Bakanlığa Sözlü Sınavla Avukat Alınacak

 Orman ve Su İşleri Bakanlığı merkez teşkilatında çalıştırmak üzere Sözlü Sınavla 3 adet Avukat alımı yapılacaktır. Adayların Avukatlık Ruhsatnamesine sahip olmaları gerekmektedir. 


Başvurular: 21 Ekim 2013 - 01 Kasım 2013
Sınav: 12 Kasım 2013
İşte Ayrıntılar:

AVUKATLIK SINAVI DUYURUSU
Orman ve Su İşleri Bakanlığınca, merkez teşkilatı bünyesinde Avukatlık Hizmetleri Sınıfında boş bulunan 3 adet 9 uncu dereceden Avukat kadrosuna, atama yapılmak üzere Yarışma Sınavı yapılacaktır.

1 - YARIŞMA SINAVINA KATILMA ŞARTLARI:
Sınava katılabilmek için;
1) 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinin (A) bendinde yer alan genel şartları taşımak,
2) Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmelik hükümlerince, T.C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından, 2012 Kamu Personeli Seçme Sınavlarında (KPSS), KPSS P3 puan türünden asgari 70 puan almış olmak kaydıyla; müracaat edenlerin en yüksek puandan başlanarak sıralanması neticesinde; alınacak Avukat sayısının 5 katı aday arasına girmek,
3) En az dört yıllık eğitim veren hukuk fakülteleri veya bunlara denkliği Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtiçindeki veya yurtdışındaki öğretim kurumlarından mezun olmak,
4) Avukatlık ruhsatnamesi sahibi olmak,
5) Erkek adaylar için sınav tarihi itibariyle askerlik hizmetini yapmış veya erteletmiş veya askerlik hizmetinden muaf olmak.
şartları aranır.
Son sıradaki adayla, aynı puanı almış adaylar da sınava katılmaya hak kazanacaktır.


2 - BAŞVURU ŞEKLİ VE YERİ:
Bakanlığımızın Söğütözü Caddesi No:14/E Beştepe/ANKARA adresindeki Hukuk Müşavirliği’nden ve www.ormansu.gov.tr internet adresinden temin edilecek başvuru formunun doldurularak, istenilen belgeler ile birlikte 21/10/2013 tarihinden 01/11/2013 tarihi mesai saati bitimine kadar elden (şahsen veya bir yakını tarafından) teslim edilir veya posta yoluyla en geç son başvuru tarihinde Bakanlıkta olacak şekilde ulaştırılır. Postadaki gecikmeler ve son başvuru tarihinden sonra Bakanlık kayıtlarına giren başvurular ile eksik belge ve bilgiyle yapılan başvurular dikkate alınmaz. Postadaki gecikmelere, eksik bilgi ve belge ile intikal eden başvurulara ve gerçeğe aykırı beyan ihtiva eden başvurulara ilişkin sorumluluk başvurana aittir.
İstenilen belgelerde gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu tespit edilenlerin sınavı geçersiz sayılacak ve atamaları yapılmayacaktır. Bunların atamaları yapılmış olsa dahi iptal edilecek ve hiçbir hak talep edemeyeceklerdir. Gerçeğe aykırı belge verdiği veya beyanda bulunduğu tespit edilenler hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulacaktır.
Sınava katılmaya hak kazanan adayların, mesai saatleri (9:00 - 18:00) içerisinde ve en geç sınav saatine kadar aynı adresten, fotoğraflı Yarışma Sınavına Giriş belgesini imza karşılığı şahsen alması gerekmektedir.
Başvuru formları ve eki belgelerin incelenmesi sonucu yukarıda belirtilen şartlara haiz olup, sınava katılmaya hak kazanan adayların listesi www.ormansu.gov.tr internet adresinden ve Söğütözü Caddesi No:14/E Beştepe/ANKARA adresindeki B Blok Giriş kapısında ilan ile duyurulacak olup, ayrıca tebligat yapılmayacaktır.3 - BAŞVURU SIRASINDA İSTENİLECEK BELGELER:
a) Başvuru Formu,
b) KPSS (B) sonuç belgesinin bilgisayar çıktısı
c) Diploma veya geçici mezuniyet belgesinin aslı veya Bakanlıkça onaylı örneği ya da bunlara denkliği
Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen yurtdışındaki öğretim kurumlarından mezun olanlar için diploma denklik belgesinin aslı veya onaylı örneği,
ç) Son altı ay içinde çekilmiş 4.5x6 cm ebadında üç adet vesikalık fotoğraf,
d) El yazısı ile yazılmış özgeçmiş,
e) Avukatlık ruhsatnamesinin aslı veya Bakanlıkça onaylı örneği (avukatlık ruhsatnamesinin aslının ibrazı halinde örneği başvuru sırasında onaylanacaktır.).4 - SINAVIN ŞEKLİ:

