Gelir İdaresi Başkanlığı 100 genç avukat alacak

Büyükşehirlerin yanı sıra taşrada görülen davaları kazanmak isteyen Gelir İdaresi Başkanlığı, özel bir avukat ekibi oluşturuyor. Bu kapsamda 39 ilde görevlendirilmek üzere 100 genç avukat alınacak. Stajını tamamlamış avukatlardan seçilecek yeni hukuki kadronun vergi mahkemelerinde görülen davalarda acemilik yaşamaması için de geçiş döneminde Hazine avukatları ile koordineli çalışılacak. Yaklaşık 30 Hazine avukatı yeni avukatların vergi cezaları ve tazminat davalarını savunmalarında belirli bir süre onlarla birlikte çalışacak.

Gelir İdaresi'nin vergi mahkemelerinde görülen davaları kendi kadrosu ile savunacağını aktaran Maliye kaynakları, "Alanında uzmanlaşmış bir hukukî kadro oluşturmayı planlıyoruz. Mevcut uygulamada vergi mahkemelerinde görülen davaların yanı sıra tazminat davalarına da Hazine avukatları bakıyor. Ancak bu avukatlar vergi konusunda yeterince uzmanlaşmadığı için sıkıntı yaşanabiliyordu. Yeni yapıda tamamen profesyonellerden oluşacak bir avukat ekibimiz olacak. Türkiye genelinde taşra ayrımı yapılmadan tüm davalarda İdare'nin işlemlerini savunacak." dedi. Gelir İdaresi'nin yanı sıra tüm kamu kurumları hukuki altyapısını 2012 yılında güçlendirecek. İki ay önce yayımlanan kanun hükmünde kararname kapsamında kamuya 750 avukat unvanlı kadro ihdas edildi. Bu kadroları, derece değişikliği yapmak suretiyle idarelerden uygun görülenlere tahsis etmeye Devlet Personel Başkanlığı'nın görüşü ve Maliye Bakanlığı'nın teklifi üzerine Bakanlar Kurulu yetkili olacak.

Hazine avukatları, talepleri halinde idarelerin avukat kadrolarına 6091 sayılı 2011 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu'ndaki sınırlamalara tabi olmadan atanabilecek. İdareleri vekil sıfatıyla temsile yetkili olan hukuk birimi amiri, hukuk müşaviri ve avukatların bir listesi, yazılı olarak veya Adalet Bakanlığı'nca belirlenen esaslar dairesinde elektronik ortamda ilgili cumhuriyet başsavcılığına, bölge idare mahkemesi başkanlıklarına, askeri savcılıklara ve Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Başkanlığı'na verilecek. Bu listeler, cumhuriyet başsavcılığı tarafından adli yargı çevresinde, bölge idare mahkemesi başkanlığınca idari yargı çevresinde bulunan mahkemelere gönderilecek.
Zaman
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Alparslan Hasanoğlu 6 yıl önce

Gelir idaresi genç avukat istihdam edip lehe dava kazanacakmış, haberde öyle deniliyor. Davayı kazanmanın ön şartının hukuka uygun işlem yapmak olduğunu, dava kaybetmenin arkasında keyfi işlem yapan idareciler ve hukukçulara danışmadan yapılan işler olduğunu, davayı kaybedenin avukat olmadığını idareler ne zaman anlayacak diye merak ediyorum. Sayın gelir idaresinin yöneticileri bırakın gençlerden bir hukuk ordusu, vergi hukuku profesörlerinden bir avukat ordusu kursanız da sonuç değişmeyecektir. Sonuç çıkardığınız özelgelerin ve uygulama talimatlarının hukuka uygunluğundan ve uygulayıcıların hukuka uyma iradelirinden geçmektedir. Davalar kaybediliyorsa tekrar ediyorum kaybeden avukatlar değil idare ve idarecilerin yanlış uygulamaları sonucu idarelerdir. Avukat sizin verdiğiniz malzemeyi kullanır.Bu Hazine Avukatları için de böyledir, serbest avukatlar için de böyledir, hatta gelir idaresi avukatları için de böyledir. Mahkemeler de delile göre karar verir belgesiz beyanla değil.