banner590

29 Ocak 2010

Yargıtay\'da buluşma
banner580
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, Anayasa Mahkemesi eski başkanlarından Mustafa Bumin ile özel bir görüşme gerçekleştirdi. Bakanlıklar\'daki Yargıtay binasında önceki akşam gerçekleşen gizli görüşme yaklaşık bir saat sürdü. Görüşmenin ardından saat 17:30 sıralarında Başsavcı Yalçınkaya ve eski Başkan Bumin, Yargıtay binasının kapısından birkaç saniye arayla ayrı ayrı çıktı. Yalçınkaya resmi makam arabasıyla, Bumin de \'Megane\' marka otomobille Başbakanlık\'ın bulunduğu sokaktan ayrıldı.

AK PARTİ\'Yİ KAPATMA İDDİALARI

Yalçınkaya ve eski Başkan Bumin\'in gizli görüşmesi Ankara\'da konuşulan senaryoları yeniden gündeme getirdi. İlginç randevunun AK Parti\'ye ikinci kez kapatma iddianamesi hazırlandığı öne sürülen günlere rastlaması dikkat çekti. Başsavcı ve Bumin\'in parti kapatmaya ilişkin ne konuştuğu bilinmiyor. 2000-2005 yılları arasında Yüksek Mahkeme\'nin başkanlığını yürüten Mustafa Bumin\'in başkanlık yaptığı dönemde Anayasa Mahkemesi\'nden Fazilet Partisi hakkında \'laiklik karşıtı eylemlerin odağı olmak\' gerekçesiyle kapatma kararı çıkmıştı. Yargıtay Başsavcısı Yalçınkaya da AK Parti hakkında \"laiklik karşıtı eylemlerin odağı olduğu\" iddiasıyla kapatma davası açmış, ancak Yüksek Mahkeme kapatma istemini reddetmişti.

BUMİN BAŞKANLIĞINDAKİ KAPATMALAR

Yargıtay Başsavcılığı\'nın birinci kapatma davasıyla ilgili dosya arşivlerde tazeliğini korurken, Yalçınkaya\'nın AK Parti hakkında ikinci kez kapatma istemiyle dava açacağı iddiaları gündeme gelmişti. Halkın Demokrasi Partisi de (HADEP) 13 Mart 2003\'te Bumin\'in başkanlığını yaptığı Mahkeme tarafından kapatılırken, 22 Ocak 2001\'de Bumin başkanlığındaki Anayasa Mahkemesi\'nden parti kapatmayı zorlaştıran Anayasa değişikliği ve AYM\'ye meclis tarafından üye atanması önerileri ile gündeme gelmişti.

YALÇINKAYA\'DAN İLGİNÇ SÖZLER

Ak Parti hakkında daha önce kapatma davası açan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, Kasım ayında askeri çevrelere yakınlığıyla bilinen bir gazeteciye verdiği demeçte kapatmayla ilgili ilginç ifadeler kullanmıştı. Yalçınkaya, “Siyasi partilerin tüzükleri, programları ve eylemleri Anayasa\'nın 68. maddesine aykırı olamaz. 68. maddenin 4. fıkrasında; siyasi partilerin tüzük, program ve eylemlerinin hukuk devleti ilkelerine aykırı olamayacağı yazılı. Eğer bu hüküm ihlal edilmişse o zaman Siyasi Partiler Yasası\'nın 98. maddesinde yazılı olduğu gibi Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı olarak bizim görevimiz başlar. Siyasi Partiler Yasası\'nın 98. maddesi siyasi partilerin kapatılması davalarını düzenliyor. Bilgi ve belgeleri Anayasa\'nın 68/4 ve Siyasi Partiler Yasası\'nın 98. maddeleri açısından incelemeye almak zorundayız” demişti.

ASLI OLMAYAN DİNLEMELERLE İLGİLİ SÖZLERİ

Yalçınkaya, aslı olmayan dinleme olaylarına değinip, “Dinleme hukuk devleti ilkelerine aykırı biçimde yapılıyorsa, Siyasi Partiler Yasası ve Anayasa\'nın 68/4 maddesiyle ilgilidir. Dinleme, kayda alma, sinyal bilgilerinin değerlendirilmesinin hangi hallerde yapılabileceği yasada belirlenmiştir. İşlem zinciri içinde Bakan veya ona bağlı kişilerin onayı olduğuna göre siyasi otorite ve dolayısıyla siyasi partiler hukukunu ilgilendirir” ifadelerini kullanmıştı.

ERBAKAN VE HATİPOĞLU\'NU DİNLEMİŞLERDİ

Aslı olmayan dinleme iddialarından dolayı kapatma davası açabileceği tehdidinde bulunan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurahman Yalçınkaya ile Bumin\'in görüşmesi, kapatılan Fazilet Partisi hakkındaki iddianamede eski Başbakan Necmettin Erbakan ile dönemin Fazilet Partisi Milletvekili Yasin Hatipoğlu\'nun telefonlarının dinlenmesini hatırlattı. Yasalara aykırı bir şekilde Erbakan ve Hatipoğlu arasındaki konuşmalar dinlenmiş ve bu görüşme partinin kapatılması davasında iddianameye delil olarak konmuştu.

BUMİN, “DELİL OLARAK KABUL EDİLMESİN” DEMİŞTİ!

Dönemin AYM Başkanı Bumin, Fazilet Partisi\'nin, kapatılan Refah Partisi\'nin devamı olduğu iddiasıyla, İddianameye eklenen deliller arasında yer alan ve üçüncü kişiler tarafından getirildiği belirtilen Necmettin Erbakan ile Yasin Hatipoğlu arasındaki araç telefonundan yapılan konuşma kaydının, Anayasa\'nın 22. maddesinde belirtildiği biçimde, usulüne uygun bir yargıç kararına ya da kanunla yetkili kılınan merciin emrine dayanmadığı bu nedenle de haberleşme özgürlüğünü ihlal ettiği açık olduğundan hukuka uygun olarak elde edilmediği sonucuna varılan söz konusu konuşmaya ait kasetin, “delil olarak kabul edilemeyeceği yönünde” oy kullanmıştı.

Şu an benzer bir konuda Ak Partiyle ilgili inceleme yaptığı iddia edilen Yalçınkaya\'nın bu gizli görüşmede Bumin ile dinlemeler konusunda görüş alışverişinde bulunduğu öne sürülüyor.

VAKİT
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.