TEKZİP METNİ

TEKZİP
Müvekkil Sinefekt Post Prodüksiyon Hizmetleri A.Ş. uzun yıllardır Türk sinema sektöründe faaliyet gösteren, sektörünün tanınan ve önde gelen şirketlerinden biridir.

22.06.2012 tarihinde internet sitenizde http://www.hukukihaber.net/kultur-sanat/filmimi-kaybettin-davasi-h25031.html linkinde yayınlanan “ ‘Filmimi Kaybettin’ davası ” başlıklı yazıda, müvekkil şirketin ve yetkilisi Hüseyin Cihan Baydur’un isminin, beraat kararıyla sonuçlanan ceza davasının ve yargılaması halen görülmeye devam eden hukuk davasının, müvekkil şirketin izni dışında ve gerçeği yansıtmayan bir içerik kullanılarak habere konu edildiği belirlenmiştir.

Gerçekleri yansıtmayan şekilde yayınlanan bu haber ile; ceza davasına konu filmlerin müvekkil şirkete teslim edilmiş olmasına rağmen müvekkil şirket tarafından kaybedildiği ve müvekkil şirket yetkilisi ve çalışanlarının hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanma suçunu kasten işlediği şeklinde kamuoyunu yanıltıcı bir izlenim yaratılmaktadır. Her ne kadar müvekkil şirket yetkilisi ve çalışanları aleyhine İstanbul 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nin 2009/831 Esas numaralı dosyası ile ceza davası ikame edilmiş olsa da, yapılan yargılama sonucunda müvekkil şirket yetkilisi ve çalışanlarının davadan beraat etmelerine karar verilmiştir. Beraat kararı verilmesinin sebebi kayıp olduğu iddia edilen filmlerin dava dışı 3. şirket nezdinde davacıların izlemesinden sonra kaybolduğu ceza dosyasında belirtilmiştir. Kayıp olduğu iddia edilen Filmler müvekkil şirket nezdinde kaybolmamıştır. Buna ilişkin hukuk davası ise İstanbul 3. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nin 2012/120 Esas numaralı dosyası ile görülmekte olup, halen yargılama aşamasındadır.
 
İşbu hukuk davası henüz sonuçlanmamış olmasına rağmen, kamuoyu nezdinde dava konusu filmlerin müvekkil şirket tarafından kaybedildiği yönünde bir izlenim yaratmaya çalışmak ve müvekkil şirket aleyhine çıkarımlar yaparak bunları kamuoyuna sunmak müvekkil şirketin kişiliğine yapılmış affedilemez bir saldırıdır. Keza bu haber nedeniyle müvekkil şirketin şahsi ve ekonomik menfaatleri zarar görmekte, ticari itibarı zedelenmektedir. Kaldı ki kamuoyuna sunulan bu haber ile henüz devam eden bir yargılama hukuka aykırı olarak etkilenmeye çalışılmaktadır.
 
Hal böyle olunca internet ortamında yayınlanan bu gerçek dışı ve kamuoyunu yanıltıcı bu haber içeriğinin kaldırılmasını ve işbu cevabımızın bir hafta süreyle internet ortamında kullanıcıların doğrudan ulaşabileceği şekilde ve tekzip başlığı altında yayınlanmasını talep etme zorunluluğumuz hasıl olmuştur.
 
İşbu sebeplerle 22.06.2012 tarihinde http://www.hukukihaber.net/kultur-sanat/filmimi-kaybettin-davasi-h25031.html linkinde yayınlanan “ ‘Filmimi Kaybettin’ davası” başlıklı gerçekleri yansıtmayan ve kamuoyunu yanlış bilgilendirici habere hiçbir şekilde itibar edilmemesi gerektiğini ve konu ile ilgili sorumluları kınadığımızı bildirerek, bu açıklamanın 5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunun 9 uncu maddesine istinaden internet sitenizde ana sayfanızdan kullanıcıların doğrudan ulaşabileceği şekilde ve tekzip başlığı altında bir hafta süreyle yayımlanmasınıve bu haber içeriğinin ilgili siteden kaldırılmasını fazlaya ilişkin kanuni haklarımız saklı kalmak suretiyle talep ediyoruz.
 
Kamuoyuna saygı ile duyurulur. 26.06.2012
 
Sinefekt Post Prodüksiyon Hizmetleri A.Ş.vekili
Av. Nihal Çavuş


Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
büşra 3 yıl önce

Yaa lütfen biraz kısası yokmu?

Avatar
Özge 2 yıl önce

Tekzip örneği olan varmı

Avatar
Nmmbb 7 ay önce

Kısa verin abi