banner590

06 Aralık 2019

BAKAN GÜL: YARGI, MİLLETE KARARLARIYLA SESLENİR
banner580

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül İstanbul Çağlayan Adalet Sarayı’nda düzenlenen Adalet Bölge Değerlendirme Toplantısı’na katıldı. Toplantıda bir konuşma yapan Bakan Gül, yargının saygınlığının kararlarının saygınlığıyla mümkün olduğunun altını çizdi. Yargının kararlarıyla konuştuğunu belirten Bakan Gül,  yargıya güvenin verilen kararlara güvenle mümkün olduğunu dile getirdi. Bakan Gül konuşmasında, “Sadece davanın taraflarını değil, adalet duygusunu ve kamu vicdanını tatmin eden, sağlam, anlaşılır ve tutarlı gerekçe, yargının en kuvvetli iletişim dilidir. Çünkü yargı, millete kararlarıyla seslenir. Olaydan kesin hükme kadar bütün bir yargı sürecinin tek hakemi, millettir. Bugün bazı olaylarda özellikle sosyal medyada kamu vicdanın yanlış bilgilerle yönlendirildiğini de üzülerek görmekteyiz. Yargı kararları da elbette haber verme hakkının bir parçasıdır. Dünyanın hiçbir yerinde yargısal işleyişte kusursuzluğu yakalamanın mümkün olmadığını biliyoruz. Yargısal kararların yanlışı-eksiği elbette olacaktır. Basının da bunun haber yapması elbette doğaldır. Yeter ki doğru haber ve doğru bilgi verilsin. Çoğu zaman algı başka oluyor, olgu başka.” ifadelerini kullandı.

Bakan Gül, bağımsızlık ve tarafsızlığın yargı için hak değil, görev olduğunu belirterek, "Bu vasıflara herkesten önce yargının sahip çıkması gerekmektedir. Yargı kurumu hem kendi içinde hem de dış etkilere karşı bağımsız, tarafsız olma vasıflarını hayat memat meselesi olarak görmelidir. Yargının yegane ideolojisi adalettir." diye konuştu.

ADALET, ADALETİ ÜSTÜN TUTAN YARGI MENSUPLARI SAYESİNDE MİSYONUNU YERİNE GETİRECEK

Bakan Gül konuşmasında FETÖ ile mücadelede rehavete yer olmadığının altını çizerek yapılan bu mücadelenin de FETÖ yöntemleri ile olmaması gerektiğini vurguladı. Konuşmasında FETÖ’cü yöntemlere de değinen Bakan Gül, “FETÖ'den arınma sürecine hız kesmeden devam ederken suçlunun, suçsuzun yargı eliyle belirlenmesi, suçlu olanın hak ettiği cezayı alması ve haklının hakkının korunması için çalışmaya devam edeceğiz. FETÖ mücadelesinde milletimizin yargıdan beklentisi, delilden sanığa giden, masumiyet karinesine her aşamada sahip çıkan bir yargısal işleyiş. Yargımız, milletimizin yargısıdır ve gücünü adına karar verdiği milletimizden, Anayasa'dan almaktadır. Hiçbir grubun, zümrenin ve yapının yargıya tesir etmesine asla müsaade etmeyeceğiz. Yargı, ele geçirilecek bir mevzi değildir, asla el değmemesi gereken bir mercidir. Adalet sistemi içerisinde hukuk ve adaletten başka bir fihriste asla yer yoktur. Adalet ancak adaleti üstün tutan yargı mensupları sayesinde misyonunu yerine getirecektir.” dedi.

YARGININ DAHA HIZLI İŞLEYİŞİNE VERDİĞİMİZ ÖNEM, MAHKEMELER TARAFINDAN SAHİPLENİLİYOR

Gül, yargıda hedef süre uygulamasının, makul sürede yargılama hakkı kapsamında gerçekleştirilen bir çalışma olduğunu ifade ederek, 1 Ocak'tan bu yana hedef sürelere uyulma oranının soruşturma aşamasında yüzde 74, hukuk mahkemelerinde yüzde 82, ceza mahkemelerinde yüzde 84, idare mahkemelerinde yüzde 85, vergi mahkemelerinde yüzde 86 olarak gerçekleştiğini kaydetti.

