Komisyon: İnkar tasarısı anayasaya aykırı

Fransız Senatosu Kanunlar Komisyonu, soykırım iddialarının inkârını suç kabul eden tasarının pazartesi günü genel kurulda görüşülmemesini öngören değişiklik teklifini kabul etti. 49 senatörden oluşan komisyondaki oylamada önergeye 9'a karşı 23 oy çıktı. Komisyon ayrıca tasarının Fransız Anayasası'na aykırı olduğuna hükmetti. Ancak kararın bağlayıcılığı bulunmuyor. Önerge pazartesi günü genel kurulda oylanacak. Çoğunluk, komisyon kararı yönünde oy kullanırsa tasarı görüşülmeden gündemden düşecek.
 
Fransa Senatosu Kanunlar Komisyonu Başkanı Jean Pierre Sueur, 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarının reddedilmesini suç sayan ve Meclis'te kabul edilen yasa teklifinin Senato gündemine alınmaması yönündeki kararlarına gerekçe olarak teklifin anayasaya aykırı olmasını gösterdi. Tasarının ifade özgürlüğüne aykırı olduğunu da belirten Sueur, "Bu gerekçelerden dolayı biz Kanunlar Komisyonu'nda yasa teklifinin incelemeye alınmamasını istedik." şeklinde konuştu. Mayıs ayında benzer bir tasarıyı anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle reddeden eski Kanunlar Komisyonu Başkanı ve UMP üyesi Jean-Jacques Hyest, "Bana siyasî şartların değiştiğinden bahsediyorlar. Ne değişti anlamıyorum." sözleriyle UMP'nin politika değiştirmesini eleştirdi. Hyest'in görevini devralan Sueur de, "Ben Komisyon'un daha önce verdiği kararın devamlılığını sağladım. Parlamentolar tarihi yargılamayı görev edinen mahkemeler değildir." dedi.
 
Fransız Meclisi'ndeki oylamanın aksine Senato'da oturuma katılamayan senatörler uzaktan oy kullanabilecek. 22 Aralık'ta Fransız Meclisi'nde inkâr yasa tasarısının oylamasına yaklaşık 60 vekil katılmıştı. Senato'da oy kullanan senatör sayısının daha yüksek olması bekleniyor. Türk diplomatik kaynaklar, senatörlerin yüzde 70'inin inkâr yasa tasarısıyla ilgili kesin kararını vermediğini belirterek, uzaktan oy kullanılabilecek olmasının tasarının reddedilme ihtimalini artıracağını ifade ediyor.
 
Senato'da az sayıda sandalyeye sahip, Komünistler ve Yeşiller grubuna mensup senatörler daha önce, yasa teklifine 'hayır'' diyeceklerini açıklamıştı. Ayrıca, Yeni Merkez (Nouveau Centre) grubuna bağlı 31 senatörden 20'sinin 'hayır' oyu kullanması bekleniyor. Senato'da çoğunluğu teşkil eden Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Halk Hareketi Birliği (UMP) ve Sosyalist grup üyeleri ise bölünmüş durumda.
 
Hükümet, oylamadan endişeli 
Senato'daki oturuma hükümeti temsilen katılacak olan Meclisle İlişkilerden Sorumlu Bakan Patrick Ollier, Kanunlar Komisyonu'nun kararından sonra Senato'da oylamanın Meclis'e göre daha zorlu geçeceğini kaydetti. 22 Aralık'ta Milli Meclis'te kabul edilen yasa teklifinin sahibi UMP Marsilya Milletvekili Valerie Boyer ise, Kanunlar Komisyonu'ndan çıkan kararın ardından Sosyalist Parti'yi suçladı. İnkar yasa teklifinin kabul edilmesi için UMP ve Sosyalistler arasında uzlaşma sağlandığını hatırlatan Boyer, Sosyalist Parti'nin kendi üyelerine hakim olamadığını iddia etti. Sosyalist Cumhurbaşkanı adayı François Hollande'ın Ermeni diasporasına söz verdiğini kaydeden Boyer, "Sosyalistlerin bu tasarıyı başarısızlığa uğratmanın yükünü nasıl taşıyabileceklerini kestiremiyorum." dedi. Pazartesi günü Sosyalist grup adına yasa teklifini savunacak olan Phillippe Kaltenbach da, tasarının Kanunlar Komisyonu'nda reddedilmesinin oylamada kabul edilmesini engellemeyeceğini iddia etti. Fransa Senatosu'nda 4 Mayıs 2011'de de bir Sosyalist senatör tarafından getirilen aynı yöndeki yasa teklifi, Genel Kurul'da incelemeye alınmamasını öngören değişiklik önergesinin kabulüyle gündemden düşürülmüştü. 12 Ekim 2006'da Milli Meclis'te kabul edilen tasarı, 4 Mayıs 2011'de bugün tasarıyı gündeme getiren Sarkozy'nin partisi UMP tarafından reddedilmişti.
 

Zaman

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.