banner590
banner589

Değerli okurlarım bu makalemde siz değerli okurlarıma çok kısa bir süre sonra meclis  gündemine  gelecek  olan yeni yargı reformu paketi hakkında  bilgilendirme yapacağım.
Cezalarda uzlaştırmanın kapsamı bu paketle genişleyecek. Eğer şiddet içermiyorsa  aile  arabuluculuğu sistemi getirilecek. Cumhuriyet savcılarımızın takdir hakkı genişletilecek.

Biz Avukatlara 15 yılımızı doldurmamız durumunda yeşil pasaport hakkı verilecek. Böylece bizlerin uluslararası faaliyetleri kolaylaştırılacak. Bizlerin bilgi ve belgelere ulaşabilmemiz için yasal yetkilerimiz  genişleyecek.   

Cmk 5 yılın altındaki mahkûmiyet kararlarına karşı Yargıtay’a  temyiz  yolunu kapatmıştı. Yeni paketle 5  yıl altı cezalar da Yargıtay’a temyiz  imkânı  getiriliyor.

Şu anki  sisteme göre boşanma davalarında anne ya da babadan velayeti alamayan tarafa mahkeme çocuğu görebilmesi için şahsi görme izni kararı çıkartmakta. Buna göre mahkeme kararı gereği çocuğu  görebilmek için anne ya da baba icra yolu ile çocuğu görebilmekte idi. Ancak yeni sistemle çocuk teslim merkezleri oluşturulacak  anne yâda  baba  çocuğu  çocuk  teslim  merkezinde pedagog  eşliğinde görebilecek. Sosyal  güvencesi olmayan şiddetmağdurlarının tedavi giderlerini Devlet karşılayacak
Fail olarak suçunuzu ikrar  ederseniz yani kabul ederseniz sevk edildiğiniz mahkeme  hâkimi de sizin bu beyanınızı kabul etmesi durumunda  davanız bir an önce etkin bir şekilde neticelenecektir.

Cumhuriyet savcılarımız  suçun sabit olduğuna dair tüm delilleri yeterli ve inandırıcı  delillerin büyük bir çoğunluğunu toplamadan dava açamayacak. Böyle bir durum olduğunda mahkeme iddianameyi iade edebilecek.

Tutuklanmanız için kuvvetli suç şüphesi artık yeterli olmayacak bunun için yeterli inandırıcı delil olması gerekecek.

Soruşturma evresinde 3 aydan fazla tutuklu  kaldı iseniz  soruşturma evresi tamamlanıncaya kadar ağır ceza mahkemesi başkanına tutuklamaya itiraz hakkına  sahip olabileceksiniz.

Terörle mücadele kanunu kapsamında eleştir amaçlı yapılan düşünceleri açıklama suç teşkil etmeyecek.

Hâkimlerimiz hukuk hâkimi ve ceza hâkimi olarak ihtisaslaşacak. Avukatlıkta sınav sistemi getirilecek. Kadına şiddet çocuğa şiddet ve istismar suçları cinsel suçlar ve Devlete karşı Anayasal düzene karşı işlenen suçlar dışındaki suçlarda infaz sistemi değişecek ve cezalarının yarısını  cezaevinde çeken hükümlüler tahliye edilecek. 


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İstinafta niye 2 sene yargıç ataması bekliyoruz? 2 yıl önce

35 bin çalışan istinaf mahkemelerinde adalet bekliyor. Biz vatandaşa bir şey yok mu? Kazanılmış işçi ve işveren davalarında İstanbul istinaf mahkemelerinde niye 2 senedir yargıç ataması bekleniyor? Rezalet! Reform bu durumu düzeltemeyecek mi?

Avatar
guner alpay 2 yıl önce

Savunma ve iddia makamini ayni duzlemde konumlanirmadan ve durusma salonlarina ses kayit cihazlari konulmadan yapilacak yargi reformu prematuredir

Avatar
Vatansever 2 yıl önce

Soruyorum sürekli bir türlü cevap yok..! Ne avukat arkadaşlar ne ilgili hiç kimse yok mu? Bankacılık kanununa gör işlenen zimmet suçunda infaz yasasında özel hükümler varmış. Hazineye olan borç ödenmediği sürece şartlı tahliye veya denetimde serbeslik ten yararlanılamıyor. Böyle bir adaletsizlik nasıl olur. Okul müdürü zimmet yapıyor tck da ki her şeyden yararlanıyor, banka çalışanı yapıyor aldığı ceza kadar. Zimmetine geçirdiği parayı yerine koysun diyorlar da adam öldürenler geri konuluyor mu? Burada kıyaslama yaptığım için kusura bakmayın. Amaç hiç kimseyi ötekileştirmek değil. Akrabam zimmetine geçirmediği bir para yüzünden 4 yıldır yatıyor ve 11 yıl ceza aldı. Değişen infaz yasalarından yararlanamıyor. Neymiş 5411 sayılı kanunda hazine zararını yerine getirmediğinde faydalanamazmış. Koşullu salınıvermez miş. Yani 11 yılın tamamını mı yatacak şimdi. Hayret...!

