Sokağa çıkma yasağı ve benzer kararlar bir “Bakanlığın” yayınladığı “Genelge” ile yapılmaktadır. Bir Bakan veya Bakanlık böyle bir kararı alamaz.

Genelge, hukuki sıralamada en alt basmakta yer alan bir düzenlemedir. Sıralama; “Kanun, Tüzük, Yönetmelik, Genelge” şeklindedir.

Genelge, ancak kendisinden önce gelen Tüzük ve Yönetmelikte yer alan hükümlerin nasıl uygulanacağını gösterebilen bir “açıklama” türüdür, kendisi bir hüküm koyamaz.

Bu bakımdan, bir genelge ile sokağa çıkma yasağı veya benzer yeni uygulamalar konulamaz. Eğer konulursa Anayasaya aykırı olur, geçersizdir ve hatta suç işlenmiş olur.

Geçerli veya geçersiz olsun, yasaklar veya yasakları kaldıran kararlar da “tek bir kişi veya bir makam” tarafından yürürlüğe konulamaz ve kaldırılamaz. Konulursa Anayasaya ve yasalara aykırı olur. Bu bakımdan genelge ile getirilen yasağı kaldıran açıklama da yasalara uygun değildir.

Büyük Millet Meclisi açık iken dahi bu kabil kararların alınması, “Meclisin iradesinin” önüne geçmek anlamına gelir. Milletvekillerinin buna sessiz kalmaları da üzerinde düşünülmesi gereken ayrı ve üzücü bir konudur.

Bütün yasakların kaldırılması, park, gazino, plaj, kahve, lokanta gibi yerlerin açılmasına rağmen, hiçbir dayanağı olmayan “65 yaş üstü” vatandaşlara getirilen ve uygulanmasına devam edilen yasak kararı ise; yasalara ve hukuka aykırı olması bir yana, hiçbir mantığa uymayan ve temeli olmayan bir uygulamadır.

Genel olarak “hafta sonlarında uygulanan sokağa çıkma yasağı” tek bir emirle kaldırılıyor ve gerekçe olarak “Vatandaşlarımızın sıkıntıya girmelerine gönlümüz razı olmadı” deniyor. Peki 65 yaş üstü kişiler vatandaş değil mi ve onların sıkıntıya girmelerine gönlünüz nasıl razı oluyor.  Eğer gerekli ise yasak genel olarak uygulanır veya genel olarak kaldırılır. İşte bizim de gönlümüz buna razı olmuyor.

Bir hukuk devletinde bu uygulamalar yapılamaz. Eğer yapılırsa o yere “Hukuk Devleti” denilemez.

Av.A.Erdem AKYÜZ
Hukukun Egemenliği Derneği
Onursal Genel Başkanı

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
darbe yönetimi say 5 ay önce

yaklaşık her 10 yılda ekonomik kriz olduğunda bir darbe yapılıyor bu ülkede para enflasyona uğratılıp borçların üstüne yatılıyor dimi korona bahane işte dünyada bizde de yapılan borçları bir şeylerle eritip üstüne yatış denir buna başka açıklaması var mı

Avatar
Kerem 5 ay önce

İlginç bir noktaya değinmişsiniz ama çok doğru. Bu kararları meclisin alması gerekmez mi?

Avatar
ahmed 5 ay önce

Ülkemizdeki Kanun, Tüzük, Yönetmelik ve Genelgeler zaman zaman Anayasa aykırı olarak uygulanarak bir çok mağduriyetler sebep olmuştur. Ama yargı sistemimizde sürekli mağduriyetler olmaktadır. Örneğin bir karar verici yasalara aykırı olarak karar verebiliyor, sistem öyle bir düzenlenmiş ki bunun ne itirazı ne de ispatı mümkün. Asıl Meselede bu değerli hukukçularımızın bu gibi durumlarda ne yapılması gerektiği veya bu yanlışları bir daha yapmamak için çözüm yollarını göstermeleri gerekmez mi?

Avatar
saffet 5 ay önce

anayasamız sosyal devlet olarak vatandaşının saglığını düşünür,
Cumhurbaşkanı yani halkın başı bu gibi ani salgın durumlarında meclis kararının cıkarıp resmi gazetede yayınlanmasını bekler ise devlette hasta olmayan vatandaş bulamaz yani her saglık durumu siyasi degil vatan sorunu olarak görülmeli diye düşünüyorum

Avatar
Pınar Yıldız 5 ay önce

Uzmanlar koronavirüs aşısı bulunmadığı sürece önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini söylemektedirler. Diğer ülkeler 2. dalgadan korkmaktadırlar ülkemize 2.dalga veya önümüzdeki kış aylarında tekrarlayacak olursa Gıda ürün tedarik zinciri bozulmayacaktır. Uzun mesafe nakliyat yapanlar havayolu ekipleri ve sağlık görevlileri gerekli önlemleri alarak bizlere güzel çözüm bulacaklardır. Şehirler arası nakliyatyapanlar sebze meyve ve diğer gıda alışverişin devam etmesi için çalışmalarına devam edecektir. Her platformda bu şekilde bilgilendirme yapılması insanlarımız için önemli olduğunuz düşünmekteyim.

Avatar
Zeki Tezel 5 ay önce

Baro Başkanları ve Avukatlar, Ankara'ya yürüyorlarmış. Ne güzel... Gerçekten yürüyorlar mı, ne kadar yürüyecekler, yoksa, uçakla, otobüsle, özel araçla mı gelecekler.