Bağlı adliyelerle birlikte İstanbul'da hedef süreye uyulma oranının soruşturma aşamasında yüzde 70, hukuk mahkemelerinde yüzde 78, ceza mahkemelerinde yüzde 82, idare mahkemelerinde yüzde 87 ve vergi mahkemelerinde yüzde 82 olduğunu anlatan Gül, “Bu tablo, yargının daha hızlı işleyişine verdiğimiz önemin mahkemelerimiz tarafından da sahiplenildiğini göstermektedir. Bu sonuç, hukuk devleti açısından da fevkalade ümit vericidir çünkü insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne dayalı bir sistemin tesisi ve muhafazası için öncelikle vatandaşımız için öngörülebilir bir adalet sistemimiz olduğu hepimizce malumdur.” şeklinde konuştu.

Konuşmasında kadına yönelik şiddet olaylarına bütüncül bir perspektifle bakılması gerektiğini kaydeden Bakan Gül, kadına yönelik şiddetin devletin tüm kurumlarının ortak çalışması ve toplumun tüm kesimlerinin gayretiyle mümkün olacağını belirtti. Adalet Bölge Değerlendirme Toplantısı'nın "kadına karşı şiddet" olaylarının gölgesinde yapıldığını dile getiren Bakan Gül, “2 gün önce bir cani tarafından hayatının baharında hayata veda eden Ceren Özdemir'e Allah'tan rahmet diliyorum. Hepimizin başı sağ olsun. Üzüntümüz çok büyük.” ifadelerini kullandı.


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
VATAN SANA CANIM FEDA 1 yıl önce

ESKİLER FETÖCÜYDÜ ŞİMDİKİLER ENSAR İLİM YAYMA BİLMEM NE CEMAATİ YA DA BABASI YA DA DAYISI SAGLAM AKPLİ OLAN KİŞİLER DEĞİŞEN NEY HİÇBİRŞEY İLERİDE BUNLARDA GÖREVDEN İHRAÇ OLMALIDIR.

Avatar
saffet 1 yıl önce

ADALET bu kardeşim akıl hastası vesayet altında SSK dan geliri var hakim kaldığı yeri incelemeye gidiyor bir kanepe üzerinde yatak bez dolap ve televizyon mutfakta ISE yiyecek içecek buzdolabı yok tezgah boş KARAR vasi cok iyi bakıyor evde bakmak isteyen kardeşlerinin talebinin reddine ADALET ve HAYVAN hakları derken iyiki akıl hastası degilim BAKAN ADALET VE HSK ya HÜRMETLE lütfen kızmayın ADALET devletin temeli olup görevliler ALLAH ile kul arasında birinci derece sorumluları benim inancım böyledir

Avatar
misafir 1 yıl önce

SESLENİYOR ZATEN '' BEN SİYASETİN KÖLESİ OLDUM.'' DİYE

Avatar
? 1 yıl önce

Fetöcü hakimlerin ce savcıların kararları halen geçerli bunlar ne olacak ?

Avatar
Neler oluyor 1 yıl önce

Anadolu dan yargıtayda dosyası bulunanlar Ankara da bürokratlara yakın olan avukatları tutuyor neden acaba ? Yargıya güven yakında sıfır olacak bu gidişle

Avatar
Genel af 1 yıl önce

15 temmuz 2016 öncesi ve sonrası ayrımı lazım. 15 temmuz 2016 öncesi görevde bulunan sonrasında ihraç edilen 5 bine yakın hakim ve savcının ismi geçen her mahkeme kararında şüphe vardır. 15 temmuz 2016 öncesi işlenen şuçlar için genel af gereklidir.

Avatar
saffet 1 yıl önce

Bu dediklerine inandığını sanmıyorum yargı vicdan insan diye birşey yok AVUKAT diye bir şey var dolandırıcı ya üç kagıtcıyı mükafat veren mazlum a ise olmayan pırasayı iki Üçkagıtcıyıda inanan ve silah sayan hukuk sistemi var