Türk yargı sistemindeki reformlar masaya yatırılacak

HSYK’dan yapılan açıklamada, dünyadaki küresel gelişmelere bağlı olarak, ulusal hukuk sistemlerinin de hızlı bir değişim ve dönüşüm içinde olduğunu, bu değişim ve dönüşümün iyi takip edilip değerlendirilmesi, evrensel hukuk standartlarına çıkarılması, hatta yakalanmış olan bu standartların kaybedilmemesi için dünyanın iyi takip edilmesinin kaçınılmaz olduğu vurgulandı.

Günümüzde her alanda olduğu gibi hukuk alanında da uluslararasında yapılan ikili ya da çoklu iş birliği çalışmaları ve karşılıklı paylaşımların, hem tarafların birbirini daha iyi anlayabilmesine hem de ulusal hukuk sistemlerinin evrensel hukuk standartlarına yaklaştırılmasına büyük katkı sağladığı kaydedilen açıklamada, mahkemelerin bağımsızlığı ile hakimlik ve savcılık teminatı esaslarına göre, oluşturulan Kurulun, kanunla kendisine verilen görevlerini yerine getirirken, diğer ülkelerdeki muadil kurumlar ile birlikte ulusal ve uluslararası yargı kurum ve kuruluşlarının yapısını, işleyişini tespit etmek, yerinde incelemek ve tecrübelerinden istifade etmek, aynı zamanda kendi tecrübelerini de aktarmak durumunda olduğu anlatıldı.

Açıklamada, sempozyum ile Avrupa Birliği (AB) üyelik müzakerelerini sürdüren Türkiye’nin, hukuk alanında en kısa sürede mesafe alması sağlanırken, aynı zamanda Türk hukuk sistemindeki bu değişim ve gelişimin tüm dünya ülkelerine ilk elden daha iyi bir şekilde anlatılması olanağının da yakalanacağı belirtildi.

Açıklamada, Kurulun, bu amaçla, AB’ye üye ülkelerdeki muadil kurullar ile birlikte ulusal ve uluslararası yargı kurum ve kuruluşlarının yapısı, işleyişi hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak, tecrübelerinden istifade etmek ve aynı zamanda kendi tecrübelerini de aktarmak üzere, 25-26 Ekim tarihlerinde İstanbul’da sempozyum düzenleyeceği bildirildi.

Açıklamada, uluslararası düzeyde geniş bir katılımla yapılması planlanan "Türk yargı sistemindeki reformlar, dünden bugüne HSYK ve Avrupa uygulaması ile mukayese" konulu sempozyuma, AB’ye üye ülkelerdeki HSYK muadili kurulların başkan ve üyeleri, yargı alanında faaliyette bulunan uluslararası kurum ve kuruluşların temsilcileri, Türkiye’de bulunan yüksek yargı organlarının temsilcileri, ilk derece mahkemeleri hakim ve savcıları ile yargıyla ilgili sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin katılacağı belirtildi.

HSYK Başkanı ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın konuşmalarıyla açılacak olan sempozyumun, daha sonra basına kapalı olarak sürdürüleceği bildirildi.


AA
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.