banner590

Bu yazımızda, bir gazete tarafından ilgili kişinin özel nitelikli kişisel verileri hakkında haber yapılmasına ilişkin Kişisel Verileri Koruma Kurulunun 09/12/2019 tarih ve 2019/372 sayılı Kararından bahsedilecektir.

Bilindiği üzere, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununun “özel nitelikli kişisel verilerin işlenme şartları” başlıklı 6. maddesinde “sağlık verileri” özel nitelikli kişisel veriler arasında sayılmış, aynı maddenin 2. fıkrasında “Özel nitelikli kişisel verilerin, ilgilinin açık rızası olmaksızın işlenmesi yasaktır” denilmiş ve 3. fıkrasında “Sağlık ve cinsel hayata ilişkin kişisel veriler ise ancak kamu sağlığının korunması, koruyucu hekimlik, tıbbî teşhis, tedavi ve bakım hizmetlerinin yürütülmesi, sağlık hizmetleri ile finansmanının planlanması ve yönetimi amacıyla, sır saklama yükümlülüğü altında bulunan kişiler veya yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından ilgilinin açık rızası aranmaksızın işlenebilir.” denilerek, sağlık verilerinin çok sınırlı bazı şartlarla açık rıza olmaksızın işlenebileceği düzenlenmiştir. Kanunun “Veri güvenliğine ilişkin yükümlülükler” başlıklı 12. maddesinin 1. fıkrasının a bendine göre “Kişisel verilerin hukuka aykırı olarak işlenmesini önlemek” veri sorumlusunun yükümlülüğündedir.

Kişisel Verileri Koruma Kurulu tarafından 09/12/2019 tarih ve 2019/372 sayılı özel nitelikli kişisel verilerden olan sağlık verilerinin işlenmesine dair bir Karar alınmıştır.

Bu Karara konu olan şikayette;

- “Bir Gazetede şikayet sahibinin oğluna yönelik yer alan köşe yazısında, babasının kanser tedavisi nedeniyle bir süre önce görevine ara verdiğine ilişkin bir habere yer verildiği dolayısı ile ilgili kişinin özel nitelikli kişisel verisi olan sağlık verilerinin rızası dışında işlendiği ve üçüncü kişilerle paylaşıldığı,

- İlgili kişinin bu tarihe kadar kanser tedavisi gördüğünü bilmediği, rahatsızlığından ötürü psikolojisinin ve moralinin bozulması istenmediğinden bu bilginin ailesi tarafından kendisinden saklandığı, ancak haber tarihinden sonra ilgili kişinin geçmiş olsun dilekleri ile arandığı, hastalığını öğrenerek ölüm korkusu yaşadığı, ilgili kişinin kanser olduğunu Gazeteden ve üçüncü kişilerden öğrenmesinden dolayı içine kapandığı ve ailesiyle iletişimini kestiği, ölüm korkusu nedeniyle ayrıca psikolojik tedavi görmeye başladığı ve kanser tedavisini reddettiği

ifade edilerek Kanun çerçevesinde Kurumca yasal işlemlerin yapılması talep edilmiştir.”

Kişisel Verileri Koruma Kurulu, “özel nitelikli kişisel veri niteliğindeki sağlık verisinin söz konusu köşe yazısına konu edilerek yayımlanmasında halihazırda kamu yararı bulunmadığı, bu itibarla çatışan haklar bakımından kişilik haklarının ifade özgürlüğüne üstün geldiği kanaatine varıldığından” dolayı söz konusu başvurunun 6698 sayılı Kanunun 15 inci maddesinin (1) numaralı fıkrası çerçevesinde incelemeye alınmasına karar vermiş olup, inceleme çerçevesinde “Gazete tarafından Kanunun 6 ncı maddesinde sayılan şartlardan birine dayanmaksızın ilgili kişinin özel nitelikli kişisel verilerinin, köşe yazısında paylaşılmasının Kanunun 12 nci maddesinin (1) numaralı fıkrasının (a) bendine aykırılık teşkil ettiği kanaatine varıldığından, Kanunun 18 inci maddesinin (1) numaralı fıkrasının (b) bendi kapsamında söz konusu Gazete hakkında 125.000 TL idari para cezasının uygulanmasına” karar vermiştir.

İlgili Karara https://www.kvkk.gov.tr/Icerik/6663/2019-372 linkinden ulaşılabilir.

Bu sebeple, sağlık verileri hakkında

- Haber yapılmasında kamu yararı bulunmuyorsa,

- İlgilinin açık rızası yoksa,

- 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununun 6. maddesinin 3. fıkrasında sayılan açık rıza olmaksızın işlenebilme şartları da mevcut değilse

haber yapılamayacağı Kişisel Verileri Koruma Kurulunun mezkur Kararı ile ortaya konulmuştur.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.