin yenilenmesi için yaptığı itirazları kabul etti. YSK, 4'e karşı 7 oyla seçimin iptali ve yenilenmesine karar verdi. Kararın ardından İstanbul seçimlerine itiraz süreçleriyle gündeme gelen konulardan biri olan "tam kanunsuzluk gerekçesiyle itiraz" pek çok vatandaş tarafından araştırılmaya başlandı. Peki tam kanunsuzluk nedir? Tam kanunsuzluk gerekçesiyle itiraz niçin yapılır? Tam kanunsuzluk başvurusu neden yapılır? 

TAM KANUNSUZLUK NEDİR?

Tam kanunsuzluk, genel olarak "kanun emredici hükümlere aykırılık hali" anlamına geliyor.

TAM KANUNSUZLUK BAŞVURUSU NEDEN YAPILIR?

Siyasi partiler, seçim sonuçlarına ilişkin "kanun emredici hükümlere aykırılık hali" yani tam kanunsuzluk iddiasıyla Yüksek Seçim Kuruluna seçimlerin iptal edilmesi için başvuru yapabilir. YSK, başvuruyu kabul ederse seçim yenileme kararı verilir, başvuru reddedilirse seçim sonucu kesinlik kazanmış olur.  

TAM KANUNSUZLUK'TA ZAMANAŞIMI VAR MI?

Kimi hukukçular da 298 sayılı "Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun" kapsamında seçimlerin düzenlenmesi koşullarına aykırılık teşkil eden olayların ve hallerin tespit edilmesi halinde "tam kanunsuzluk" durumunun oluşabileceğini ve böyle bir durumda zamanaşımının işleyemeyebileceğini öne sürüyor. 

OLAĞANÜSTÜ İTİRAZ HANGİ DURUMLARDA YAPILIR?

Yüksek Seçim Kurulunca yerel ve genel seçimlerde, siyasi partilere tanınan olağanüstü itiraz hakkı, 298 sayılı Kanun'un 130. Maddesinin 2. fıkrası düzenliyor.

Madde şöyle:

Seçim Sonucuna Etki Eden Olay Ve Durumlar Sebebiyle Olağanüstü İtiraz

Siyasi partilerin il başkanları, genel merkezleri veya bağımsız aday tarafından tutanağın (mazbatanın) düzenlenmesinden sonra 7 gün içinde seçimin sonucuna etki eden olaylar ve durumlar sebebiyle yapılan itirazlar, seçimin sonucu hakkında kesin karar verme yetkisine sahip olan kurullarca, seçimin neticesine etkili görüldüğü takdirde, alt kademelerce verilen kararların kesin veya kesinleşmiş olması veya kurullara derece derece ve müddeti içinde başvurulmamış olması, bu itirazın incelenmesine ve reddine sebep teşkil etmez. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.