01 Nisan 2010

Tarımsal Amaçlı Kooperatiflere kullandırılan vadesi gelmiş borçlar yapılandırıldı
banner580

Tarımsal Amaçlı Kooperatiflere kullandırılan vadesi gelmiş borçlar yeniden yapılandırıldı. Vadesi gelmiş borcu bulunan kooperatif ve ortaklarının anapara borcu, sözleşme faiz borcu ve bugüne kadar tahakkuk eden temerrüt faizleri hesaplanarak toplam borç miktarı tespit edilecek. Borçlar, her yıl bir taksit olmak üzere 5 eşit taksite bölünecek. İlk taksitin son ödeme tarihi 15 Eylül 2011 olacak.

Tarımsal Amaçlı Kooperatiflere Kullandırılacak Kredilere İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmeliğe göre muaccel hale gelen borçlar yeniden yapılandırılacak. Eklenen geçici maddeyle Tarımsal Amaçlı Kooperatiflere Kullandırılacak Kredilere İlişkin Yönetmelik ve mülga Tarımsal Kooperatiflerin Yatırım Faaliyetlerine Yapılacak Devlet Yardımı Yönetmeliği hükümlerine göre kredi alarak bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte; borcu müeccel(vadesi gelmiş) hale gelip Bakanlıkça tahsil oluru alınmış veya tahsil oluru alınması gereken kooperatif ve ortaklarının anapara borcu, sözleşme faiz borcu ve bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar tahakkuk eden temerrüt faizleri hesaplanarak toplam borç miktarı tespit edilecek. Bu şekilde tespit edilen borç, her yıl bir taksit olmak üzere 5 eşit taksite bölünecek. Taksitler, bakiye anapara borcuna taksitin ödeme tarihine kadar geçen günler için yapılandırma tarihinde Bakanlıkça belirlenen oran üzerinden faiz tahakkuk ettirilmek suretiyle birlikte tahsil edilecek. İlk taksitin son ödeme tarihi 15 Eylül 2011 olacak. Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 8 ay içinde Bakanlık İl Müdürlüklerine müracaat ederek sözleşme imzalayanlar bu yapılandırmadan yararlanacak. Yapılandırma işlemi, borcun mevcut maddi ve şahsi teminatının sukutunu icap ettirmediği gibi, borçlunun müşterek borç ve müteselsil kefillerine de kefaletten çekilme hakkı vermeyecek. Bu maddeden yararlanmak için müracaat ederek sözleşme imzalayan kooperatif veya ortakların borçları muacceliyet hesaplarından çıkarılarak tekrar vadesi gelmeyen hesaplara aktarılacak. Haklarında başlatılan kanuni takibat durdurulacak. Ancak, ödeme planına bağlanan borçla ilgili olarak vadesi gelen kredi taksitlerinden herhangi birinin vadesinde ödenmemesi durumunda ilk kanuni takibat hesaplarına geri dönülecek. Bu maddeden yararlanarak borcu yapılandırılan kooperatiflere Bakanlık tarafından yeniden kredi verilebilecek.(ANKA)
(HGS/ÖMR)Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.