banner613
banner590

16 Ekim 2020

Adalet Bakanı Gül: 'Seri muhakeme' ve 'basit yargılama' oldukça başarılı

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında yargılamaların hızlandırılması ve sadeleştirilmesi hedefi doğrultusunda hayata geçirilen seri muhakeme ve basit yargılama usullerine ilişkin bakanlığın hazırladığı açıklamayı Twitter hesabından paylaştı. Açıklamaya göre; seri muhakeme usulünün uygulandığı yılın ilk 9 ayında Cumhuriyet Başsavcılıklarındaki 32 bin 178 dosyada şüpheliye seri muhakeme teklifi yapıldı. Bu dosyalardan 30 bin 75’inde talepname düzenlenerek mahkemeye gönderildi. Basit yargılama usulünün uygulandığı yılın ilk 9 ayında ise 107 bin 94 suçla ilgili basit yargılama usulü tercih edildi ve 37 bin 225 suçla ilgili karar verildi. Yaklaşık 70 bin suçla ilgili işlemler devam ediyor.

SERİ MUHAKEME NASIL UYGULANIYOR?

Seri muhakeme usulüne tâbi suçlarda, uyuşmazlıklar, bir gün gibi kısa bir süre içerisinde sonuçlandırılıyor. Soruşturma evresi sonunda kamu davasının açılmasının ertelenmesine karar verilmediği takdirde seri muhakeme usulü uygulanıyor. Seri muhakeme usulünde şüphelinin avukatın yanında teklifi kabul etmesi halinde Cumhuriyet Savcısı, mahkemeye talepname gönderiyor. Mahkemede aynı gün içerisinde hüküm verilerek, süreç bir günde tamamlanıyor ve çok kısa sürede infaz sürecine geçilmiş oluyor.

BASİT YARGILAMA NASIL UYGULANIYOR?

Basit yargılama usulü, asliye ceza mahkemesinin görev alanına giren ve üst sınırı 2 yıla kadar olan suçlarda uygulanıyor. Asliye ceza mahkemeleri, iddianamenin kabulünden sonra adli para cezası veya üst sınırı 2 yıl veya daha az süreli hapis cezasını gerektiren suçlarda basit yargılama usulünün uygulanmasına karar verebiliyor. Mahkeme tarafından basit yargılama usulünün uygulanmasına karar verilen dosyada, taraflara iddianame tebliğ edilerek beyan ve savunmalarını 15 gün içinde yazılı olarak bildirmeleri isteniyor. Sürenin bitiminde, mahkeme duruşma açmadan dosya üzerinden karar veriyor. 

'İLK 9 AYLIK UYGULAMA OLDUKÇA BAŞARILI'

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, açıklama ile birlikte paylaştığı mesajında "Hukuk sistemimize kazandırdığımız seri muhakeme ve basit yargılama usulleri birer reform olarak kayıtlara geçti. İlk 9 aylık uygulama oldukça başarılı. Tüm yargı mensuplarımıza teşekkür ediyorum" ifadesini kullandı.

Adalet Bakanlığından yapılan açıklama şöyle;

YARGI REFORMU MEYVELERİNİ VERMEYE BAŞLADI

Yargı reformunun ilk paketi kapsamında ceza adaleti sistemine kazandırılan seri muhakeme ve basit yargılama usulleri başarıyla uygulanıyor. Bu sayede ceza uyuşmazlıkları çok kısa sürede sonuçlandırılıyor. 

Yargı Reformu Strateji Belgesi’ndeki yargılamaların hızlandırılması ve sadeleştirilmesi hedefi doğrultusunda hayata geçirilen seri muhakeme ve basit yargılama usulleri, TBMM’de kabul edildikten sonra 24 Ekim 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı ve 1 Ocak 2020’den itibaren de uygulanmaya başlandı.

Seri muhakeme usulünün uygulandığı yılın ilk 9 ayında Cumhuriyet Başsavcılıklarındaki 32 bin 178 dosyada şüpheliye seri muhakeme teklifi yapıldı. Bu dosyalardan 30 bin 75’inde talepname düzenlenerek mahkemeye gönderildi.  

Basit yargılama usulünün uygulandığı yılın ilk 9 ayında ise 107 bin 94 suçla ilgili basit yargılama usulü tercih edildi ve 37 bin 225 suçla ilgili karar verildi. Yaklaşık 70 bin suçla ilgili işlemler devam etmektedir.

SERİ MUHAKEME NASIL UYGULANIYOR?

Seri muhakeme usulüne tâbi suçlarda, uyuşmazlıklar, bir gün gibi kısa bir süre içerisinde sonuçlandırılıyor. Soruşturma evresi sonunda kamu davasının açılmasının ertelenmesine karar verilmediği takdirde seri muhakeme usulü uygulanıyor.

Seri muhakeme usulünde şüphelinin avukatın yanında teklifi kabul etmesi halinde Cumhuriyet Savcısı, mahkemeye talepname gönderiyor. Mahkemede aynı gün içerisinde hüküm verilerek, süreç bir günde tamamlanıyor ve çok kısa sürede infaz sürecine geçilmiş oluyor.