Sınav sözlü olarak yapılacaktır. Yapılacak sözlü sınava katılmaya hak kazanan adaylar,
a) Anayasa Hukuku, İdare Hukuku, Ceza Hukuku, Medeni Hukuk, Borçlar Hukuku, Ticaret Hukuku, İş Hukuku, İcra ve İflas Hukuku, Medeni Usul Hukuku, Ceza Usul Hukuku ve İdari Yargılama Usulü Hukuku konularındaki bilgi düzeyleri,
b) Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü,
c) Liyakati, temsil kabiliyeti, davranış ve tepkilerinin mesleğe uygunluğu,
ç) Özgüveni, ikna kabiliyeti ve inandırıcılığı,
d) Bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı,
e) Bakanlığın görev alanı ile ilgili bilgi düzeyleri,
değerlendirilmek üzere Sınav Kurulu tarafından sınava tabi tutulacaklardır.
Adaylar, birinci fıkranın (a) bendi için elli puan, (b) ilâ (e) bentlerinde yazılı özelliklerin her biri için onar puan üzerinden değerlendirilir ve verilen puanlar ayrı ayrı tutanağa geçirilir. Sözlü sınavda başarılı sayılmak için, kurul başkan ve üyelerinin yüz tam puan üzerinden verdikleri puanların aritmetik ortalamasının en az yetmiş olması şarttır.5 - SINAV YERİ VE TARİHİ:
Sözlü Sınav, 12/11/2013 tarihinde saat 9:30’da Söğütözü Caddesi No:14/E Beştepe/ANKARA adresindeki Bakanlık merkez binasında yapılacaktır. Aynı gün bitmemesi halinde takip eden günlerde sözlü sınava devam edilecektir.
Adayların, sınav saatlerinden en az yarım saat önce sınava girecekleri yerde hazır bulunmaları ve yanlarında, Sınava Giriş Belgesi ile fotoğraflı ve onaylı kimlik belgesi (nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaport) bulundurmaları gerekmektedir.6 - DEĞERLENDİRME:
Değerlendirme Orman ve Su İşleri Bakanlığı Hukuk Müşavirliği ve Avukatlık Sınavı ve Atama Yönetmeliği hükümlerine göre yapılır.
Giriş sınavı başarı puanı; KPSSP3 puanı ve sözlü sınav puanının aritmetik ortalamasından oluşur. Giriş sınavı başarı puanı en az yetmiştir.
Adayların Avukatlık kadrolarına atanmaları başarı derecesi sıralamasına göre yapılır.7 - YARIŞMA SINAVI SONUÇLARININ DUYURULMASI:
Yarışma Sınavını kazananların listesi Bakanlığımız web sitesinde (www.ormansu.gov.tr) ve Söğütözü Caddesi No: 14/E Beştepe/ANKARA adresindeki merkez binasında ilan edilecektir. Yarışma Sınavı kazanan Avukat adaylarına ayrıca yazılı tebligat yapılacaktır.
Sınav ve başvuru konularında daha fazla bilgi için irtibat: 0312 207 51 41
İlanen duyurulur.Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.