Hakim ve savcılar için silah düzenlemesi
DUYURU

Konu: Hakim ve Cumhuriyet savcılarının silah edinmesi


2802 sayılı Kanunun 112/A maddesinde; "Hakim ve savcılar, Emniyet Genel Müdürlüğünce 10/07/1953 tarihli ve 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler hakkında Kanunun ek 8 inci maddesi uyarınca temin edilen yerli veya ithal tabancaları, anılan maddedeki şartlar uyarınca bedeli mukabilinde zati silah olarak satın alabilirler."

6136 sayıl» Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler hakkında Kanunun Ek 8.Maddesi:

(Değişik Birinci Fıkra : 23/2/2000 - 4534/3 md.) "Milli Savunma Bakanlığınca temin edilen tabanca ve mermiler, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki subay, astsubay ve uzman jandarma çavuşlara; Emniyet Genel Müdürlüğünce temin edilen tabanca ve mermiler, emniyet hizmetleri sınıfı personeli ile Emniyet Genel Müdürlüğünün merkez ve taşra ünitelerinde istihdam edilen çarşı ve mahalle bekçilerine, görevlerinde kullanmak üzere bedeli mukabili zati demirbaş silah olarak satılır. Satılan silahların; ayrılma, ihraç ve benzeri sebeplerle geri alınma usul ve esasları ile satılma şekil ve şartları, zayi, hasar, onarım, kadro standardı dışı bırakılması, eğitim ve görevde kullanılan mermilerin bedelli veya bedelsiz temini ve diğer hususlar, çıkarılacak yönetmeliklerle belirlenir.

(Değişik ikinci fıkra:R.G.23.07.2004/25531-5217/16 md.) Bu Kanuna göre yapılan satışlardan elde edilen Türk Lirası ve döviz karşılığı tutarlar, bütçeye gelir kaydedilir. (Mülga:R.G.23.07.2004/25531-5217/31 md.).

Bu silahlar ile ilgili muameleler her türlü vergi, resim, harç ve resmi kuruluşlara ait ardiye ücretinden muaftır.

Bu silahlar ve mermilerin satın alınması için gelecek yıllara taahhütlere girişmeye Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilidir."

Hükümleri yer almaktadır.

Anılan Kanun maddelerine uygun olarak Bakanlığımız tarafından çıkarılacak düzenleyici işlemlerle uygulamanın esasları belirtilecek olmakla birlikte devam eden satışların dışında bir uygulama olacaktır.

Ayrıca; şu aşamada devam eden uygulama gereğince silah satın almak isteyen hakim ve Cumhuriyet savcılarının satın almak istedikleri silahları www.mkek.gov.tr sayfasında belirtilen fiyatlar üzerinden Mülki İdari Amirinden alınacak "silah satın alma yetki belgesi" ile şahsen veya meslek mensubu yada polise verilecek noter vekaleti marifetiyle MKE'den alabilecekleri gibi 6136 sayılı Kanunun 2478 sayılı Kanun ile değişik 10.maddesi gereğince, adli mercilerce müsaderesine karar verilen veya zabıtaca her hangi bir suretle ele geçirilen zoralım silahlardan (bir defaya mahsus) nüfus cüzdanı fotokopisi ile zoralım silah talep dilekçesini Başkanlığımıza göndererek Milli Savunma Bakanlığı tarafından alınan onay ile MKE'den alınabilecektir.

Bakanlığımız tarafından silah edinimine ilişkin çıkarılacak düzenleyici işlemler hazırlandığında hakim ve savcılarımıza duyurulacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
cahit maden 3 yıl önce

aynı haklar avukatlara da tanınmalıdır. avukatların dışlanmasından bıktık, usandık.

Avatar
Önder Çelik 3 yıl önce

Hakim ve Savcılar diledikleri sayıda silahı hiçbir harç ödemeden alırken, yargılamanın bir ayağını temsil eden, bu sebeple de kamu hizmeti olduğu meslek kanunda yazan avukatların güvenliği için verilen bir adet silahtan dahi harç alınması eşitlik ilkesi e aykırıdır. Halen bu adaletsiz uygulamanın devam ediyor oluşu da, biz avukatların ve meslek kuruluşu uzun ayıbıdır.