Zulâl A. L., sahte doçentlik belgesiyle Aksaray Üniversitesi’nin profesörlük kadrosuna atanmış, yaklaşık 2 hafta sonra bu durum ortaya çıkınca da görevden alınarak tutuklanmıştı. L. polis ve savcılıkta verdiği ifadesinde belgelerinin sahte olmadığını ısrarla savunmuş ve kendisine iftira atıldığını iddia etmişti. Konuyu yakından takip eden Hürriyet, L.’in sadece doçentlik belgesinin değil master ve doktora belgesinin de sahte olduğunu duyurmuştu.

İTİRAF EDİYORUM

Yaklaşık bir aydır cezaevinde olan L., geçen hafta avukatları aracılığıyla savcılığa başvurdu ve “Tekrar ifade vermek istiyorum” dedi. Bunun üzerine L.’in yeniden ifadesi alındı. L. ifadesinde her şeyi anlattı. “ODTÜ mezunu değilim, İngiltere’de master da yapmadım, doçent de değilim” dedi. Pişman olduğunu söyleyen L.’in Anadolu Üniversitesi’nin açık öğretim programı üzerinden iktisat eğitimi aldığı anlaşıldı. L. bakıma muhtaç otistik çocuğunun olduğunu da söyledi. L., Aksaray Üniversitesi’ne atandığı süreçle ilgili olarak o ay aldığı maaş da dahil olmak üzere 18 bin liralık zararı da karşıladı.

10 YIL HAPSİ İSTENİYOR

Savcılık bu ifade ve itirafların ardından soruşturmayı tamamladı. L. hakkında ‘resmî belgede sahtecilik’ ve ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçlamasıyla iddianame hazırlandı. İddianamede indirimlerle birlikte L.’in yaklaşık 10 yıla kadar hapsi isteniyor. (Musa Kesler / Hürriyet)