Avatar
İşin doğrusu 2 yıl önce

Mhp nin teklifi gibi çekilecek cezadan 5 yıl indirim yapılmalıdır. Denetimli serbestlik 3-4 yıl olmalıdır. Fetöcü Hakimlerin ve Savcıların yaktığı çok can vardır.

Avatar
Cenk 2 yıl önce

2016 yılından önce işlenen suçlar için uzamış dava zaman aşımı kaldırılmalıdır. 5 yıla kadar olan cezalar için 8 yıl. 15 yıla kadar olan cezalar için 10 yılla dava zamanaşımı sınırlı olmalı ve bir çok dosyaya düşme kararı verilerek yargıdaki iş yükü azaltılmalıdır. Dava zaman aşımında uzamış zaman aşımı süreleri çok fazladır.

Avatar
BEYTÜŞŞEBAP İLÇESİNDEN JİRKİ AŞİRET LİDERİ TAHİR ADIYAMAN 2 yıl önce

BEYTÜŞŞEBAP İLÇESİNDEN JİRKİ AŞİRETi OLARAK TBMM GENEL KURULUNDAN GARİBANLARA TÜM KADER MAHKUMLARI'NA YÖNELİK FETİ YILDIZ BEY MADDESİ ÇIKMASINI SABIRSIZLIKLA SEVİNÇ İLE BEKLİYORUZ İNŞALLAH RAFTA KALMAZ Bizler AKPARTİ HÜKÜMETİNE MHP TEŞKİLATIMIZA SONUNA KADAR GÜVENİYORUZ DESTEKLİYORUZ BU FETİ YILDIZ BEY MADDESİ ŞAYET ÇIKARSA İNŞALLAH TÜM AŞİRETLER OLARAK EL ELE BİRLİK BERABERLİK İÇİNDE CUMHURBAŞKANIMIZIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÖNDERİMİZE OY VERECEĞİZ REYLERİMİZİ AKPARTİ HÜKÜMETİNE VERECEĞİZ ŞAYET FETİ YILDIZ BEY MADDESİ ÇIKARSA CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNDE AKPARTİ HÜKÜMETİNİ SEÇİMLERİNDE BİRİNCİ SIRADA YAPACAĞIZ ALLAHIN İZNİ İLE REİSİM BİZDE HİÇBİR SÖZ RAFTA KALMAZ DEVLET BÜYÜKLERİMİZ OLARAK TÜM AŞİRET LİDERİ OLARAK FETİ YILDIZ BEY MADDESİ ETKİLİ BİR ŞEKİLDE DEVREYE GİRSİN BİZ DEVLETİMİZDEN BİR YIL İNDİRİM YASASI İSTEMİYORUZ TOPLAM CEZADAN 5 YIL DÜŞÜRÜN 5, YIL İNDİRİM YASASI BEKLİYORUZ İNŞALLAH RAFTA KALMAZ UMUDU İLE BEKLEMEKTEYİZ SAYGILARIMIZLA

Avatar
ahmed 2 yıl önce

Yargı reformunda asıl yapılması gerekeler dava duruşmalarındaki taraf hakları olmalı insanın kaderini belirleyen süreç buradan geçiyor. Adil tarafsız tam bağımsız bir yargılama için davalarda VAR Sistemi kesinlikle olmalı be bunu defalarca dile getirdim getirmeye devam edeceğim. Yoruma ve kanaate dayalı bir hukuk sisteminde adil tarafsız şeffaf bir yargılama beklemez. Örneğin bir karar davasında anayasal hak olan savunma hakkı verilmediği zaman bunun itirazı ve ispatı var mı? Veya üst mahkeme birinci derece mahkemenin kararını incelerken verilen kararın kararda yazıldığı gibi uygulanıp uygulanmadığının denetimini nasıl yapacak. Bu gibi durumların ispatı ancak VAR sistemiyle olur. YARGIDA VAR SİSTEMİNİ YENİ YARGI REFORMU PAKETİN MUTLAKA OLMALIDIR. Tüm Hukukçular ve Tüm vatandaşlar destekleriyle olur saygılar

Avatar
ENDERHAN 2 yıl önce

değerli meslektaşım yeşil pasaport düzenlemesinin paketten çıkarılacağı yönünde haberler var.