Bozdağ'dan 'ihraç edilen hakim ve savcılar' açıklaması
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Yargıdaki yapılan değerlendirmelerle, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun (HSYK) bazı hakim ve savcıları meslekten uzaklaştırma kararı alması esasında hukuk devletini korumak, yargının bağımsız ve tarafsız vasfını korumak, yargı içerisinde tarafsızlığını, bağımsızlığını yitirmiş kişilerin meslekte kalmasına izin vermemekten ibarettir." dedi.

Bir otelde yerel medya temsilcileriyle bir araya gelen Bozdağ, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturmaları kapsamında tutuklanan hakim ve savcıların verdiği ifadeler doğrultusunda 202 hakim ve savcının daha meslekten ihraç edilmesiyle ilgili soru üzerine, yargı bağımsızlığının ve tarafsızlığının önemine değinerek, "Eğer bir hukuk devletinde yargı bağımsız ve tarafsız değilse orada çok farklı tartışmalar var demektir." ifadesini kullandı.

Yargının bağımsız ve tarafsız olması için anayasanın önemli teminatlar ortaya koyduğunu vurgulayan Bozdağ, şöyle konuştu:

"Yargının bağımsız ve tarafsız olması için bizim anayasamız önemli teminatlar ortaya koymuştur. Anayasanın 138. maddesi, 'hakimler görevlerinde bağımsızdırlar, görevlerini yaparken anayasa, kanun ve hukuka bağlı vicdani kanaatleriyle karar verirler' ifadesine yer veriyor, bu son derece önemli. Yargı görevini yapan kişilerin kendi vicdani kanaati olabilir, kendi fikri olabilir, başka düşünceleri olabilir ama görevini yaparken vicdanın, anayasaya bağlı olması, kanuna ve hukuka bağlı olması vereceği kararın da bu bağlılık çerçevesinde verilmesini şart koşmaktadır. Hukuk devletinde herkes vicdanına göre değil hukukun koyduğu kurallara bağlı bir vicdana göre karar vermesi lazım. Eğer vicdanı anayasa, hukuk ve kanuna bağlı hareket etmezse birinin o zaman ya dine bağlı hareket edebilir, ya ideolojiye bağlı hareket edebilir, ya siyasete bağlı hareket edebilir, ya konjonktüre bağlı hareket edebilir. Başka bir şey vicdanı etkisi altına alır. Onun için hukuk devletlerinde vicdanı dış etkilerden korumak için, esen rüzgarlardan korumak için vicdanı kurala bağlamışlardır. Bu da anayasadır, kanundur ve hukuktur."

Türk yargısı içindeki bazı hakim ve savcıların bağlı oldukları bir terör örgütünün tesiriyle adli soruşturma yaptığının, adli kararlar verdiğinin ve pek çok iş ve işlemin altına imza attığının artık Türkiye'de tartışma götürmez bir gerçek olduğunu anlatan Bozdağ, "Bu, bu görevi yapan, bu vasıftaki kişilerin tarafsız ve bağımsız yargı görevini yapma vasfını kaybettiğini gösterir." diye konuştu.

Hakim ve savcının en önemli vasıflarından birinin tarafsızlık ve bağımsızlık olduğuna işaret eden Bozdağ, şöyle devam etti:

"Anayasa, hakimlik ve savcılık teminatı getirmek suretiyle hakimlerin 65 yaşını doldurana kadar görevden alınamayacağını, azledilemeyeceğini, kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edilemeyeceğini, özlük halkalarının ortadan kaldırılamayacağını teminat altına almaktadır. Neden? Korkudan, baskıdan, endişeden uzak görev yapsınlar diye. Ama bütün bu teminatları bir terör örgütünün talimatları doğrultusunda faaliyet göstermek için birileri kullanırsa, hukuk devleti buna da izin vermez. Yargıdaki yapılan değerlendirmelerle, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun bazı hakim ve savcıları meslekten uzaklaştırma kararı alması esasında hukuk devletini korumak, yargının bağımsız ve tarafsız vasfını korumak, yargı içerisinde tarafsızlığını, bağımsızlığını yitirmiş kişilerin meslekte kalmasına izin vermemekten ibarettir. Bu hukuk devletin gereğini yapmaktır. Yargının bağımsızlığını ve tarafsızlığını korumaktır. Bu açıdan olaya bakmakta fayda vardır."
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
tuncer 3 yıl önce

Genel af çıkması için nedenler :fetö cü hakimlerin savcıların 15 temmuz öncesi baktığı davalarda yanan canlar ne olacak ? kararları doğrumu ? imam talimatı ile verilen kararlar işlemler varmı ? bu şüpheler varken adalet olurmu ?

Avatar
vatandaş 3 yıl önce

af çıkmalıdır sayın bakan "yargı içinde tarafsızlığını, bağımsızlığını yitirmiş kişilerin meslekte kalmasına izin vermemekten ibarettir" bu söylediğinize göre bunların baktığı dosyalarda sönen ocaklar ne olacak ?

Avatar
Af af af af 3 yıl önce

genel af sayin bakan genel af cikarin bu hakim ve savcilarin kararlari guzunden nayati kararmis ceza almis insanlar var

Avatar
sibel 3 yıl önce

GENEL AF SAYIN BAKAN GENEL AF GEREKLİ 4000 MESLEKTEN İHRAÇ EDİLEN HAKİMLERİN SAVCILARIN YAPTIĞI İŞLEMLER VERDİĞİ KARARLAR KİMLERİN TALİMATI İLE VERİLEREK VATANDAŞLARIN ANASI AĞLATILDI ACABA ZAMAN KAYBETMEDEN BU ÜLKEDE GENEL AF İLAN EDİLMELİDİR.

Avatar
saim 3 yıl önce

Genel Af çıkmalıdır ihraç ettiğiniz hakimlerin ve savcıların baktıkları dosyalardan dolayı içeride suçsuz yere yatan bir çok insan vardır.

Avatar
süleyman 3 yıl önce

vatandaşa AF çıksın artık sayın bakan AF

Avatar
mm 3 yıl önce

yeter artık genel af sayın bakan genel af çıksın ihraç edilen hakimlerin savcıların kararları halen geçerli böyle bir şey olabilirmi

Avatar
vatandaş 3 yıl önce

AF BEKLEYENLER HAKLIDIR SAYIN BAKAN TOPLAM HAKİM SAVCI KADROSUNUN 1/3 Ü MESLEKTEN İHRAÇ EDİLEN BİR DURUMDA, İHRAÇ EDİLENLERİN VERDİĞİ KARARLAR NE KADAR ADALETLİ VE BAĞIMSIZ BURADA BİR ŞÜPHE VARKEN SN.CUMHURBAŞKANI SUÇSUZ ÇOK YATAN VAR DERKEN GENEL AF ÇIKMALIDIR. TERÖR SUÇLARI HARİÇ GENEL AF ZAMANIDIR VE BU ÜLKE VATANDAŞLARI GENEL AFFI HAK ETMEKTEDİR BUNU 15 TEMMUZDA TÜM DÜNYAYA GÖSTERMİŞLERDİR.