banner590

26 Kasım 2020

AYM’nin ihlal kararları için 'yeniden yargılama' ayarı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın işaret ettiği hukuk ve ekonomi alanında yürütülen reform çalışmalarının detayları netleşmeye başladı. Milliyet'ten Ayşegül Kahvecioğlu'nun haberine göre: Yapılan çalışmada, “ifade özgürlüğü” alanıyla ilgili davalarda “uygulamadaki farklılıkların giderilmesi”, Anayasa Mahkemesi (AYM) ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) ihlâl kararlarının “yeniden yargılama” sebebi sayılması, ticari arabuluculukta kapsamın genişletilmesi gibi başlıklar öne çıkıyor. Mevzuat çalışmasının ocak ayında 4. yargı paketi olarak Meclis’e sunulacağı ifade ediliyor.

Çalışmalardaki son durum, önceki gün Erdoğan’ın başkanlığında gerçekleştirilen AK Parti MYK toplantısında da detaylarıyla ele alındı.

Edinilen bilgiye göre, Avrupa Birliği (AB) sürecine de etki edecek bir dizi düzenleme içerecek reformlarda en önemli başlıkları ifade özgürlüğü, uzun tutukluluk sürelerinin kısaltılması ve yerel mahkemelerin AYM ile AİHM kararlarına uyumu ile ilgili yapılacak değişiklikler oluşturacak.

Bu kapsamda anayasa ve yasalardaki hükümleri açık olan ancak uygulamadan kaynaklı sorunların yaşandığı “ifade özgürlüğü” alanıyla ilgili “uygulamadaki farklılıkların giderilmesi” sağlanacak.

Tutukluluk süresi

Geçen yıl çıkarılan 1. yargı paketiyle Türk Ceza Kanunu’nda soruşturma aşamasındaki tutukluluk sürelerine sınır getirilmiş; böylece soruşturma sürecindeki azami tutukluluk süresine ilişkin hükümler, kovuşturma evresinden ayrılmıştı. Yeni düzenlemeyle 102. maddede ağır ceza mahkemelerinin görev alanına giren davalarda, 7 yıla kadar çıkarılabilen tutuklama süresinin aşağı çekilmesi planlanıyor.

Yeni paketle, yerel mahkemelerin AYM ve AİHM kararlarına uyumu konusunda da önemli bir adım atılması öngörülüyor. Geçtiğimiz ocakta Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) hâkim ve savcıların derece yükselmesi esaslarına ilişkin ilke kararında yaptığı değişiklikle ilk kez yargı mensuplarının terfilerinde AİHM ve AYM’nin ihlâl kararına sebebiyet verip vermediklerine de bakılması hükme bağlanmıştı. Ancak “uyumsuz karar” örneğinin son olarak CHP Milletvekili Enis Berberoğlu davasında yine gündeme gelmesi ve çok tartışılması nedeniyle ihlâl kararlarının, “yeniden yargılama” sebebi sayılması için kanun değişikliği planlanıyor.

4. yargı paketinde, hakim ve savcıların isteği olmaksızın başka yere tayin edilememesini sağlayacak coğrafi teminat düzenlemesinin de yer alacağı ifade ediliyor.

Ticari arabuluculuk

Pakette yer alacak ekonomik düzenlemelerle ilgili son karar ise önümüzdeki günlerde Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ile Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün iş dünyasının çatı kuruluşları ve STK’larla yapılacak toplantıların ardından netleşecek. Ancak düzenlemelerin temelini “yatırım uyuşmazlıklarının çözümlenmesinde uluslararası tahkim, sulh, uzlaşma, arabuluculuk gibi uyuşmazlık çözüm yollarının kullanımının artırılması” oluşturacak. Yapılan mevzuat çalışmasının ilk bölümünün ocak ayında 4. yargı paketi olarak Meclis’e sunulacağı öğrenildi.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Cenk 9 ay önce

Yeniden yargılama işlemiyor şu anda. Yeni delil var, çelişkili bilirkişi raporu mevcut , mahkemenin var olduğunu gerekçe yaptığı belge bilirkişi raporu ile sahte çıkıyor. Tüm bunlara rağmen yeniden yargılama talebinde bulunuluyor. Sonuç kopyla yapıştır gerekçe ile RED. Hukuk ta olanlar mevcutta budur.

Avatar
ACIL ACIL ACIL 9 ay önce

YARGIYA GUVENIN KALMADIGI VE VIRUS UN ÇOK HIZLI YAYILDIGI BU DÖNEMDE CEZA EVLERINI CEZA INDIRIMI YADA AF YAPARAK BOSALTMAK BEKLENTIDIR.

Avatar
ARAŞTIRILSIN 9 ay önce

YARGITAY CEZA DAİRELERİ ; YEREL MAHKEMEYE DAHİ HİÇ GELMEYEN BELGE İÇİN , GERÇEK YADA SAHTE KARARI VERİYOR. ÇELİŞKİLİ BİLİRKİŞİ RAPORU VARKEN SANIK ALEYHİNE KARAR VERİYOR. MÜŞTEKİ BEYANINA KARŞI , BELGE VARKEN BELGEYİ GÖRMÜYOR.

Avatar
Şimdiki gerçek 9 ay önce

Bürokrat eşi avukat olunca bir de onu taraflardan zengin olan tutunca yollar otomatik açılıyor haklı olan haksız duruma düşüyor.

Avatar
Çözüm 9 ay önce

Genel af

Avatar
Af 9 ay önce

Sayın cumhurbaşkanım genel af gereklidir

Avatar
Gercekler 9 ay önce

Gelinen noktada hukuk okuyup öğrenilen gibi uygulama yok. Yargitay ceza daireleri kararlari dahi mevcut kararları ile çelişkilidir. Allah yardımcımız olsun.