Madde 105 - (1) Bir kimseyi cinsel amaçlı olarak taciz eden kişi hakkında, mağdurun şikâyeti üzerine, üç aydan iki yıla kadar hapis cezasına veya adlî para cezasına hükmolunur.

5237 sayılı Türk Ceza Kanununda düzenlenen 105.maddede bahsolunan cinsel taciz suçu, 765 sayılı TCK.m. 421.nci maddesindeki bedeni temas olmaksızın sarkıntılık , söz atma suçunun karşılığıdır. Bedeni temas mevzu bahis olduğu takdirde eylem sinsel tacizden çıkıp, cinsel saldırı yahut şartları dahilinde cinsel istismar suçunu oluşturacaktır. Burada bahsolunan mağdura (-ki mağdur kadın veya erkek olabilir) bedeni temas olmaksızın şahsın vücut dokunulmazlığını ihlal niteliği taşımayan cinsel nitelikli davranışlardır.Örneğin cinsel organ gösterilmesi, cinsel içerikli sözler söylenerek yapılan el kol hareketleri,gözle  veya sözle cinsel amaçlı hareket etmek cinsel taciz kapsamındadır. 

Cinsel amaçlı yapılan davranışlar suçun maddi unsurunu oluşturur iken manevi unsuru MAĞDURUN RIZASI HİLAFINA şahsın arzularını tatmin gayesidir. 

İş bu suçtan yargılama yapılabilmesi mağdurun şikayetine tabi tutulmuştur. şikâyet süresi, şikâyete hakkı olan kişinin fiili ve failin kim olduğunu bildiği veya öğrendiği tarihten itibaren altı aydır. Bu süre hak düşürücüdür.

Bununla beraber bu suçun mağduru kadın veya erkek olması mümkün iken, çocuk olması halinde suçun türü değişecek ve md.103 yönünden değerlendirilmeye gireceği açıktır. Md.103 Çocuğun cinsel istismarı olduğundan çocuğa karşı yönelen fiiller, cinsel saldırıdan değil cinsel istismardan cezalandırılmalıdır. Örneğin, doktorun yaşı küçük hastasına muayene esnasında muayene sınırlarını aşması halinde 5237 sayılı TCK’nın 103/1. maddesi kapsamında yer alan çocuğun basit cinsel istismarı suçunu oluşturacağı gözetilmeli ve MD.103 çerçevesinde cezalandırılması gerekirken MD.105 cinsel taciz suçundan mahku¬miyetine karar verilmesi hatalıdır.

105.maddenin2.fıkrası suçun nitelikli halini düzenlemektedir. Suçun, hiyerarşi, hizmet veya eğitim ve öğretim ilişkisinden ya da aile içi ilişkiden kaynaklanan nüfuz kötüye kullanilmak suretiyle ya da ayni işyerinde çalişmanin sağladığı kolaylıktan yararlanılarak işlenmesi halinde yukarıda belirtilen ceza yarı oranında arttırılacaktır. İşyerinde taciz buna örnektir 

Madde 105 cinsel taciz suçunun cezası mağdurun şikayeti doğrultusunda üç aydan iki yıla kadar hapis cezası iken, madde 102 cinsel saldırı suçu fiziksel taciz olarak tanımlanır ve  bu suçun cezası, saldırıya uğrayan kişinin şikâyeti üzerine, iki yıldan yedi yıla kadar hapistir. Saldırganın cezalandırılması için saldırının cinsel ilişkiyle sonuçlanması gerekmez. Örneğin tecavüze teşebbüs ya da elle sarkıntılık, cinsel saldırı olarak kabul edilir ve fail md.102 çerçevesinde cezalandırılır.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mystic 4 yıl önce

cinsel tacızın tanrısal ispatı nedir? ya sanık gerçekten masumsa ve gerçekten iftiraya ugradıysa en kötüsüde sanırım bir cennet ve cehenem varsa orada burada olduğu gibi bu suclarda tanrının kadınları savunucagını hiç sanmıyorum. öyle değilmi? orada herkes eşit olucak. bu kacınılmaz. . şimdi siz benim ne? demek istediğimi yeterınce zekı bir bayansanız anladığınızı düşünüyorum saygılarımla. sizce cinsel tacızın ispatı mümkünmüdür. sadece vicdanen cevap verin bana meslekı durumunuzu bir anlık unutun ve benımle bir arkadas gibi içten ve samıımıyetle ve elinizi ve ruhunuzu vicdanınıza götürerrk cevap verin. ve şöyle düşünün ne kadra çok masum kadın tacıze ugruyorsa o kadra masum erkekte iftiraya ugruyor. söylıyeceklerım bu kadar..

