banner613
banner590

22 Eylül 2021

“Teşebbüse Müsait Olmayan Suç” Nedir? Hangi Suçlar Teşebbüse Müsaittir? Hangi Suçlar Teşebbüse Müsait Değildir?

Suça Teşebbüs Nedir?

Kişinin, işlemeyi kastettiği bir suçu elverişli hareketlerle doğrudan doğruya icraya başlayıp da, elinde olmayan nedenlerle tamamlayamaması durumudur.

“Teşebbüse Müsait Olmayan Suç” Nedir?

Suça teşebbüsün, “tamamlanmış suç gibi cezalandırılması” durumudur.

Hangi Suçlar Teşebbüse Müsaittir? Hangi Suçlar Teşebbüse Müsait Değildir?

1-Kasten işlenen suçlar, teşebbüse müsaittir bu nedenle teşebbüs mümkündür. TCK’de, “kişi, işlemeyi kastettiği bir suçu” denilerek,  “teşebbüste kasıt” aranmıştır.

2-“Taksirle işlenen suçlar”,  teşebbüse müsait değildir bu nedenle teşebbüs mümkün değildir. Örneğin; TCK 85, 89. maddeler.

3-“Kabahatlere teşebbüs” cezalandırılmaz, teşebbüse müsait değildir bu nedenle teşebbüs mümkün değildir.

4-“Cumhurbaşkanına suikast ve fiilî saldırı” suçu; teşebbüse müsait değildir bu nedenle teşebbüs mümkün değildir.

5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu

Suça teşebbüs

Madde 35- (1) Kişi, işlemeyi kastettiği bir suçu elverişli hareketlerle doğrudan doğruya icraya başlayıp da elinde olmayan nedenlerle tamamlayamaz ise teşebbüsten dolayı sorumlu tutulur.

5326 Sayılı Kabahatler Kanunu

Madde 13- “Kabahate teşebbüs cezalandırılmaz. Ancak, teşebbüsün de cezalandırılabileceğine dair ilgili kanunda hüküm bulunan haller saklıdır. Bu durumda, Türk Ceza Kanununun suça teşebbüse ve gönüllü vazgeçmeye ilişkin hükümleri, kabahatler bakımından da uygulanır.

Cumhurbaşkanına Suikast ve Fiilî Saldırı

Cumhurbaşkanına suikastın teşebbüs aşamasında kalmış olması hususunda genel hükümlere göre cezanın azaltılması benimsenmemiş, bunun yerine suçun teşebbüs aşamasında kalmasında dahi suç tamamlanmış gibi ceza verileceği öngörülmüştür

5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu

Cumhurbaşkanına suikast ve fiilî saldırı

Madde 310- (1) Cumhurbaşkanına suikastte bulunan kişi, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılır. Bu fiile teşebbüs edilmesi halinde de suç tamamlanmış gibi cezaya hükmolunur.

Madde Gerekçesi

Madde 311- Madde metninde, Cumhurbaşkanına karşı suikastte bulunulması, kasten öldürme suçuna nazaran özel bir suç olarak tanımlan­mıştır. Hatta bu suça teşebbüs, tamamlanmış suç gibi cezalandırılmaktadır. Bizim mevzuat geleneğimizde Cumhurbaşkanlığı veya Devlet Başkanlığı gibi, Devletin en yüksek makamını işgal eden zatın “öldürülmesi” gibi bir sözcüğe kanunda da yer vermemek için bu hususta öteden beri kullanılma­sına alışılmış “suikast” sözcüğü tercih edilmiştir. Bilindiği gibi suikast Devlet büyüğünü veya önemli bir kişiyi planlı tarzda öldürmeyi ifade ederse de burada kasten öldürmeyi belirtmek amacıyla kullanılmıştır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.