banner590
-Bu hikayede anlatılan kişi ve kurumlar tamamen hayal ürünüdür- (yersen)

Evvel zaman içinde demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk devletinde bir "savcı" yaşarmış.

Öyle savcı dediğime de bakmayın. Meriç kıyılarında çalışan köylünün kaybolan sabanlarından tutun da, o yurtta yaşayanların uğrayacakları en ufak bir haksızlıktan, hatta bilmem nere dağlarının ıssız kuytularında nafakalarını bekleyen öksüzlerin göz yaşlarından sorumlu olması gereken, Cumhuriyetin bekçisi bir savcıymış.

O devletin hangi kademesinde olursa olsun yanlış yapanlara, hukuk dışına çıkanlara cumhuriyet adına hesap sorması gereken bir makamdaymış.

Yani en azından o ülkede kendisinden beklenen buymuş.

Sonuçta kimse kimseyi silah zoruyla savcı yapmamış.

Neyse...

Günü gelmiş bu savcının kızı da babasının mesleğini yapmak için sınava girmiş.

Nazar değmesin sınavdan da çok yüksek bir puan almış.

Kötü talih mi denir yoksa tevafuk mu bilinmez, savcının kızı sözlü mülakatta elenmiş.

Sonra başlamış bu savcı sosyal medyadan “yaygara”ya…

El öpmesi gerekiyormuş da o öpmediği için kızını elemişler. Birilerinden onay alması gerekiyormuş da almadığı için kızını elemişler.

Toplamış etrafına da şakşakçıları. Yazdıkça yazmış. Bir beğenmeler, bir paylaşımlar… Yine şeyh uçmamış, müritler uçurmuş anlayacağınız.

Biri de çıkıp dememiş ki, yahu sayın savcı, elinden şu telefonu bırak da işini yap!

Senin işin sosyal medyadan yazı yazmak mı yoksa ihbar veya başka bir suretle bir suçun işlendiği izlenimini veren bir hâli öğrenir öğrenmez kamu davasını açmaya yer olup olmadığına karar vermek üzere hemen işin gerçeğini araştırmaya başlamak mı?

Cesaretin yoksa ver bana adli kolluğu al telefonumu… oynarsın... Dememiş kimse!!

Aslında o ülkede yaşayan herkes bunları zaten biliyormuş da bu savcı canı yanınca uyanmış konuya.

Yazık, sihirli aynası da yokmuş ki sorsun öğrensin.

Böyle absürt bir masalın kahramanıymış işte savcı. Ayna ayna söyle bana, var mı işlenen suç mülâkatlarda?

Sonra soruşturma açılmış bu savcıya. Ceza almış, sürgün edilmiş. Ama o yılmamış! Kahraman savcı yazmış da yazmış. Yazdıkça sorumlular tir tir titremiş. İnsanlar alkışlamış. Cesur savcı! Bırroo Savcım!

Sonra ne mi olmuş?

Kimsenin umurunda olmamış. Savcı yazmış, şakşakçılar alkışlamış. Savcı kendini kahraman sanmış.

Sonra unutulmuş. Belki emeklilikte avukat olma, inceden çevre oluşturma hayali kurmuş. Bilemeyiz.

Kesin olarak bildiğimiz bir şey var ki bu masalda en çok zararı Cumhuriyet ve onun Savcılık makamı görmüş.

Kıssadan hisse; telefonu elinden bırak, savcıysan soruşturmanı aç.

Av. Erdost Balcı

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Menderes 4 yıl önce

Xy rumuzlu arkadaş.ben ihraç edilmedigim gibi; benimle ilgili bir soruşturmada yapılmış da değildir.Malatya da halen görevimin başındayım.Dun cemaat dedikleri, bu Fetö dedikleri adamlarla beraber tango yapıp, bu gün aniden fetö savar olanlarla da karıştırma sakın bizi. Biz yıllardan beri hukuk ve hukukun üstünlüğü diyen ve bu Cumhuriyetin gerçek Cumhuriyet savcılarıyız. Tıpkı dün ve evvelsi gün olduğu gibi.Doneme ve guce göre yönünü çeviren "ayciceklerle" karıştırma bizi.Biz herzaman hukuk dedik ve halende bunu diyoruz.Umarim bu yazdıklarım size biraz açıklayıcı olmuştur.