Avatar
Sinan 4 yıl önce

Yazıda teknik hata var. Mağdurun çocuk olması durumunda tck 105 değil tck 103 geçerli olur anlamında bir ifade kullanmış. Avukat hanım tck 103 te yargıtayın fiziki ortam şartı aradığını gözden kaçırmış . Üstelik tck 105 te mağdur çocuk ise ceza 6 aydan başlar diyor tck 103 ten yargılanır demiyor

Avatar
Yasin Başaran KOZ 1 yıl önce

Mystic çok güzel bir konuya değinmiş. Ya iftiraysa. Alınacak karar ister ceza verilsin isterse yargılansın bu vicdani boyutunu hukuk düşünüyor mu? İlginçtir ki kadının güçsüz olduğu yorumunu yapan hukukçular kadının neler yapabileceği konusunda sadece "kadın napabilir ki" diye ön yargılı bakıyor olaya. Peki iftiraya uğrayan erkeğin onuru zedeleniyor bu konuda kanunlar ne yapıyor. Onurlu bir insan bu iftirayı kaldıramayabilir. Ve intihar edebilir ya da ölümcül hastalığa da tutulabilir. Bu durumda ölünce suçsuz olduğu ıspatlanan kişinin bu kanunlar karşısındaki karşılığı bir hiç. Bence bu kanunlar hukuğun genel ilkelerine aykırıdır. Hukuk insan olarak suçlu ve suçsuz diye bakar olaylara. Kadına ayrıcalık verip suçsuz erkeği mağdur edemez. Bu karanlık çağdaki insanların bencilliğine eşdeğerdir. İnsan haklarına da aykırıdır. Burada ayrıcalık verilmesi gereken sadece çocuklar olmalı. Hatta onlara el uzatanın da elleri kopartılmalı. İndirim filan da yapılmamalı.

Avatar
Recep 2 yıl önce

Merhaba hocam ben 14 yaşında birini Sosyal medyadan taciz ettim ve beni şikayet etti mahkemem var cezası nedir teşekkür ederim

Avatar
S erozan 2 yıl önce

Avukat hanim bir işyerinde farklı deparmaklarını çalışan iktidarsızlık cinsten biri mesai saati bitimi toplutasima aracında biri diğerine ondan hoslandigini onu beğendiğini söyler diğerine şikayetçi oluşan hem idari hemde adlı sonucu ne olur hangimaddeden yargılanır cevap verirseniz sevinirim

Avatar
Öğrenci 5 yıl önce

5237 sayılı Türk Ceza Kanununda siz değerli meslektaşlarımızın bildiği gibi cinsel saldırı, cinsel taciz ve çocukların cinsel istismarına ilişkin hükümlerde cezaları artırıcı bir tavır sergilenmektedir. Hal böyle olmakla birlikte bu hükümlere eklenilen ifadeler, suç için öngörülen cezaların tesirini ve caydırıcıligini azaltmaktadır. Mesela cinsel saldırı suçunda öngörülen vücuda organ veya sair cisim sokma eylemini 12 yıldan başlamakta ancak kanun metninde yazılan eylemin sarkintilik düzeyinde kalması halinde verilecek olan cezada indirime gidilmektedir. Şu halde böyle bir suç siyasetinin izlenmesi genel olarak cinsel saldırı suçunun mağduru olan kadınlarımızı korumasız bırakmaktadır. Eğer gerçekten kadına, zayıf olana adaletin var olduğunu göstermek istiyorsak daha koruyucu ve caydırıcıligi on planda cezalar ongorulmeli ve vatandaşlarımızın bu konudaki hassasiyetlerini artırıcı girişimlerde bulunulmalidir

Avatar
Gökhan 3 yıl önce

Birisi beni taciz ediyorsun diyor ve bu sosyal medya üzerinden oluyor ve bu hesabı kendi açıp çocuğuna kullandırıyor ve hiçbir küfür olmadan beğenmediği için şikayet edeceğini söylüyor ve bunun suç olduğunu ve çocuk istismarı olduğunu söylüyor siz bana cevap yazın burda suçlu o hesabı ona verenmi yoksa ona mesaj yazanmi

Avatar
Poyraz 2 yıl önce

Peki itiraz dilekçesi sunulunca kişinin yapmadığı bi suçtan dolayı il dışına çıkması yasal mıdır