Yasal Gelişmeler Kongresi
Yasal Gelişmeler Kongresi


Yasal Gelişmeler Kongresi, öğretiye yön veren akademisyenlerin hukuk platformunda yer alan hukukçulara, hukukun geçirdiğimiz 2015 yılında nasıl bir değişim gösterdiğini ve bu değişikliklerin uygulama alanında ne tür farklılıklar gösterdiğini, toplumun huzurunun ve hukuk devletinin koruyucu unsuru olan hukukçuların bu değişiklik ve farklılıklar nedeniyle nasıl davranmaları gerektiğinin ve bu davranışlarının sonuçlarının neler olacağının tartışılacağı bir nevi geniş çaplı bilgilendirme toplantısıdır.

Çağımız hukuk dünyasında, hukukçular tek düze bir hayat sürmekte ve hukuki gelişmeleri bilgilenmek amacı ile değil çalışma hayatına ayak uydurmak amacı ile ihtiyaçları olduğu kadarını araştırmaktadır. Oysaki bir hukukçu daima hukuk düzeninde olan biten her türlü gelişmeyi an ve an takip etmeli ve toplumun haklarının denetçisi olmalıdır. Ne yazık ki bu ütopya sadece lisans eğitimi boyunca var olmakta ve iş hayatının zorlu şartları nedeniyle bir kenara atılmaktadır.

Toplumun diğer kesimlerindeki halk ise bunlardan habersiz yaşamakta ve başına gelen herhangi bir olayda doğruca bir avukata sığınmaktadır. Gelişmiş toplumlarda, halk savunma makamına başvurmadan evvel kendi araştırmasını yapmakta, ileri safhada avukatıyla hangi hukuki yolun daha makul olduğu hususunda tartışabilmektedir.

Bu konunun en acıklı yanı ise meydana gelen hukuki gelişmeleri avukatlar ve halktan çok dolandırıcılar tarafından takip edilmektedir. Hukuk bu toplumda uygulanan değil sadece arkasından dolanılmaya çalışılan bir moloz yığını haline gelmiştir.

Yasal Gelişmeler Kongresi’nin amacı; moloz yığını haline getirilen hukuku güçlü bir akademik kadro ile tekrar masaya yatırıp onu kullanılabilir hale getirmektir. Şu aşamada her ne kadar bu kongre sadece hukuk camiasına yönelik olsa da ilerleyen zamanlardan bu sosyal sorumluluk projesi haline getirilecek ve topluma hayatının her aşamasında haklarının varlığı enjekte edilecektir.

Yasal Gelişmeler Kongresi’nin şu anki ütopyası bu olsa da bu sene yapacağı etkinlik daha dar kapsamlı ve sadece hukuk camiasına açık olacaktır. Çağımız hukukçularının mevzuatta ve Yargıtay’da meydana gelen gelişmeleri takip edememesi, hukuk platformuna uzak kalması nedeniyle çalışma hayatında ve hukuk öğrencileri bazında meydana gelen düzensizliği ve eksik bilgiyi gidermek amacıyla düzenlenecek olan, Türkiye’nin her yerinden öğrencilerin, mezunların ve akademisyenlerin katılabileceği ulusal çapta bir kongredir.

Bu kongreye katılacak konuşmacıların tamamı Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi akademisyenlerinden oluşacaktır. Bunun sebebi kısaca; hem Marmara’nın ulusal çapta kalitesini sergilemek hem de akademik kadromuzun görüşlerini, YGK Dergi projesi ile katılımcılarla ve tüm hukuk camiasıyla paylaşmaktır.
 


 

Kongre Alanı, Tarihi ve Takvimi

 

                Yasal Gelişmeler Kongresi 24 – 25 Aralık 2015 tarihlerinde düzenlenecek olup etkinlik alanı Kozyatağı KültürMerkezi olarak belirlenmiştir.

Etkinlik Takvimi;

24 Aralık 2015, Perşembe

·         10.00 – 10.30: Açılış Konuşması

·         10.30 – 10.45: Kongre Başlangıç Molası

·         10.45 – 11.45: 1. Oturum **Katılımcı konuşmacılar belirlenmedi**

·         11.45 – 12.00: Coffee Break

·         12.00 – 13.00: 2. Oturum **Katılımcı konuşmacılar belirlenmedi**

·         13.00 – 14.00: Lunch Break

·         14.00 – 15.00: 3. Oturum **Katılımcı konuşmacılar belirlenmedi**

·         15.00 – 15.15: Coffee Break

·         15.15 – 16.15: 4. Oturum **Katılımcı konuşmacılar belirlenmedi**

·         16.15 – 17.00: Fuaye alanında konuşmacılarla sohbet

 

 

25 Aralık 2015, Cuma

·         10.00 – 10.30: Fuaye alanında konuşmacılarla sohbet

·         10.30 – 11.30: 5. Oturum **Katılımcı konuşmacılar belirlenmedi**

·         11.30 – 11.45: Coffee Break

·         11.45 – 12.45: 6. Oturum **Katılımcı konuşmacılar belirlenmedi**

·         13.00 – 14.00: Lunch Break

·         14.00 – 15.00: 7. Oturum **Katılımcı konuşmacılar belirlenmedi**

·         15.00 – 15.15: Coffee Break

·         15.15 – 16.15: 8. Oturum **Katılımcı konuşmacılar belirlenmedi**

·         16.15 – 17.00: Fuaye alanında konuşmacılarla sohbet

 

***25 Aralık 2015, Cuma akşamı etkinlik sonrası dileyen akademisyenlerle kongre değerlendirmesi ve akşam yemeği organize edilecektir. Katılmak isteyen akademisyenlerin önceden belirtmesi rica olunur.***

*Lunch Breaklerde o gün oturumu olan akademisyenler ve komisyon ekibi ile beraber öğle yemeği düzenlenecektir. Katılmak isteyen akademisyenlerin önceden belirtmesi rica olunur.*

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.