Hukuk fakülteleri için 'başarı' sınırlaması
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, bu yıl üniversiteye girişte, ilk kez tıp ve hukuk programlarına, "başarı sırası sınırlamasına" göre öğrenci alınmasının kararlaştırıldığını bildirdi.

Saraç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yükseköğretim kurumları tıp ve hukuk programları kontenjanlarına ve yerleşen öğrenci sayılarına ilişkin bir çalışma yapıldığını, bu çalışma sonunda da bu programlara yerleşen ve aynı bölümde okuyan öğrenciler arasındaki puan farkının yıllar geçtikçe açıldığının gözlemlendiğini ifade etti. Yekta Saraç, tıp programına 2010 ÖSYS'de, 20 bin 200'üncü, 2014 ÖSYS'de 101 bininci, hukuk programına 2010 yılında 177 bininci, 2014 ÖSYS'de ise 366 bininci adayın yerleştiğini kaydetti.

"Uygulama, eğitim seviyesinin yükselmesine katkı sağlayacak"

YÖK tarafından " hukuk vetıp fakültelerine başarı sırasına göre" bir sınırlama getirildiğini bildiren Saraç, bu uygulamayla, bu bölümlerin belli bir aralıkta yer alan öğrencilerden oluşmasının ve bu şekilde eğitim seviyesinin yükselmesine katkı sağlanmasının amaçlandığını vurguladı.

Saraç, "Ayrıca, dileyen vakıf yükseköğretim kurumlarının bu programlar için daha üst başarı sıralaması koymasına da imkan tanındı" dedi.

Yükseköğretim kurumlarındaki tıp ve hukuk programlarına son yıllarda yerleşen öğrencilerin başarı sıraları da dikkate alınarak yapılan çalışmaya ilişkin, Saraç, "Çalışma sonucunda, 2015 ÖSYS'de, Türkiye'deki yükseköğretim kurumlarına yerleştirme işlemlerinde tıp programlarına başarı sırası en düşük 40 bininci sırada olan, hukuk programlarına ise başarı sırası en düşük 150 bininci sırada olan adayların yerleştirme işlemine alınarak kontenjan dahilinde yerleştirilmesine karar verildi" açıklamasını yaptı.

KKTC'den yatay geçişte de dikkate alınacak

Vakıf yükseköğretim kurumlarının da senato kararıyla söz konusu başarı sıralarına ilişkin daha üstte başarı sırası belirleyebileceklerini dile getiren Saraç, şunları kaydetti:

"Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hukukuna Göre Kurulmuş Olan Üniversitelerin Karşılıklı Tanınmasına Dair Milletlerarası Anlaşma dikkate alınarak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde bulunan üniversitelerdeki tıp ve hukuk programlarına 2015 yılından itibaren yerleşerek kayıt yaptıran öğrencilerin de Türkiye'deki yükseköğretim kurumlarına yatay geçiş yapabilmesi için 'Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik' şartlarının yanı sıra birinci maddede belirlenen başarı sırası şartını da sağlamaları gerekecek."

YÖK Başkanı Saraç, yükseköğretimde eğitim öğretimin niteliğini yükseltecek faaliyetler kapsamında, üniversiteye girişte bu yıl ilk kez tıp ve hukuk programlarında gerçekleştirilecek olan bu uygulamanın, önümüzdeki yıllarda diğer yapılandırılmış mesleklerden başlanarak yaygınlaştırılacağını sözlerine ekledi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
avukat 3 yıl önce

hiçbir işe yaramamış bir uygulama olacak zaten 150.000 kişi içerisine giremeyen üniversitelere yerleştirilemiyor

Avatar
yazar 3 yıl önce

gayet güzel bir uygulama umarım diğer fakülteler için de yapılır.puanlar düştü.üniversiteler kalitesizleşti

Avatar
xxx 3 yıl önce

bunu yapmak mantıklı ancak sınava girecek öğrencilere haksızlık.sınava 45 gün kala böyle bir uygulamanın getiriliyor olması çok anlamsız.

Avatar
hukuk ögrencisi 3 yıl önce

bence hukukta 30 ya da 40 bine kadar degiştirilmeli. hukukta olması gereken nitelik artışı mı nicelik mi? tabi ki nitelik. 150 bin sınırlaması özellerde paralı okuyanların önüne biraz sınır getirmiş olabilir ama nitelikli bi hukuk öğrenimi için en azından 50 bin kafi...

Avatar
Öğrenci 3 yıl önce

tıp için 40 bin ne kadar berbat bir sıralama ise, hukuk için de 150 bin berbat bir sınırlama. yaparsın şunu her ikisi için de 20 bin, hem ülke gelişir hem de boşu boşuna küfredilmez ve dayak atılmaz. herkes tıp ve hukuk okuyacak bir şey yok ki, okumayıversinler, inanın ki şu şartlarda çok bir şey kaybetmezsiniz!

Avatar
dddd 3 yıl önce

mileti maymun ettılaer

Avatar
Can 3 yıl önce

Benim merak ettiğim birsey var ne olur fikri olan herkes biseyler söylesin. Ben kıbrıs hukuka 160 binle 2014-2015 yılında geldim suan birinci sınıf bitiyor ikinci sınıfta yatay gecis yapmak istiyordum. Bu yasayla kıbrıstan gecislerdede 150.000 şartı aranacak diyor bana da vurdu mu bu yasa sizce

Avatar
mustafa 3 yıl önce

kesin anayasa mahkemesinden döner bu.resmen eğitim hakkının engellenmesi.madem eğitim kalitesinin yükseltilmesi isteniyor üniversite sonunda sınav yaparsın.330 bin le giren öğrencinin hukuk okuyamıyacağının bir çalışması mı var.kaldı ki 2 milyonun üzerinde öğrencinin girdiği sınavda 330bininci olmak başarı değilmidir?