banner550

İmamoğlu'nun veri kopyalama talimatına 'yürütmeyi durdurma' kararı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun verilerin kopyalanması talimatı üzerine İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis üyesi olan iki kişi, yürütmenin durdurulması için mahkemeye başvurdu. İstanbul 4. İdare Mahkemesi de verdiği ara kararla veri kopyalama işlemini durdurarak, bu işlemin hangi sebeple yapıldığını sordu. 
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, mesaisinin ilk gününde belediye ve bağlı kuruluşların elektronik veri tabanının kopyalanması talimatını vermişti.

İmamoğlu'nun Teftiş Kurulu Başkanlığı’na verdiği talimatla belediye bünyesindeki 2 müfettiş ve belediye içinden veya dışından belirlenecek 3 uzman dahil edilerek 5 kişilik heyetle tüm kayıtların elektronik olarak kopyalanması için harekete geçirmişti. 

MAHKEME İŞLEMİN HANGİ SEBEPLE YAPILDIĞINI SORDU

Habertürk'ten Serdar Kulaksız'ın haberine göre İstanbul 4. İdari Mahkemesi, İstanbul büyükşehir Belediye başkanı Ekrem İmamoğlu’nun İBB veri tabanı kayıtlarının elektronik olarak kopyalanmasına yönelik talebine “yürütmeyi durdurma kararı” verdi.

Mahkeme verdiği kararda, iptali talep edilen işlem konu itibariyle uygulanmakla etkisi tükenecek nitelikte olduğu belirtildi. Mahkeme, talep ettiği 3 ara karara cevap verilmesi yanıt alındıktan sonra yeniden karar verileceğini belirterek yürütmenin durdurulması isteminin kabulüne karar verdi.

BELGELERİN DAVALI İDAREDEN İSTENMESİNE KARAR VERİLDİ

Mahkeme aldığı ara kararda elektronik veri tabanının ve alt yapısının kopyalanmasının hangi sebepten kaynaklandığı, niçin ihtiyaç duyulduğunun açıklanması ve Büyükşehir Belediyesinin herhangi bir iş veya işlemleri hakkında idari soruşturma ve adli bakımdan suç duyurusunda bulunup bulunulmadığının açıklanması ve belgelerin davalı idareden istenmesine karar verdi.

Verilen ara kararların yerine getirilmesi için davalı idareye 30 günlük süre verildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın verilen yürütme kararı hakkında İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’ne itiraz yolu bulunduğu da kararda belirtildi.

İmamoğlu gazetecilerin konuyla ilgili sorusuna "Sadece İstanbul'un hafızasını kamu içerisinde hukuka uygun bir şekilde muhafaza etme talimatıdır" dedi. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamada ise İBB ve bağlı kuruluşların elektronik veri tabanı ve alt yapılarının yedeklerinin ve log kayıtlarının belediyenin dijital arşivinde tutanakla kayıt altına alınacağı, kurum dışına herhangi bir bilginin çıkarılmasının söz konusu olmadığını bildirdi.

"KANUNA AYKIRIDIR"

İmamoğlu’nun kurum bilgilerinin kopyalatma talimatına yönelik olarak üst düzey bir devlet yetkilisi şu yorumu yaptı:

“Sayıştay denetiminden geçen bütün iş ve işlemlerin kayıtlı olduğu veri tabanını kurum dışından kim olduğu belli olmayan, güvenlik soruşturmasından geçmemiş kişilere kopyalatma talimatı verilmesi devlet güvenliğini tehdit niteliğindedir. Tüm elektronik veri tabanı ve altyapının kurum dışı kişilerce kopyalanmasının kişisel, siyasal ve hatta ticari amaca hizmet edeceği açıktır. Bu nedenle, kötü niyetli kullanıma çok açık yetkilendirme yazısı, kopyalama yönünden açıkça kanuna aykırıdır. Görevi kötüye kullanma suçunu oluşturmaktadır.”

İBB'DEN AÇIKLAMA

Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada "Tebligat yapılınca gereği yapılacaktır" ifadeleri kullanıldı. 

TALİMAT

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Teftiş Kurulu Başkanlığı'na gönderdiği yazılı talimatta şu ifade yer aldı:

“Belediyemiz Müfettişlerinden Emine Sema Ballı ve Kaya Albayrak Belediyemiz çalışanlarından ve/veya dışarıdan belirlenecek üç uzman ile Belediyemiz ve bağlı kuruluşlarının elektronik veri tabanı ve altyapılarında her türlü inceleme ve araştırmayı yapmaya ve veri tabanı ve altyapıyı kopyalamaya yetkilendirilmiştir. Gereğini rica ederim.”

İmamoğlu'nun bu talimatı bir ihbar ya da şikayete dayalı olarak mı verdiği bilinmezken ilgili talimat Teftiş Kurulu Başkanlığı yanında İSKİ ve İETT Genel Müdürlüğü’ne de gönderildi.

Haber Türk

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
kuantum karmaşası 4 ay önce

çok sakıncalı bir durumdur, istanbulda istibarat ve tsk nın gizli tüm yerleşkelerini ve tüm planlarını ifşa etmiş olunur. çok ama çok tehlikeli bir durumdur. hangi binanın kaç santim beton oldugu ve ne kadar demir kullanıldıgı dahi ortaya çıkar.

Avatar
ahmet 4 ay önce

Avukat olarak pek çok defa yürütmeyi durdurma talep etmemize rağmen neredeyse hiçbir zaman amacımıza ulaşamadık. Ulaştığımızda ise genellikle aradan bir iki ay geçmişti. Burada ise idare mahkemesi herhalde kendi rekorunu da kırarak başvurudan "bir gün sonra" yürütmeyi durdurma kararı vermiş. İşte, bizim böyle cesur yargıçlara ihtiyacımız var.