CMK 2012 tarifesi


Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren tarife, CMK gereğince soruşturma ve kovuşturma makamlarının talebi üzerine görevlendirilen avukatlara ödenecek miktarları belirleme amacı taşıyor.

Buna göre, hukuki yardımlara ilişkin yapılacak işlemlerde avukatlara, soruşturma evresinde takip edilen işler için 172 TL, sulh ceza mahkemelerinde takip edilen davalar için 267 TL, asliye ceza mahkemelerinde takip edilen davalar için 294 TL, ağır ceza mahkemelerinde takip edilen davalar için 533 TL ödenecek. Çocuk mahkemelerinde takip edilen davalar için 294 TL, çocuk ağır ceza mahkemelerinde takip edilen davalar için de 533 TL alacak olan avukatlar, askeri mahkemelerde takip edilen davalar için 294 TL ve İcra Ceza ve Fikri ve Sınai Haklar ceza mahkemesi gibi mahkemeler ile İnfaz Hâkimliklerinde takip edilen davalar için 294 TL alacaklar. Bölge adliye mahkemelerinde görülen duruşmalı davalar için tarife 533 TL olarak belirlenirken, Yargıtay'da görülen duruşmalı davaların avukatlık ücreti 598 TL oldu.31 Aralık 2011 CUMARTESİ

Resmî Gazete

Sayı : 28159

TEBLİĞ

Adalet Bakanlığından:

CEZA MUHAKEMESİ KANUNU GEREĞİNCE GÖREVLENDİRİLEN

MÜDAFİ VE VEKİLLERE YAPILACAK ÖDEMELERE İLİŞKİN

2012 YILI TARİFESİ

Amaç

MADDE 1 (1) Bu Tarifenin amacı, 4/12/2004 tarihli ve 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu gereğince soruşturma ve kovuşturma makamlarının talebi üzerine görevlendirilen müdafi veya vekillere ödenecek meblağları belirlemektir.

Kapsam

MADDE 2 (1) Bu Tarife, Ceza Muhakemesi Kanunu gereğince görevlendirilen müdafi veya vekillerin yapacakları hukuki yardımlar için uygulanır.

Dayanak

MADDE 3 (1) Bu Tarife, 23/3/2005 tarihli ve 5320 sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun Yürürlük ve Uygulama Şekli Hakkında Kanunun 13 üncü maddesi gereğince hazırlanmıştır.

Tarife

MADDE 4 (1) Ceza Muhakemesi Kanunu gereğince yapılan hukuki yardımlara yönelik işlemlerde;

a) Soruşturma evresinde takip edilen işler için 172 TL,

b) Sulh ceza mahkemelerinde takip edilen davalar için 267 TL,

c) Asliye ceza mahkemelerinde takip edilen davalar için 294 TL,

ç) Ağır ceza mahkemelerinde takip edilen davalar için 533 TL,

d) Çocuk mahkemeleri:

1) Çocuk mahkemelerinde takip edilen davalar için 294 TL,

2) Çocuk ağır ceza mahkemelerinde takip edilen davalar için 533 TL,

e) Askeri mahkemelerde takip edilen davalar için 294 TL,

f) İcra Ceza ve Fikrî ve Sınaî Haklar ceza mahkemesi gibi mahkemeler ile İnfaz Hâkimliklerinde takip edilen davalar için 294 TL,

g) Kanun yolları mahkemeleri:

1) Bölge adliye mahkemelerinde görülen duruşmalı davalar için 533 TL,

2) Yargıtayda görülen duruşmalı davalar için 598 TL,

ödenir.

Yürürlük

MADDE 5 (1) Bu Tarife 1 Ocak 2012 tarihinde yürürlüğe girer.

 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.