SERİ MUHAKEMEDE UYUŞMAZLIKLAR 1 GÜNDE ÇÖZÜLÜYOR

Örneğin; Ateşli Silahlar, Bıçaklar ve Diğer Aletler Hakkındaki 6136 Sayılı Kanun’a muhalefet suçundan, 20 Nisan 2018 tarihinde hakkında iddianame düzenlenen bir şahısla ilgili dosyada, 19 Mart 2019’da karar verilmiş, bu karar 14 Kasım 2019’da kesinleşmiş ve şahsa 3400 TL adli para cezası verilmiştir.

Seri muhakeme usulü yürürlüğe girdikten sonra aynı suçtan, 18 Haziran 2020 tarihinde bir başka şüpheli hakkında yürütülen soruşturmada şüpheliye müdafii huzurunda seri muhakeme usulünün uygulanması teklif edilmiş, teklifin kabulü sonrası talepname düzenlenmiş, dosya aynı gün mahkeme tarafından karara bağlanmış ve sanığa 3840 TL adli para cezası verilmiştir. Karar 29 Haziran 2020 tarihinde kesinleşmiştir.

Yani klasik yargılamada bir ceza uyuşmazlığı dosyasında kararın kesinleşmesi 1 yıl 7 ay sürerken aynı suçtan seri muhakeme usulü uygulanan bir başka dosyada kararın 2 haftada kesinleştiği görülmüştür.

BASİT YARGILAMA NASIL UYGULANIYOR?

Basit yargılama usulü, asliye ceza mahkemesinin görev alanına giren ve üst sınırı iki yıla kadar olan suçlarda uygulanıyor. Asliye ceza mahkemeleri, iddianamenin kabulünden sonra adli para cezası veya üst sınırı iki yıl veya daha az süreli hapis cezasını gerektiren suçlarda basit yargılama usulünün uygulanmasına karar verebiliyor.

Mahkeme tarafından basit yargılama usulünün uygulanmasına karar verilen dosyada, taraflara iddianame tebliğ edilerek beyan ve savunmalarını on beş gün içinde yazılı olarak bildirmeleri isteniyor. Sürenin bitiminde, mahkeme duruşma açmadan dosya üzerinden karar veriyor.  

YILLAR SÜREN DAVALAR BASİT YARGILAMA USULÜ İLE ORTALAMA 2 AYDA KARARA BAĞLANIYOR

Örneğin; basit tehdit suçundan 3 Nisan 2018 tarihinde hakkında iddianame düzenlenen bir şahısla ilgili dosyada, 23 Haziran 2020 tarihinde karar verilmiş, bu karar 11 Eylül 2020 tarihinde kesinleşmiş, şahıs hakkında 5 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiştir.. 

Basit yargılama usulü yürürlüğe girdikten sonra aynı suçtan, 9 Mart 2020 tarihinde hakkında iddianame düzenlenen bir başka şahısla ilgili dosyada basit yargılama usulü uygulanmış, dosya 10 Temmuz 2020 tarihinde karara bağlanmış ve 360 TL adli para cezası verilmiştir. Karar 8 Eylül 2020 tarihinde kesinleşmiştir.

Yani klasik yargılamada bir ceza uyuşmazlığı dosyasında kararın kesinleşmesi 2,5 yıl sürerken aynı suçtan basit yargılama uygulanan bir başka dosyada kararın 6 ayda kesinleştiği görülmüştür.
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İstinaftaki Düğüme Çözüm 1 yıl önce

İstanbul İstinaf mahkemesi sayısı 2 misline çıkarılmalı. 35 bin çalışan istinaf mahkemelerinde adalet bekliyor. Hukuk düzeni dengesizlik içinde. Hukuk mahkemesi önünde adalet arama bir vatandaş hakkı olduğu halde, 3-4 sene süren bu davalar binlerce çalışan için vazgeçtirici unsur olmaktadır. Hak aramak yerine mahkemelerde senelerce sürünmek çekincesi, işverenin elini kuvvetlendirip, bu dengesizliği yaratıyor. Güven olabilmesi ve adaletin yerini bulabilmesi için, en başta, işçi/işveren/alacak davalarının en kısa bir sürede sonuçlanması gerekir.

Avatar
YARGININ GERÇEK DURUMU 1 yıl önce

YENİDEN YARGILAMA TALEBİNDE YENİ DELİL OLMASINA RAĞMEN STANDART GEREKÇE İRDELENDİ RED! KARAR DÜZELTME DAHA ÖNCE İNCELENDİ RED ! OYSA Kİ YENİ YEPYENİ MAHKEME GEREKÇESİNİ YOK EDEN DELİL DELİL MEVCUT KEN.......

Avatar
ülkenin ihtiyacı genel af tır 1 yıl önce

ülkenin ihtiyacı genel af tır. fetö üyesi 5 bin civarı hakim ve savcı meslekten uzaklaştırılmışken bunların verdiği kararlar nasıl olurda halen geçerli olur . Burada çelişki yokmu

Avatar
Af 1 yıl önce

Af. Af.af.af.af.af.

Avatar
saffet 1 yıl önce

önceden yargıtaydan kararlar 2 senede dönüyordu şimdi istinaftan 2 senede dönüyor ha gayret birazdaha 3 cıkacağız
Adalet süreyle hiç bir zaman yerine gelmez ancak adalet hakim savcı alımı ile yerine gelir sğrede kısalır diye düşünüyorum