Avatar
Kenan 4 yıl önce

Saçma sapan düşük seviyede bir yazı olmuş. Menderes beyin serzenişi kesinlikle doğru. Liyakat bitmiş bu ülkede.

Avatar
Stj. Av. 4 yıl önce

Bahsettiğiniz savcının Menderes ARICAN olduğunu düşünüyorum. Ortada mülakatlarda yaşanan bir usulsüzlük var ve yıllardır kimse sesini çıkarmadığı için bu usulsüzlükler aldı başını yürüdü. Siz de kendisini sosyal medyadan eleştiriyorsunuz ama avukatın da ihbar yükümlülüğü bulunduğu bir gerçek. Lütfen telefonu bırakın ve şahit olduğunuz hukuka aykırılıkları ihbar edin!

Avatar
Av. 4 yıl önce

Sayın meslekteaşım, yine aykırı ve asimetrik eleştiriler yapayım derken kendinizi gülünç duruma düşürmüşsünüz. Okul yıllarından bu yana hiç değişmediğinizi üzülerek görmekteyim. Aykırı ve asimetrik duruş sahibi olun, bu yönde söylem geliştirin geliştirmesine de, bir hukukçu olarak ülkedeki gerçek sorunlara değinmeniz daha yararlı ve anlamlı olacaktır. Yoksa aykırı duruşun sağladığını düşündüğünüz popülerlik olumsuz reklam boyutundan öte bir anlam taşımaz ve yaptığınız iş de abesle iştigalden başka bir şey olmaz. Ayrıca bir hukukçu olarak da yazınızda ele aldığınız konuyla ilgili geçmişten bugüne siz ne yaptınız diye sormak gerekir. Canı yanmış, ses çıkarmış diyorsunuz. Siz canınız yanmadan ses çıkarın, suç duyurusunda bulunun. Yoksa yıllardır kanayan bazı sorunların üzerine gitmek popülist söylemlerle barolara muhalefet etmek kadar kolay değil mi?

Avatar
Avukat 4 yıl önce

Ne kadar bayağı bir dille yazılmış, sığ bir yazı. Hiciv desek hiciv değil. Argümanların çoğu "iyi de ne alaka" dedirtiyor insana. Mesleği savcılık olan bir insan yemeden içmeden sabah akşam soruşturma mı yürütsün, şahsi düşünce ve kanaatlerini açıklamasın mı yani.

Avatar
meslektaş 4 yıl önce

doğruluk payı yuksek olmakla hoş bir hiciv olmamış meslektaş. Zira siz bu haksızlıklar için birşey yapmıyorsanız bence çok dillendirmeyin de. Ucu size dokunduktan sonra etme bulmaya dönüşmesin dünya.

Avatar
Meslektaş 4 yıl önce

soruşturma açmaktan korkan adamın savcılık makamında ne işi var? Yok soruşturma açmak yemiyorsa vatandaş gibi sosyal medyadan isyan etmek de ne? Erdost beyi kutlarım. Keşke o savcılık yapsaydı bu ülkede.

Avatar
Sivil itaatsizlik 4 yıl önce

Savcı bey icraata geçmiyorsa ve tüm hukuk camiası bunu biliyorsa -hani savcı yeni uyanmış, ama herkes biliyormuş ya- o zaman siz harekete geçin. Siz suç duyurusunda bulunun. Mülakatlarla ilgili ne suç duyurusunda bulunulur orası da tam bir muamma. Bireysel olarak dava açıyorlar patır patır aleyhe karar alıyorlar. İdarenin takdiriliği deniyor davalar sonuçlandırılıyor. Cezai anlamda ne yapılabilir bunu da yazsaydınız keşke? Savcı bey ne yapabilir? Yazınız tam bir fiyasko olmuş. Siz dedillendirin, meslek büyüklerimiz de dillendirin ki ortadaki hukuksuzluk kaybolsun.

Haksızlık karşısında önce elinizle, yapamıyorsanız dilinizle karşı çıkın. Bunu da yapamıyorsanız bugun güdün diyor peygamber efendimiz. Savcı bey de eliyle yapamadığını diliyle yapmaya çalışıyor.

Misafir Avatar
Sivil iradesizlik 3 yıl önce @Sivil itaatsizlik

Peygamberle alakası? YAllah Arabistana

Beğenmedim! (0)