TCK.m.188 gereğince uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri ruhsatsız veya ruhsata aykırı olarak imal, ithal veya ihraç eden kişi yirmi yıldan otuz yıla kadar hapis ve yirmibin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır. 

Burada sanığa verilecek ceza belirlenirken sanığın uyuşturucu madde bulundurma suçunu mu yoksa uyuşturucu madde ticareti suçunu mu işlediği önem kazanmaktadır. Yani burada sanığın saiki çok önemlidir. 

Şöyle ki; sanık bulundurduğu uyuşturucu maddeyi başkasına satma hususunda bir davranış gösterebileceği gibi yahut sadece kullanma amaçlı olarak da bulundurmuş olabilir.  Burada satışa kanaat gösteren bir takım delil ve emarelerin olması gerekmektedir. 

Örneğin; uyuşturucu maddenin küçük paketler halinde hazırlanmış olması, ambalajlanması satışa hazır olduğuna bir delalettir. Buna karşılık sanık sadece kendi kullanımı için de uyuşturucu maddeyi bulundurmuş olabilir. Burada dikkat edilecek ve önemli olan uyuşturucu maddenin kişinin kullanımına yetecek kadarki miktarıdır. 

Şahsi kullanım için kabul edilebilecek miktar, kişinin fiziksel ve ruhsal yapısı ile uyuşturucu veya uyarıcı maddenin niteliği, cinsi ve kalitesi ile somut olayın özelliklerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Adli Tıp Kurumu tarafından esrar kullananların her defasında bir ila bir buçuk gram olmak üzere günde üç kez esrar tüketebilecekleri ve bu kullanımın yıllık miktara göre bakılması gerektiği  değerlendirilmektedir.Yani üzerinde şahsın kullanımından çok daha fazla miktarda uyuşturucu madde ele geçmesi halinde bunun günlük değil yıllık kullanıma göre değerlendirilmesi de yapılmalıdır. Dolayısı ile üzerinde uyuşturucu ile yakalanan şahsın sadece kullanmadan mı yoksa ticaretten mi ceza alacağı hassas bir nokta olup, satışa ve ithale ilişkin delillerin de açıkça konması gerekmektedir. 

Şayet kişinin ithal ettiği uyuşturucu veya uyarıcı madde miktarı kendisinin kullanma gereksinimi için yeterli miktarı aşmıyor ve kişi kendisi de uyuşturucu madde kullanıyor ise, uyuşturucu veya uyarıcı madde ithal suçu oluşmayıp bu maddeleri kullanma için bulundurma suçu oluşmuş olur. Çünkü burada kazanç elde etme maksadıyla hareket etme durumu söz konusu değildir.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ayşe durmaz 5 yıl önce

Bu konu ile ilgili bizimde söyleyeceklerimiz mağduriyetimizi devlet büyüklerinin duyup düzenleme getirmesini temenni ediyoruz uyuşturucu kullanan gençlere sadece kullanmak maksadi ile yargılanan gençlere 5 yıl gibi ağır bir hapis cezası ile cezalandırılıyor uyuşturucu kullanım yaşlarının. 15 yaş altına kadar düştüğü ülkemiz de bu illete bagımlı olmuş ve sadece içmek maksadıyla yargılanan binlerce genç aceba hapis cezası ile cezalandırılınca aceba bu devlete nekadar faydaları olur bu gençlerin bu illetten kurtulmalarını sağlamak adına hiç bir çalışma yoktur uydurma bir sistemle Amatem dediğimiz prosedür leri uygulayan kuruluşlarla gençlerimize nekadar yardımcı olunuyor aceba sadece içmek maksadıyla 5 yıl veya daha fazla hapis cezalarına çarptırılan gençler hapisden çıktığında fişlenmiş insanlardan uzak ortama uyumsaglamak açısından. Çok zorlanacakları bir gerçektir bu yüzden bu illet yüzünden yargılanan gençlerimizi bilinçlendirip kurtarmak adına devletimizin büyük işler düşmektedir hapis cezaları caydırıcı değil aksine 18 yaşındaki bir gencin sadece esrar maddesi kullanmak yüzünden 5 yıl hapis yatması bu gence uyuşturucu maddeden daha zararlı ve daha zor şartlar altına sokmak dır aileleri parçalamak genç yaşta çocukları ortamdan uzaklaştıtmak çok ağır bir cezadır içiciligin suçu hapis değil de para cezaları olmuş olsa bu gençler bu parayı bir şekilde ödedikten sonra daha mantıklı sağlıklı düşünmeleri sağlana bilir siz devlet büyüklerime soruyorum ülkemiz de yılda binlerce trafik kazası gerçekleşiyor bu kazaların %99 u alkol lü araç kullanmak yüzünden gerçekleşiyor ve bu kazaların %90 ı ölümle sonuçlanıyor ülkemizde yılda binlerce insan sahte alkolden hayatını kaybediyor siz devlet büyüklerime tekrar soruyorum aceba esrar maddesi kullanıp da trafikte ölümlü kazalara sebebiyet veren kaç olay vardır ? Tabiikide maddeleri birbirinden ayırmak birini birimden daha iyi göstermek değil amacım fakat durum ortada ileri gelen ülkelerin çoğunda esrar maddesi kullanımı serbest tabiki kullanan kişi esrar maddesi içerken veya içtikten sora herhangi bir olaya karışmadığı sürece hiçbir kuruma kuruluşa vatandaşa zarar vermediği sürece kullanımı yasaldır ve bu kişiler bu maddeyi devlet kontrolünde içtikleri kadar temin etmeleri tamamen yasaldır durum böyle olunca esrar maddesi kullanan gençler bonzai die eroindir hap tır kimyasal maddelerden uzaklaşıyor örneğin hollan da da araştırın !!!