banner649

Bilindiği gibi, Covid-19 salgın hastalığı nedeni ile bir çok meslek gruplarından insanlar pozitif testleri ortaya çıkmaktadır. Serbest muhasebeci mali müşavirlerin danışmanlıklarını yaptıkları veya defterlerini tuttukları müşterilerinin Covid-19 nedeni ile beyan ve bildirimleri uzatıcı yönde etkilenmektedir.

Gelir İdaresi tarafından verilen yeni bir Özelge’ de meslek mensubunun Covid-19 testinin 11.11.2020 tarihinde pozitif çıkması üzerine 12.11.2020 ila 20.11.2020 tarihleri arasında mücbir sebep halinde olduğu kabul edilmiştir.

Bilindiği gibi, mücbir sebep 213 sayılı VUK’un 13. Maddesinde 4 bend halinde tek tek sayılmıştır. Buna göre, vergi ödevlerinden herhangi birinin yerine getirilmesine mani olacak şekilde ağır kaza, ağır hastalık ve tutukluluk gibi durumlar mücbir sebep kapsamındadır.

Diğer taraftan, konuyla ilgili verilen yakın tarihli bir Özelge’de meslek mensubunun Covid-19 testinin 11.11.2020 tarihinde pozitif çıkması üzerine 12.11.2020 ila 20.11.2020 tarihleri arasında (bu tarihler dahil) mücbir sebep halinde olduğunun kabul edilmesi uygun bulunmuştur. Buna göre, meslek mensubunun kendisinin ve Covid-19 testinin pozitif çıktığı tarih itibari ile (11.11.2020) meslek mensubu ile arasında aracılık ve sorumluluk sözleşmesi bulunan mükelleflerin mücbir sebep dönemi içerisinde verilmesi gereken beyanname/bildirimlerinin verilme ve bu beyanname/ bildirimlere istinaden tahakkuk eden vergilerini ödeme süreleri, istirahat süresinin 20.11.2020 tarihinde sona erdiği dikkate alınarak 07.12.2020 günü sonuna kadar uzatılmıştır.  Öte yandan, istirahat süresinin sona erdiği 20.11.2020 tarihinde beyanname/bildirim verme süresinin son gününe 17 günden fazla süre kalması halinde beyanname/bildirim verme ile ödeme süresi olarak kanuni süreler dikkate alınacaktır. Diğer taraftan, sosyal güvenlik mevzuatı gereğince sigortalıların mücbir sebep dönemine ilişkin prime esas kazanç ve hizmet bilgilerinin muhtasar ve prim hizmet beyannamesi ile bildirilmesinin zorunlu olması durumunda mücbir sebebin bu beyannamelerin vergi kesintilerine ilişkin kısmını beyan ve ödeme sürelerinin ertelenmesi için geçerli olacağı tabiidir.

Sonuç olarak, meslek mensuplarının Covid-19 test sonuçlarının pozitif çıkması halinde 3568 sayılı Yasa’ya göre sözleşme yaptıkları müşterilerinin beyan ve bildirimleri meslek mensubunun istirahatli olduğu dönemler kapsamında beyan ve bildirimlerinin süre uzatıcı etkisel sonuçlarının olacağı bilinmelidir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.