banner644

06 Mart 2022

'Acil yargı paketi' haftaya Meclis'te

6. Yargı Paketi çalışmaları devam ederken, kadınlara ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddetle mücadeleyi önceleyen bir "acil yargı" düzenlemesi gündeme alındı.Önemli başlıkların yer aldığı bu çalışma ile sağlık çalışanlarına yönelik şiddete verilen cezaların artırılması öngörülüyor.

Hekimlere açılan malpraktis* davalarıyla ilgili de kritik bir düzenleme yapılması planlanıyor. Haklarında açılan söz konusu davalarda ciddi tazminatlarla karşı karşıya kalmalarının hekimlerin hastaya müdahale noktasında çekingen davranmalarına neden olduğunu belirten AK Parti kurmayları, düzenleme ile "malpraktis davalarına bakacak ihtisas mahkemelerinin kurulmasının ve hekimlerin verdikleri tıbbi kararlarla ilgili tazminat talepleri karşısında hakimler gibi korunmasının sağlanmasının" hedeflendiğini ifade ediyor. Sağlık çalışanlarına şiddet davalarında "hükmün açıklanmasının geriye bırakılmasıyla hapis cezasının seçenek yaptırımlara çevrilmesini" önleyecek hükümlerin de düzenlemede yer alacağı belirtiliyor. Faillerin önleyici tedbir olarak bir süre izlemeye alınması da planlamalar arasında. Tüm sağlık çalışanlarını kapsayacak "zam" düzenlemesinin ise acil yargı paketinden ayrıldığı, bu konunudaki çalışmanın ayrı bir düzenleme olarak TBMM'ye sunulacağı belirtiliyor.

Israrlı takip suç sayılacak

Acil yargı paketi ile kadına karşı işlenen suçlarda "iyi hâl" indiriminin çerçevesi yeniden belirlenecek; failde "somut pişmanlık emaresi" aranacak. Sanığın takım elbise giyip kravat takması artık yeterli olmayacak Düzenleme ile “ısrarlı takip” ayrı bir suç türü olarak ceza mevzuatımıza girecek. Türk Ceza Kanunu’nda 6 aydan 2 yıla kadar ceza öngörülen bir suç olarak tanımlanacak. Israrlı takipte gerekli durumlarda “tutuklama” kararı da verilebilecek. Eşe ve boşanmış eşe karşı işlenen tehdit suçunda hapis cezasının alt sınırı 9 aya çıkarılacak. Ayrıca yine eşe veya boşanmış eşe karşı işlenen “kasten yaralama” suçları katalog suçlar kapsamına alınarak tutuklamaya konu edilebilecek.

*Tıbbi Malpraktis, tıp ilmi icra edilirken, hekimin hatalı bir davranış ya da görev ihmali sonucunda bir yaralanmaya ya da zarara neden olunması. 

(Ayşegül Kahvecioğlu / Milliyet)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Beklenen 6 ay önce

Af ?

Avatar
Umit 6 ay önce

Af çıksın artık

Avatar
Acil 6 ay önce

adalete güvenin eridiği bir dönemde magdur edilmiş bir çok vatandaş var. Genel bir af ile bu magduriyetlere son verilmelidir.

Avatar
Af af af af 6 ay önce

FETOCU HAKIM SAVCILARIN VERDIGI KARARLAR NE KADAR DOĞRU ? AF IHTIYACTIR VE GEREKLI DIR.

Avatar
DS 6 ay önce

DENETİMLİ SERBESTLİK 5 YIL OLMALIDIR . AÇIK CEZA EVİ İZNİNDE OLANLARDA GERİYE TEKRAR DÖNMEMİŞ OLUR

Avatar
Beklenen 6 ay önce

Af bekliyor vatandaş

Avatar
Dogrusu 6 ay önce

CEZA ALMIŞ ANCAK ÇOK SUÇSUZ VATANDAŞIN OLDUĞU BU DÖNEMDE AF ZARURIDIR

Avatar
arkas 6 ay önce

AF ÇIKARMAK TOPLUMSAL VİCDANI YARALAMAKTADIR.